Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Başarılı İnsanların Her İş Gününün Son 10 Dakikasında Yaptığı 14 Şey

 > 
111PAYLAŞIM

Büyük ihtimalle çalışma saatlerinizin son on dakikasını saate bakarak, özgür olacağınız zamana yaklaşan saniyeleri sayarak geçiriyorsunuz. Ya da son dakikaya kadar işe gömülüp, daha sonra eşyalarınızı toplayıp, iş arkadaşlarınızı hoşçakal bile demeden çıkıyorsunuz.

Bu senaryolardan biri size tanıdık geldiyse, belki de bu rutininizi değiştirmenin zamanı gelmiştir. Yazar Michael Kerr'e göre, iş gününüzü nasıl bitirdiğiniz gerçekten çok önemli. Böylelikle tüm gün boyunca ruh halinizi ayarlayabilir, kişisel ilişkilerinizi düzeltebilir, o gece iyi bir uyku çekebilir ve keyfinizi yerine getirebilirsiniz. Tüm bu düzenlemeler, ertesi gün için hiç beklemediğiniz kadar rahatlık sağlayacaktır.

Kaynak: http://www.businessinsider.com/what-succ...

1. Başarılı insanlar, yapılacaklar listesini güncel tutarlar.

İş yeri uzmanı ve yazar Lynn Taylor'a göre, profesyonel insanlar sürekli değişen yapılacaklar listelerini göz önünde tutarlar: ''Son 10 dakikalarında gün içinde yaptıklarını değerlendirip kontrol ederler. Gün içinde yaptıkları tüm işleri hatırlamayı ummaktansa, son kez gözden geçirirler.''

2. Masalarını düzenlerler.

Eğer organize olmazsanız, elinizdeki işleri bitirmek oldukça uzun sürebilir. Düzenli bir masaüstü daha net düşünmenize ve önceliklerinizi belirlemeye yardımcı olur. Ayrıca ihtiyacınız olduğu anda, önemli belgelerinizi daha kolay bulmanızı sağlayacaktır. Evraklarınız kolay ulaşabileceğiniz şekilde dosyalamak, verimliliğinizi artıracaktır.

3. Bitirdikleri işlere göz atarlar.

Yazar Taylor, yaptığın işe odaklanmanın yanı sıra, geriye dönüp bakmanın da faydalı olduğunu söylüyor: ''Sadece bir dakikalık bir göz gezdirme bile başarı hissi oluşturur, özellikle yoğun olduğunuz günlerde, iyi bir iş çıkardığınızın farkına varırsınız.''. Bunun gibi basit bir rutin, başarınızın bir göstergesi ve mutluluğunuzun anahtarı haline gelir.

4. Tek bir anı bile tüm güne yansıtırlar.

Başarılı insanlar sadece uğraştıkları projeyi düşünmezler; işlerin neden ve nasıl iyi ya da kötü gittiğini incelerler. ''Çünkü profesyoneller, öğrenmedikleri sürece büyüyemediklerinin farkındadırlar.'' diyor Taylor.

5. İletişimlerine dikkat ederler.

Tüm gün telefonda iletişim halindesiniz; fakat bazıları önemli bazıları ise o kadar önemli değil. Bu da sizin zaman yönetimi becerilerinizi sınar diyen Taylor ekliyor: ''Başarılı insanlar, neyin bekleyebileceğine, neye acilen cevap verilmesi gerektiğine karar verebilir.''

Uzun ve hassas görüşmeleri en verimli olduğunuz zamana, yani ertesi sabaha ertelemek isteyebilirsiniz. Ertesi gün için belirli bir zaman aralığı verebilmenizi sağlayacak bir fikir düşünün. Eğerli geçerli bir neden bulamazsanız, görüşmeniz en yorgun ve verimsiz olduğunuz akşam saatlerine kalacaktır. Bu erteleme size zaman kazandıracak ve vereceğiniz tepkiyi düşünmeniz için koca bir gece sağlayacaktır.

6. Yaptıkları işe odaklanırlar.

Genellikle gün sonunda, erken saatlerde olduğu gibi dikkatli olamazsınız. Dikkatinizin dağılmamasına ve iş dışı aktivitelerle uğraşırken yakalanmamaya özen gösterin.

7. Ertesi gün için öncelikli hedeflerini belirlerler.

Başarılı insanlar, ertesi gün yapacaklarını planlarlar ve ona göre öncelikli işlerine karar verirler. Kafanızda iki ya da üç iş olabileceğini söyleyen Taylor, bunları yazarsanız başlayacağınız iş için elinizde bir temel olacağını belirtiyor.

Kerr de bunu destekliyor ve ekliyor: ''Kağıda döktüğünüz her şey, aklınızda kalır. Hayatınızın geri kalanında dağınık bir kafanız olmaz ve ertesi gün işe daha hazırlıklı olarak başlarsınız.''

8. Gün sonu ya da başı fark etmeksizin meslektaşlarıyla iletişimi aynı kalır, kendisine ulaşılmasına izin verirler.

Başarılı insanlar için şimdi ya da yarın fark etmez; iletişimini koparmadığı için isteyen herkes kendisine ulaşabilir. 

Telefon, mesaj ya da e-posta fark etmez; kimseyle temas kurmayacak mısınız? Bu günden güne değişir; ruh haliniz de aynı olmadığı için net bir cevabı yoktur. Önemli olan şey, çalışma saatlerinizde kafanızın rahat olması için insanlarla ne tür bir temas/iletişim kurduğunuzdur.

9. Ertesi günün programına göz atarlar.

İşe geldiniz ve beş dakika içinde büyük bir toplantıya katılacağınızı öğrendiniz. Güne bundan daha kötü başlamanın bir yolu var mı? 

Başarılı kişiler bu sebeple programlarını takip eder ve zor bir durumla karşılaşmamak için hazırlıklı olurlar. En önemlisi de kendilerine güvenir ve daha az stres duyarlar.

10. İnsanları bekletmezler.

Düşünsenize bir arkadaşınıza söz verdiniz ve bütün gece sizden gelecek dosyayı bekledi. Farkına vardığınızda ise çoktan gece olmuştu. Böyle bir sıkıntıya düşmemek için her başarılı insanın yaptığı gibi planladığınız işleri yarım bırakmayın, göndereceğinizi söylediğiniz e-postayı zamanında gönderin. Eğer yapmadıysanız, karşınızdaki insanı bekletmek yerine tamamlamadığınızı ya da bir karar vermediğinizi bildirin.

11. Teşekkür etmeyi ihmal etmezler.

Başarılı iş yerleri, takdir ve teşekkür etme üzerine inşa edilmiştir. İnsanlara teşekkür etme alışkanlığı kazanmak, mutluluk seviyenizi artıracak ve takdir edilmenizi sağlayacaktır.

12. 'Hoşçakal' demeyi unutmazlar.

Arkadaşça bir 'iyi akşamlar' demek, hiç küçümsenmeyecek bir alışkanlıktır ve ufak da olsa çaba gerektirir. Bu tutum, çalışma arkadaşlarınıza ve patronunuza sadece çalışan olmadığınızı; insan olduğunuzu hatırlatır. Ayrıca işinizi bitirdiğinizi belirtmenin de bir diğer yoludur.

13. Güler yüzlü ve pozitif bir duruş sergilerler.

Konuşmaya başlamadan önce gülümseyin, bu size psikolojik açıdan destek verecektir. Karşınızdaki insan heyecanlanacak ve iyimser bir tutumla karşınızda olacaktır. Başarılı liderler gün bitiminde iyi bir izlenim bırakırlar. Böylelikle yeni iş günü başladığında, akşamki  tavırlarıyla hatırlanmış olurlar.

14. İşten vaktinde çıkarlar.

Başarılı bireyler, iş yerinde oyalanmaktan kaçınırlar. İş ve yaşam dengesinin ne kadar önemli olduğunu bilirler, bu yüzden ofisten tam zamanında ayrılırlar.

Bir sebep olmadığı halde işte oyalanmak, yarın ihtiyacınız olan enerji ve başarı seviyenizi düşürür.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
anjelique

ilk 10 dk değil ilk 30 dk :p kahvaltı, gazete, arkadaşlarla geyik :D ne yani başarısız mıyım şimdi bırak yaa :D

duru1uzun

ah bu başarılı insanlar...

melanargia-larissa

Bence adamlar 10 dakikada 14 şey yapabildikleri için başarılılar :D

zeymey

10 DK??

berkay-ozer1

ALAKASI YOK İNANMAYIN ASIL BAŞARILI İNSAN KENDİNE İNANAN VE MÜKEMMELİ ARAYAN İNSANDIR.ÖYLE HOŞÇAKAL DEMEYİ UNUTMAKMIŞ , İŞTEN VAKTİN DE ÇIKMAKMIŞ HİKAYE.

Görüş Bildir