Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Assange: Fransa Daha Başlangıç, ABD'nin Daha Büyük Vukuatları Var

 > 
45PAYLAŞIM

ABD'nin Fransa cumhurbaşkanlarını dinlediğini ortaya çıkaran WikiLeaks'in kurucusu Assange, daha önemli belgeler açıklayacaklarını duyurdu. ABD Dışişleri Bakanı Kerry belgelerde yazanları reddederken, Fransız vekiller müttefikleri olan ABD'nin kendilerine yönelik bu casusluğu karşısında Snowden'a sığınma hakkı verilmesini istedi.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) son 3 Fransa cumhurbaşkanını dinlediğinin ortaya çıkmasının ardından Fransa ile ABD arasındaki ilişkiler gerilmiş gibi görünürken, durumu ortaya çıkaran WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange ABD’nin yurt dışında, özellikle de Avrupa’da yaptığı casusluk faaliyetlerini de yakın gelecekte ifşa edeceklerini açıkladı.

WikiLeaksABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın Fransa cumhurbaşkanlarını dinlediğini iddia etmişti.

İngiltere’deki Ekvador elçiliğinde 3 yıldır sığınmacı olarak yaşayan Assange, Fransız TF1 kanalına verdiği demeçte, Fransa’nın dinlenmesine ilişkin belgelerin ‘henüz serinin başlangıcı olduğunu’, yakın zamanda açıklanacak casusluk faaliyetlerinin siyasi açıdan çok daha önemli olduğunu söyledi.

'Fransa başını kuma gömmesin, lider gibi davransın'

Washington’ın Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve selefleri Nicolas Sarkozy ile Jacques Chirac’ı dinleyerek ‘tek kelimeyle hileye başvurduğunu’ vurgulayan Assange, Fransa’yı başını kuma gömmeye, ‘lider gibi davranmaya’ ve ABD’ye karşı hukuki süreç başlatmaya çağırdı.

Eski CIA yetkilisi: Hollande dinlenmediğini sanıyorsa, çok saf

Diğer taraftan Sputnik’e konuşan eski CIA yetkilisi Larry Johnson, Hollande’ın ABD tarafından dinlenmesine şaşırmaması gerektiğini söyledi: “Hollande bir an bile bu dinleme faaliyetlerine dâhil olmadığını düşünmüşse, endişe verici derecede saf demektir. NSA asıl dinlememiş olsa şaşırırdım.”

Kerry'den 'ulusal güvenliğe tehdit' gerekçesi

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, dün yaptığı basın açıklamasında, izleme faaliyetlerinin Hollande’a yönelik olmadığını tekrar etse de ‘ulusal güvenliği tehdit eden durumlarda yabancı devletleri hedef alabileceklerini’ hatırlattı.

Fransız yetkililer intikam istiyor

Bu arada bazı Fransız vekiller, NSA’ya ait gizli belgeleri sızdırdığı için aranan ve 2 yıldır geçici sığınma hakkı aldığı Rusya’da yaşayan eski NSA analisti Edward Snowden’a siyasi iltica hakkı verilmesini talep etti. Avrupa Parlamentosu üyelerinden Jean-Luc Melenchon da bu ifşaat karşısında Snowden’ın ülkeye alınmasının yanı sıra Washington’la şu anla müzakere edilen Transpasifik Ortaklığı (TTP) gibi tartışmalı serbest ticaret anlaşmalarının yeniden gözden geçirilmesini istedi.

Sputnik Türkiye

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir