Ankaralı ‘Gezi Doktorları' Hakim Karşısına Çıktı

 > 
126PAYLAŞIM

Fotoğraf: @almorax

İstanbul’daki meslektaşları gibi Gezi eylemlerinde yaralananları tedavi ettikleri gerekçesiyle yargılanan Ankaralı hekimlerin ilk duruşması Ankara Adliyesi’nde yapıldı.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun “IŞİD yaralısı da olsa tedavi ederiz” yorumu henüz tazeliğini korurken, Ankaralı hekimler bugün 10:15’te başlayan duruşmada, ‘Gezi eylemlerinde hukuka aykırı olarak yetkisiz ve kontrolsüz revir adı altında sağlık hizmet birimleri oluşturarak amaçları dışında faaliyet yürütmek’ ‘suçuyla' hakim karşısına çıktı.

Duruşmada Sağlık Bakanlığı'nın avukatları Türk Tabipleri Birliği'nin (TTB) Gezi eylemleri sırasında yasaya aykırı hizmet verdiğini belirterek TTB yönetiminin düşmesi gerektiğini iddia etti. TTB avukatları ise Gezi direnişinde Sağlık Bakanlığı'nın gereken sağlık hizmeti vermediği için yaralılara müdahale edildiğini belirtti.

Hakim, TTB'nin 4 tane tanığının dinlenmesine karar vererek, mahkemeyi 23 Aralık'a erteledi.

Duruşma öncesi Türk Tabipler Birliği, tüm doktorları, Ankara şubesi için açılan dava için dayanışmaya, meslektaşlarını yalnız bırakmamaya çağırdı.
Dünya Tabipler Birliği’nden destek

Dünya Tabipler Birliği Başkanı Dr. Margaret Mungherera da yaptığı açıklamada “Karşılaştığınız bu ciddi güçlüğü aşma mücadelesi verirken WMA’nın kararlı desteğinden ve olumlu yaklaşımından emin olabilirsiniz” demişti.

Cumhuriyet

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir