Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Avusturya'da Cumhurbaşkanlığı Seçiminin Galibi Van der Bellen

5PAYLAŞIM

Avusturya'da aşırı sağcı Norbert Hofer, cumhurbaşkanlığı seçimini kaybetti. Hofer, Yeşiller Partisi eski başkanı bağımsız aday Alexander Van der Bellen'i arayarak yenilgiyi kabul etti.

Avusturya Haber Ajansının verilerine göre ülkede yeniden yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimini eski Yeşiller lideri ve bağımsız aday Van der Bellen oyların yüzde 53.3'ünü alarak kazandı.

Aşırı sağcı rakibi Norbert Hofer ise oyların yüzde 46.7'sini aldı.

Bu sonucun, özellikle Avrupa Birliği (AB) tarafından memnuniyetle karşılanması bekleniyor. 

Yapılan tahminler, Bellen'in yarışı açık bir farkla kazandığını gösteriyor. 

Avusturya'da cumhurbaşkanlığı genel anlamda sembolik bir makam. Ancak cumhurbaşkanının parlamentonun alt kanadı Ulusal Konseyi lağvetme ve seçimleri yenileme yetkisi var.

Van der Bellen

Ekonomi profesörü olan Bellen, 72 yaşında ve bir dönem Yeşiller Partisi'nin liderliğini yaptı. 

Bellen, seçim kampanyası sırasında kozmopolit ve özgür bir Avusturya istediğini, eski sınırların yeniden çekilmesine ise karşı olduğunu söylemişti.

Norbert Hofer

Hofer, Nisan ayında yapılan ilk turu kazanmış ancak Mayıs ayındaki ikinci turda yaklaşık 31 bin oyla kaybetmişti.

Özgürlük Partisi 8 Haziran'da seçimlerde "büyük usulsüzlükler" yapıldığı gerekçesiyle sonuca itiraz etmiş ve Anayasa Mahkemesi Temmuz ayında bu itirazı kabul ederek, seçimleri iptal etmişti.

Kazanmış olsaydı, Hofer, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'nın ilk aşırı sağcı devlet başkanı olacaktı.

Hofer seçim kampanyasında göç karşıtı bir strateji izlemiş ve AB'nin İngiltere'nin ayrılmasından sonra merkeziyetçi bir karakter benimsemesi ya da Türkiye'nin üye olması halinde, Avusturya'nın ayrılması gerektiğini savunacağını söylemişti.

BBC Türkçe ve Sputnik

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir