Atariden Bugüne: Yıllar Geçtikçe Grafiklerle Birlikte Evrim Geçiren Oyun Müziklerinin 15 Maddede Gelişimi

0PAYLAŞIM

Hem çocukluğumuza damga vurmuş hem de şimdiki oyunseverlerin zihinlerine kazınmış oyun müziklerinin gelişimine tanıklık etmek çok etkileyici bir deneyim!

1. Tetris - 1984

Tetris ilk olarak 1984 yılında Sovyetler Birliği'nde yayınlanmıştır. Çok uzun zamandır hayatımızda olan Tetris'in duyunca hemen hatırladığımız melodisi aslında bir Rus Halk Müziği olan 'Korobeinik'dir.

2. Super Mario Bros. - 1985

Atari zamanlarında en sevdiğimiz oyunlardan olan Super Mario Bros. oldukça ikonlaşmış bir müzik bırakıyor hepimizin hafızalarında. Müziği oluşturan kişi ise Koji Kondo.

3. Street Fighter || Turbo: Hyper Fighting - 1991

Atari salonlarındaki en büyük eğlencemiz Street Fighter her karakterde, o karakterin hikayesine uygun bir müzik seçmeyi harika bir biçimde başarıyordu.

4. Streets Of Rage 2 - 1992

Hepimizde yer eden bir başka oyun Streets of Rage 2'de besteci Yuzo Koshiro bu oyunun müziklerini yapabilmek için kendi ses programlama dilini üretmiştir.

5. Doom - 1993

Müzikleri Robert Prince tarafından yapılan Doom serisinin ilk oyununda Slayer, Metallica gibi Heavy metal gruplarının tarzlarından esinlenilmiştir.

6. Grim Fandango - 1998

Peter McConnell'ın bestelediği oldukça güzel caz melodileriyle baş başa kalacağınız bu oyunun müzikleri, oyunu hiç oynamayanlar için bile oldukça güzel.

7. Shadow of the Colossus - 2005

Hikayesiyle büyüleyen unutulmaz PlayStation 2 oyunlarından Shadow of the Colossus, müzikleriyle de sizleri duygusal bir yolculuğa çıkarıyor.

8. Persona 4 - 2008

2008'de PlayStation 2'ye özel  çıkan Persona 4'ün müzikleri, Shoji Meguro tarafından bestelenmiştir. Shoji Meguro bestelerken caz, j-pop ve hip-hop gibi farklı tarz müzikleri harmanlamıştır.

9. The Elder Scrolls V: Skyrim - 2011

Açık dünya oyunların en önemli örneklerinden Skyrim'in müzikleri 30 kişiden oluşan bir koro tarafından kaydedildi. Ana şarkı ise oyun içinde oluşturulan ejderha dili kullanılarak bestelenmiştir.

10. Bastion - 2011

İlerledikçe dünyayı yeniden oluşturduğumuz bu oyunda Darren Korb, müthiş akustik ezgilerle bize güzel bir deneyim yaşatıyor.

11. Journey - 2012

Austin Wintory tarafından bestelenmiş Journey, Grammy ödüllerine aday olan ilk oyun olma özelliğini taşımaktadır. Çello kullanımının ağır bastığı müziklerin yapım aşaması 3 yıl sürmüştür.

12. The Witcher 3: Wild Hunt - 2015

Mikołaj Stroiński ve Marcin Przybyłowicz tarafından bestelenen oyunun müzikleri, oyunun Polonya merkezli bir firma yapılmasından ve kitabının da polonyalı bir yazar tarafından yazılması dolayısıyla Polonya'ya özgü ezgileri ve halk müziğini barındırıyor.

13. Cuphead - 2017

1930'ların efsane çizgi filmlerinden "Cuphead" için besteciler, caz ve dönemin müziklerini andıracak bir müzik tarzını benimsemişler.

14. The Legend of Zelda: Breath of the Wild - 2017

Manaka Kataoka, Yasuaki Iwata ve Hajime Wakai tarafından bestelenen müzikler, insanı oldukça rahatlatıyor. Nintendo Switch platformuna özel çıkan bu oyunun müziklerindeki piyano resitali dinlemeye değer.

15. God of War - 2018

İskandinav mitolojisinden etkilenerek yapılan son God of War oyununun bestecisi Bear McCreary, iskandinav mitolojisinin ruhani havasını verebilmek için hurdy-gurdy gibi müzik aletlerinden yararlanmıştır.

Zamanımızın çoğunu evde geçirdiğimiz şu günlerde müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarında!

#yüzdeyüzmüzik artık #yüzdeyüzonline!

Online konserler, ilginç bilgiler ve daha fazlası için @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarını takip et!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
muhalif-kursad-zafer

#12 Ladies of the Wood.. Şiddetle tavsiye olunur..

raptiye_rap

elder scrolls'dan bir tek sykrim'in girmesi olmamış.

irisviel-von-einzbern

En sevdiğim oyun soundtrackları senuas sacrifice dakilerin hepsi, bloodborne deki tüm boss soundtrackları, the evil within soundtrack ı, dark souls 3 tüm boss soundtrackları, god of war ın Motherlı olanları ay çok güzeldi, the witcher wild Hunt dan leleleyeleleley olan savaşırken çıkıyo jfdjdjdj, ama bence en mükemmelleri bloodborne ve dark soul 3 o kadar güzeller ki bayılıyorum oynarken oyunun içindeymiş hissi veriyor her boss için de mükemmel müzikler yapmışlar, senua's sacrifice da gözlerimi yaşartıyor ama o da mistik dünyasına çekiyor, the evil within 1 de bence çok değer görmedi ama ona da bayılıyorum, bir de New horizon zero dawn ın aloy un soundtrack ı var o da güzel, ben genel de için de keman ve piyano enstrümanları olan soundtrackları seviyorum, sevgiler...

irisviel-von-einzbern

The last of us unutmuşum o da çok güzel bence ama oyunu kötüleyip durdular sırf ellie nin cinsel seçimlerinden dolayı, ben de az da olsa hayal kırıklığı yaşadım ama bence büyütülecek çok kötüydü diyecek kadar yoktu 2. Oyunu ps5 çıktığında alıp oynayacağım herkesin de ps alıp oynamasını öneririm bence youtube den walkthrough izleyerek oynanılmış olunmuyor, oynarken daha iyi oluyor.

mahirrihamahirriha

Wow müzikleri?

Görüş Bildir