Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Aynı Anda İki Bebeğini de Emzirerek Fedakarlığın Kitabını Yazan 14 Süper Anne

912PAYLAŞIM

Anne ve bebek için "emzirmenin" ne kadar önemli olduğuna dikkat çekmek için 1-7 Ekim tarihleri bir çok ülkede Dünya Emzirme Haftası olarak kutlanıyor. Emzirmek doğal bir süreç olsa da zannedildiği kadar kolay bir iş değil. Hele ki 2 çocuğunuzu birden emzirmeniz gerekiyorsa :)

Emzirmek hem anne hem de bebek için oldukça faydalı ve mucizevi bir olay. Bir de ikizlere ya da yaşları birbirine çok yakın çocuklara sahip olan anneler var...

1. Lucy AitkenRead

Bugünlerde bir miktar delirdiğini kabul ediyor. “Bir tanesini emzirmeye başladığımda diğerinin kulağı meme ucuma geliyordu. Koltuğa yerleşmek zor oluyordu. Ama iki yaşından sonra kafama tırmanıp huzurla üç dakika emiyorlardı.”

2. Daphne Heath

Bir rockstar gibi hissettiğini söylüyor. “Her iki bebeğimi birden emzirmek kendimi kraliçe gibi hissetmeme sebep oluyordu.”

3. Raffaella Dobles

Her anne bebeklerini doğurduktan sonra onlarla vakit geçirmek konusunda endişeli oldur. Ancak emzirmek buna en yardımcı olan olay. “Anne ile bebek arasında en iyi bağ kurma şekli emzirmek.”

4. Asia Lemoine

Çok klişe gibi geliyor olsa da emzirmenin oluşturduğu bağın inanılmaz olduğunu düşünüyor. Kızlarının birbirleriyle olan aşklarının da gerçeküstü olduğunu söylüyor. “Kilo kaybı da ayrıca güzel bir bonus oldu.”

5. Ashley Sumner

14 aylık ikizlerini hâlâ emziriyor ve onları çok seviyor. “Para ve zaman tasarrufu yanında, gün içerisindeki o sessiz emzirme anlarını çok seviyorum. Ayrıca ikizlerimin meme emerken birbirleriyle olan iletişimleri de çok şirin.”

6. Kyra Morelli

2 yaşındaki büyük oğlunun, emzirme sırasında minik kardeşinin başını okşarken gördüğünde, tarif edilemez bir bağ oluştuğunu fark ettiğini söylüyor. “İki oğlum için de o kadar sevgi besliyordum ki, gözlerimde sevinç gözyaşları oluşuyordu.”

7. Erica Sommer

İkizleri olacağını öğrendiğinde, bebeklerin lojistiği konusunda endişe duymuş fakat ikisini birlikte emzirmeye kararlıymış. Instagram’daki emzirme hesaplarını takip ettim, bunu yapmak istiyordum ve yapacağımı biliyordum. İlk dokuz gün zorluk çektik fakat bu benim için önemliydi. Bunu birlikte öğrendik ve o zamanlar kurduğumuz bağ harikaydı.”

8. Olivia Burns

İki bebeğini birlikte emzirirken güveni, sırdaşlığı ve vücuduna değer vermeyi öğrendiğini söylüyor. “İkisini birlikte emzirmek, kardeşini tanımak için büyük oğluma ayrılan özel bir zaman demek oldu. Ona karşı çok sevecendi, elini tutmak için elini uzatıyordu, koluna dokunuyordu.”

9. Tanya English

Doğumdan sonraki ilk aylarda aklı başında tutmak için iki bebeği birden emzirmenin çok faydalı olduğunu söylüyor. Şimdi biri 5 diğeri 7 yaşında olan kızlarının en iyi arkadaş olduğunu belirtiyor. “Kız kardeşlerin ilk günden itibaren böyle yakın bir bağ kurmaları, en iyi arkadaş olmaları için en harika yoldu.”

10. Lauren Wayne

İki bebeği birden emzirme fikrini çok sevdiğini söylüyor. “Ama gerçek şu ki hem yeni doğan bebek ile baş etmeye çalışırken hem de ellerimi mandal gibi yapmaya çalışmak çok zordu, kendimi ahtapot gibi hissediyordum.” Zamanla büyük çocuğun emzirme olayına sınır koyduğunu ve bıraktığını da ekliyor.

11. Gezenti Anne: Özlem Demir

"Bebeklerim olmadan önce de doğal ve sağlıklı beslenme eğilimde olan biriydim. İkizlerim olduktan sonra bu alışkanlığım katlanarak devam etti. Bir bebeğin en doğru beslenme yönteminin anne sütü olduğu artık şüphe götürmeyen bir gerçek. Ben de bu sebeple doğdukları günden itibaren emzirmeye, doymalarını sağlayacak kadar sütümü artırmaya hep gayret ettim."

12. Olivia Ariza

Zor olabilir ama buna değer diye düşünüyor. Her iki çocuğu birlikte beslemenin güçlü bir yanı olmasıyla birlikte, büyük kardeş için paylaşmayı öğrenmek demek olduğu görüşünde. “Çocuğum hem güven duygusunu hem de sütümü paylaşmayı öğrendi.”

13. Jessica Quinlan

İkizlerini birlikte emzirmeye başlamadan önce, bir gecede 7 ila 14 kez uyandığını söylüyor. “Sonunda bebeklerimi birlikte emzirmeye karar verdim ve gece uykularımı daha az kesmek zorunda kaldım. Gün içinde de 20 dakika kadar fazladan zamanım oldu.”

14. Tiff Delancy

İki çocuk emzirme konusunda nedense her zaman meraklıydı fakat bunu kendi çocuklarında hiç tecrübe etmedi. Ama emzirilme çağındaki kuzenin bebeği ona bu tecrübeyi yaşamasında yardımcı oldu. “Kızım, kuzeniyle emzik partnerliğini çok seviyordu. Ama iki bebek birden emzirmek sevgi dolu da olsa bir miktar telaşlandırıyor, biraz çılgınca ve kaotik, aynı zamanda büyülü.”

BONUS: Dünyadaki tüm yavruların anne sütüne ihtiyacı var :)

Hindistan'daki Bishnoi kabilesine mensup Mangi Devi geyik yavrusunu da tıpkı kendi çocuğu gibi emziriyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kim-derdi-ki

kızanlar beğenmeler olmuş neden acaba?

emel-ayyildiz

bir annenin bebeğini emzirmesi gayet doğal. Tutucu bir insan değilim fakat açık bir şekilde yapılan emzirme eylemi gerçekten aşırı itici duruyor. Mahremiyet mahremiyettir özen göstermek gerektiği kanısındayım :)

kim-derdi-ki

bebek acıkınca inan nerde olursan ol açıp hop emzirmeye başlıyor anneler, dediğiniz gibi oldukça doğal, bu pek mahremiyet gizlilik gerektirmiyor (: itici bulabilirsiniz onu da anlamaya çalışıyorum ama hala benim için önemli olan emzirmektir, emziren kadına bakılmazsa sanırım sorun kalmayacak (:

fatih2685

Geçenlerde bir kadın cafede geçirdi üzerine örtüyü ve emzirdi bebeğini. Bence en azından bu olmalı. Çünkü biz toplum olarak her yerde emzirme işini normal karşılayacak kadar eğitimli değiliz. Emziren kadına bakılmasa demişsiniz ama maalesef o bu topraklarda mümkün değil. Belkide hiç olmayacak. Düşünsenize kadın emziriyor ve o esnada bir erkekle göz göze geliyor. Hele hele yanlışlıkla ikinci kez oluverirse "Bu kadın bana yürüyor." mantığı anında devreye girer. Orada görevini yerine getirdiğini değil kadınlığını kullandığını düşünür. Ben o seviyelere çıkabileceğimizi gerçekten hiç düşünmüyorum. Çünkü eğitim durumumuz, koşullarımız maalesef ki ortada.

kim-derdi-ki

kesinlikle haklısınız bir noktada bunu aşalım gibi bi keşkem var, o yüzden isteyen örtüsüyle tabi tüm emziren anneleri kamuya davet ediyorum :D emzirme odaları yapılıyor çok destekliyorum kesinlikle ancak şunu yaşamış biri olarak o odalar o kadar kötü kokuyor ve o kadar hijyenden yoksun oluyor ki bir çoğu anlatamam, dediğim gibi haklısınız kadın erkek demeden herkesin kocaman anlayışlı ve art niyetsiz gönülleri olsa

fatih2685

Evet eşimde o kokulardan oldukça bahsetmişti :D. Dilerim bir gün bizde öyle oluruz. İsteyenin istediği şekilde hareket edebildiği ve kimsenin buna bir mana yüklemeye çalışmadığı. İşin daha garip tarafı şudur ki kadınları en çok eleştirenler yine kadınlar. Sizler önce bir bütün olabilseniz sonra baya bir şey düzelir diye düşünüyorum ben şahsen. ;) Biz zaten ekmek, yoğurt falan getiriyoruz işimiz o yani. :D

Görüş Bildir