Babalar Günü Yarın mı? 2021 Babalar Günü Hangi Güne Denk Geliyor?

0PAYLAŞIM

Babalar Günü’ne sayılı günler kala internette Babalar Günü ile ilgili aramalar da çoğalmış durumda. Hayatımızdaki en önemli figürlerden biri olan babalarımızı hatırlayıp, onlara sevgimizi en güzel şekilde gösterdiğimiz Babalar Günü’nün ne zaman kutlanacağını öğrenmek istiyor. Babalar Günü, babaların onuruna özel bir gün olarak her yıl haziran ayının üçüncü haftasında coşkuyla kutlanıyor. Peki 2021 Babalar günü ne zaman? Babalar Günü nasıl ortaya çıktı? İşte detaylar...

Babalar Günü Ne Zaman?

Her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü babaların onuruna kutlanan bu anlamlı gün ülkemizde de sürprizlerle geçecek. 2021 takvimine göre, bu yıl Babalar Günü 20 Haziran Pazar günü kutlanacak.

Babalar Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Bu yüzden Babalar Günü Haziran ayında kutlanır. Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir