Baro Temsilcisi Kavili'ye Adliye'de Polis Dayağı

 > -

Baro Temsilcisi Kavili'ye Adliye'de Polis Dayağı

Gülsuyu'nda Hasan Ferit Gedik'in çeteler tarafından öldürülmesiyle ilgili olarak görülen duruşmada İstanbul Barosu Avukat Hakları Merkezi Başkan Yardımcısı Ömer Kavili polis tarafından darp edildi.

İstanbul Kartal'daki 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Hasan Ferit Gedik davasında baro temsilcisi olarak duruşmaya katılan Kavili, polis tarafından darp edildi. Kavili, davanın daha önceki duruşmalarında avukatlara yönelik kısıtlama ve fiziki müdahalelerin yaşanmasının basına yansıması üzerine Avukat Hakları Merkezi adına duruşmayı takip ettiğini söyledi.

Mahkeme koridorlarının polislerce tutularak avukatların mahkeme salonunun katına dahi çıkarılmadığını ifade eden Kavili, kendilerine gerekçe olarak mahkemenin böyle bir emri olduğunun söylendiğini belirtti. Mahkemenin yazılı emrini talep etmeleri üzerine böyle bir emrin olmadığının anlaşıldığını söyleyen Kavili, "Bir avukat arkadaşımız, 'Emir var diyordunuz, yokmuş!' diye tepki gösterince İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Suat Ekinci tarafından göğsünden darp edilerek itildi. Ardından ben de aynı şekilde tepki göstererek niçin karar olmadığı halde yalan söylenerek engellendiğimizi sordum. Bunun üzerine Ekinci'nin emrindeki bir polis boynumu arkadan yakalayarak saldırdı. Üst dudağımı patlattı. Yere düşürdü ve bu sırada üzerine düştüğüm kolum burkuldu ve dirseğim kanadı. Yaralanan kolumu güçlükle hareket ettirebiliyorum." şeklinde konuştu.

Kavili darp raporu aldığını ve tutanak tutulduğunu belirterek davacı olacağını ifade etti. Kavili ayrıca, polislere yönelik gerçekleştirilen 22 Temmuz operasyonunda yaşanan ‘Kaç İsmail’ skandalı sırasında da Ekinci'nin benzer bir darp hadisesinde yer aldığını hatırlattı.

MÜRSEL GENÇ, ŞAKİR TANRIVER

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir