Görüş Bildir
Haberler
Avustralyalılar Çalışmadan Para Kazanmanın Yolunu Buldu

Avustralyalılar Çalışmadan Para Kazanmanın Yolunu Buldu

Avustralya’da işsizlik maaşı verilen birçok vatandaş, çalışmak istemedikleri gibi sistemin açıklarından faydalanarak verilen parayı almaya devam ediyor. 

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Avustralya kanunlarına göre işsizlik parası alanlar, hükümet ajanslarının bulduğu işlerde çalışmak zorunda. Ancak son yapılan araştırmalara göre, işsizlik parasıyla geçinenlerin önemli bir kısmının kendilerine bulunan işlerde çalışmayı reddettikleri ve devletten işsizlik parası almaya devam ettiklerini ortaya koydu. 

'Çalışmamı istediğiniz saatte arabamın randevusu var'

İşsizlerin çalışmamak için uydurduğu bahaneler ise hem düşündürüyor hem de güldürüyor. 19 yaşında bir erkek 'Oyuncu olmak hayalim var. Bu nedenle benim için bulduğunuz işte çalışamam.' diye sunulan işi reddederken, 24 yaşında bir kadın ise 'Saatte 20 dolardan daha az ödeyen bir iş için sıcak yatağımdan kalkmam.' diyor. 24 yaşında bir erkek, 'Çalışmamı istedikleri saatte arabamın tamircide randevusu var.' bahanesi sunarken, 59 yaşında bir erkek de 'Eşim benim için bulduğunuz bu işin bana uygun olmadığını düşünüyor. Bu nedenle bu işte çalışmayı reddediyorum.' cevabını veriyor.

'Bu iş yeri ve ofisleri fena halde kokuyor.' diyen 50 yaşında bir kadın sunulan işi reddederken, 55 yaşında bir kadın ise 'Bana bulduğunuz işte çalışmak yerine, şimdiki işimde haftada 3 saat çalışmaya devam etmek istiyorum.' teklifini sunuyor. Çalışmak yerine golf oynamak istediğini belirten 58 yaşında bir erkek ise 'Bu şekilde işsizlik parası almak benim için daha iyi bir seçenek.' ifadesini kullanıyor. 23 yaşında bir erkek de 'Benim için bulduğunuz işte çalışamam. Zira şu anda zaten günde 3 saat çalışıyorum ve bu iş beni fena halde yoruyor.' mazeretini sunuyor.

Araştırmalar işsizlik maaşı alanların reddettikleri işlerin bazılarında saatte 27 dolar gibi çok iyi seviyede bir maaş verildiğini gösteriyor. Kanunlara göre kendisi için bulunan işte çalışmayı reddeden bir işsizin devletten aldığı maaşın 8 hafta için kesilmesi gerekiyor. Ancak kanunların açıklarından faydalanan işsizler, devletten maaş almaya devam ediyor. 

Her yıl 7.5 milyar dolar maliyet

Sistemin bu şekilde suiistimal edilmesini değerlendiren hükümet ise işsizlik maaşının alınması için daha sıkı şartlar getirmeye hazırlanıyor. Hükümet yetkilileri, çalışmayı reddeden ve maaş almaya devam eden bu kişilerin yüzde 70’inin işsizlik maaşı sistemini suiistimal ettiklerini belirtiyor.

İşsizlik maaşları, Avustralyalı vergi verenlere her yıl 7,5 milyar dolara mal oluyor. Avustralya’da evli olmayan bir işsiz, haftalık yaklaşık 190 dolar alıyor.

CHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
167
64
49
35
17
9
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
dylexia89

Dünya ne yazık ki tam bir Açlık Oyunları. Bugün Hindistan'da Çin'de Afrika'da 1 milyarın üzerinde insan günde 2 doların altında bir parayla yaşıyorlar. Ortad... Devamını Gör

Evan

İnsanlar kendinden kötü durumdaki insanlara bakıp ders almadıkları için böyle orta halli bir adam zengin birine özeniyor sonunda ne oluyor param yok deyip ge... Devamını Gör

Düş Hekimi

adamlar rahat kardeşim... devlet zengin.. dolayısıyla işsizine bakıyor saçma sapan bahaneler uydursa bile.. bizde ise iş-kur 3 aylık işe sokup çıkartıyorki ... Devamını Gör

cnsfrd

hayat onlara güzel. medeniyet böyle bi şey. bunlarda *unu çıkaranlar.