Görüş Bildir
Haberler
Avukatlar Çağlayan Adliyesi'nde Arama Yaptırmadı, Arbede Çıktı

Avukatlar Çağlayan Adliyesi'nde Arama Yaptırmadı, Arbede Çıktı

Onedio Medya
02.04.2015 - 18:27
İçeriğin Devamı Aşağıda

Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın İstanbul Adalet Sarayı'ndaki odasında şehit edilmesinin ardından bugün güvenlik görevlileri avukatların üst aranması yapılmadan adliyeye girişine izin vermedi. Uzun kuyrukların oluştuğu adliye sarayında zaman zaman avukatlarla polis arasında sert tartışmalar yaşandı. Çıkan arbede sırasında bir kadın avukat hastanelik oldu. 2 avukat da gözaltına alındı.

Avukatlar, dedektörlerle aranmaya ve kurulan X-Ray cihazından geçirilmelerine tepki gösterdi. Güvenlik görevlileriyle bir süre tartışan avukatlar, güvenlik barikatını aşarak adliyenin içine girdi. 

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın adliye odasında rehin alındıktan sonra şehit edildiği Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda dedektörlerle aranan ve kurulan X-Ray cihazından geçirilen avukatlar, bu duruma tepki gösterdi. Bir süre güvenlik görevlileriyle tartışan avukatlar, güvenlik barikatını aşarak adliyenin C kapısından içeriye girdi. Sloganlar ve alkışlar eşliğinde adliyenin 'Themis' heykellerinin olduğu bölüme giden avukatlar, burada bir süre alkış tuttuktan sonra açıklama yaptı.

'Burada hakim kararı sorduk, göstermediler'

Avukatlar adına açıklama yapan Avukat Volkan Gültekin, '1-1,5 saattir kapı önünde avukat arkadaşlarımız, hassas kapıdan geçmeyi, ellerindeki çantalarla kabul etmelerine; çipli kimliklerini çipli cihazdan okutup geçmelerine, her zamanki rutin uygulamayı kabul ederek geçmek istemelerine rağmen, illa çantalarının ayrı bir X-Ray cihazına konulması dayatmasına karşı bunun artık arama olduğunu, HSYK madde 9’da düzenlenen idari nitelikte bir arama olduğunu ve idari nitelikteki aramalar Anayasa 20. maddeye aykırı olduğu için, çünkü orada hakim kararı aranmaksızın arama yapılabileceğini söylüyor, ama Anayasa 20. maddesi tüm aramalar, önleme ve adli arama ayrımı olmaksızın hakim kararıyla arama yapılacağını belirtiyor. 

Orada sadece gecikmesinde sakınca bulunan bir hal varsa, Cumhuriyet Savcısı'nın yazılı emriyle arama yapılacağını belirtiyor. Burada hakim kararı sorduk, göstermediler. Öyle bir karar olmadığını söylediler. 'Cumhuriyet Savcısı'nın yazılı emri var mı?' dedik, 'Sözlü talimat var' dediler. Cumhuriyet Savcısı sözlü talimat veremez, Anayasa'nın 20. ve 21. maddeye aykırı' diye konuştu. 

'Birçok arkadaşımız duruşmasına giremedi'

Volkan Gültekin, şöyle devam etti: 'Avukatlık Kanunu nasıl hakim ve savcılara özel olarak, bizim savunma dokunulmazlığımızdan kaynaklı buralara girişlerde belli ayrıcalıkları vatandaşın savunma hakkı açısından veriyorsa, aynı uygulamayı da, aynı tekniğe sahip tüm savcılara da yapılanı istiyoruz. Aynı yargı mensubuyuz. 

Türk Ceza Kanunu madde 6. bizi kamu görevlisi, yargı çalışanı olarak kabul eder, yargı personeli gibi değerlendirir. TCK 265/2 hakime yapılmış suç gibi değerlendirir. Biraz önce bize kolluğun yaptığı uygulama, hakime yapılmış gibi değerlendirilmesi gereken bir suçtur. Görevi yaptırmama için direnme suçudur. 

Biraz önce biz kendilerine ihtar ettik, 'Elinizdeki sözlü talimat kanunsuz emirdir. Kamu görevlilerinin kanunsuz emre uymama yükümlülüğü vardır.' Söyledik, yazılı dahi olsa uymamakla ödevlidirler. Onu da söylememize rağmen, hukuka aykırı olarak işlerimizi yapmamıza engel oldular. Birçok arkadaşımız duruşmasına giremedi. CMK’dan görevli, zorunlu müdafilikten görevli bir arkadaşımız gözaltına gidecek, yarım saat, 1 saat orada beklemek zorunda kaldı, hak kaybına neden oldu.' 

'İçeride işlerimiz var' 

Gültekin, konuşmasını şöyle tamamladı: 'Dolayısıyla, bu adliye hepimizin, adliye bizim yaşam alanımız, bundan dolayı bu özel hükümler var. Burası alışveriş merkezi değil. Ayrıca özel güvenlik görevlilerinin arama yetkisi kesinlikle yoktur. Kolluk değildir, zor kullanma gücü yoktur. Bize az önce engelleme yapanlar sivil polisler ve özel güvenlik görevlileridir. Bu hukuka aykırılığa biz bu şekilde karşı çıkmasaydık, hukukçu olmazdık. 

Bu zaruretten dolayı bunu yapmak zorundaydık. Bundan sonra da böyle gireceğiz adliyeye, bu bizim doğal hakkımız. Ayrıca, dedik ki, 'Bizim hakkımızda tutanak tutun, öyle geçelim.' 'Hayır, biz anlamayız, çıkarmayız.' En son girmek zorundaydık. Elimizdeki işler kendi işlerimiz değil. Vatandaşın hak kaybı oluyor. İçeride işlerimiz var. Baro yönetiminden çok talep ettim, gelen olmadı.'

Bir avukat polis müdahalesinde hastanelik oldu, 2 avukat gözaltına alındı

Akşam saatlerinde adliyeye aranmadan girmek isteyen bir grup kadın avukat eylem yapmak istedi. Çevik kuvvet polisi, kadın avukatları dışarı çıkmaları ve slogan atmamaları yönünde uyardı.

Ancak kadın avukatlar eylemlerini sürdürdü. Bunu üzerine çevik kuvvet polisi, kalkanlarla eylemci avukatları adliye dışına çıkarmak istedi. Bu sırada bir Refika Korkmaz isimli bir kadın avukat yere düşerek başını vurdu. Baygınlık geçiren avukat için adliyeye ambulans çağrıldı. Kadın avukat ambulansa bindirilerek hastaneye götürüldü. Bu sırada dışarı çıkartılan avukatlar, polisle tartışmaya devam etti. Adliyeye tekrar girmek isteyen avukatlarla polis arasında tekme ve yumruklaşma yaşandı.

Hüseyin Boğatekin ile Zülfikar Erden adlı 2 avukat da gözaltına alındı.

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Ömer Çetin

Arkadaş dün senin savcın öldürülüyor bugün beni aramayın diye yerlere yatıyorsun kusura bakmayın da şu an duyarlı olma zamanı. Bu tarz eylemler ancak sizleri... Devamını Gör

Melek Su

avuktaliginiz batsin, feminist mis oda munasip bi yerine girsin, sen once insan ol, avukatim diye dokunulmazlikmi varmis, geberince kim dokunur kim dokunmaz ... Devamını Gör

Anarchy

adam öldürmek sadace kurşunla olmuyor.biriside gidip bakanları milletvekilleri arasın acaba üstlerinde hangi marka saatler var diye? çakallık baskı korku ile... Devamını Gör