Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Anayasa Değişikliği Teklifinin İlk İki Maddesi Kabul Edildi, İşte Detaylar...

82PAYLAŞIM

Başkanlık sistemi getiren 18 maddelik Anayasa değişiklik paketinin maddelerinin Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmesine başlandı. Teklifin maddelerinin görüşüldüğü ilk günde 2 madde kabul edildi.  Anayasa'nın "Yargı yetkisi, Türk milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılır" maddesine "tarafsız" ibaresi de eklenmesini öngören ilk madde 347, milletvekili sayısını 550'den 600'e çıkaran ikinci madde ise 343 "Evet" oyuyla kabul edildi. 

İşte detaylar...

Fotoğraf: AA

İlk gün yapılan oylamada, Anayasa değişiklik teklifinin maddelerine geçilmesi, 338 oyla kabul edilmişti 👇

'Açık Oy' Krizi Damgasını Vurdu: Anayasa Teklifi Görüşmelerinde İlk Oylamadan Notlar - onedio.com
'Açık Oy' Krizi Damgasını Vurdu: Anayasa Teklifi Görüşmelerinde İlk Oylamadan Notlar - onedio.com

Meclis Genel Kurulu’nda Pazartesi günü görüşülmeye başlanan başkanlık sistemine ilişkin anayasa değişiklik paketinde, maddelerin görüşülmesine geçildi. 

İlk görüşülen madde, “Yargı yetkisi, Türk Milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılır” şeklindeki Anayasa’nın 9. maddesiyle ilgili değişiklik. Bu maddede mahkemeleri tanımlamak için ‘tarafsız’ ifadesinin de eklenmesi öneriliyor.

İlk maddenin gizli oylamasına AKP'den 314, MHP'den 38, CHP'den 132 kişi katıldı. Toplamda 484 oy kullanıldı.

347 kişi "Evet" oyu verirken, 132 kişi "Ret" oyu kullandı. 2 kişi çekimser kaldı. 2 boş, 1 de geçersiz oy var.

İlk maddedeki 347 sonucunu Al Jazeera'ye değerlendiren Başbakan Yıldırım, "Ne dedik; Allah bin bereket versin. Allah bereketini verdi" dedi.

Fotoğraf: Zahidin Köşüş / Al Jazeera Türk

Teklifin birinci maddesi üzerinde ilk sözü, Anayasa Komisyonu adına Komisyon Başkanvekili ve AKP Burdur Milletvekili Reşat Petek aldı.

AKP adına Abdülhamit Gül, CHP adına Bülent Tezcan, HDP adına Celal Doğan, MHP adına Mustafa Kalaycı konuştu.

Hükümet adına Adalet Bakanı Bekir Bozdağ milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

TBMM Genel Kurulunda, anayasa değişikliği teklifinin ikinci maddesine ise 343 kabul, 133 ret oyu verildi.

Fotoğraf: DHA

Genel Kuruldaki oylamaya 480 milletvekili katıldı.

Oylamada 343 kabul, 133 ret oyu kullanıldı, 1 çekimser, 2 boş, 1 geçersiz oy çıktı.

Teklifin ikinci maddesi milletvekili sayısının 550'den 600'e çıkarılmasını öngörüyor.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, görüşmeler öncesinde yerinden söz alarak teklifin maddelerine geçilmesine ilişkin oylamada "gizli oylama" kuralına uyulmadığını söyledi.

Fotoğraf: Zahidin Köşüş / Al Jazeera Türk

AKP'li Orhan Deligöz'ün oyunu belli ettiği bir fotoğrafın birçok basın organında yer aldığını ifade eden ve fotoğrafı milletvekillerine gösteren Altay, bunun parlamentonun itibarı açısından "incitici" bir durum olduğunu söyledi.

Altay, gizli oylamaya ilişkin anlayışın ortaya konulması için partilerin grup başkanlarına söz verilmesini talep etti.

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın da çalışmaların İçtüzük'e göre yapıldığını, gizli oylamanın da bunun bir gereği olduğunu vurgulayarak, tüm milletvekillerinin bu kurallara uymaya özen göstermesini istedi.

Açık oy kullanan AKP'li Orhan Deligöz: "Ulan alın açık oy kullanıyorum. Ne yapacaksanız?" dedim

AKP Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz, RS FM’de Yavuz Oğhan’ın hazırlayıp sunduğu ‘Bidebunudinle’ programında konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ise Ankara Valiliği'nin aldığı 30 gün boyunca açık alanlarda toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılmasını yasaklayan kararına işaret etti.

Bu kararın gerekçesinde terör eylemlerine karşı önlemin yer aldığını belirten Gök, böyle bir durum söz konusuysa nasıl bir referandum sürecine gidileceğini sordu, hükümetten açıklama yapmasını istedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu söz alarak, Ankara Valisi'nin aldığı kararın terörle mücadele kapsamında olduğunu, referanduma gidilmesi halinde muhalefetin kampanyasını en sağlıklı şekilde yapma koşullarının sağlanacağını belirtti.

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de yerinden söz alarak, demokrasilerde gösteri ve toplantı yürüyüşlerinin bir hak olduğunu vurgulayarak, yasakçı mantıklarla bir yere varılamayacağını söyledi.

Fotoğraf: Zahidin Köşüş / Al Jazeera Türk

📷 Bu fotoğraf çok konuşuldu: Başbakan Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile muhalefet kulisinde

Fotoğraf: AA

Özetleyelim: Süreç nasıl ilerliyor?

Fotoğraf: Zahidin Köşüş / Al Jazeera Türk

Her maddenin görüşmesi tamamlandıktan sonra, o madde için gizli oylama yapılıyor. Bu, birinci tur oylama. Bu oylama bir anlamda Meclis Genel Kurulu’nun nabzının tutulması anlamına geliyor.

Bu aşamada tüm maddelerin alacağı oy dikkatle izlenecek. Zira teklifin yürütme, yürürlük maddelerinin dahi 330 sınırını aşması önemli. Tüm maddeler üzerinde görüşmeler tamamlanıp her biri oylandıktan sonra, anayasa görüşmelerinde ilk tur tamamlanmış olacak.

Bu aşamaya birinci hafta sonunda gelinmesi bekleniyor. 

Daha sonra görüşmelere 48 saat ara verilip ikinci tura geçilecek. Zira, Anayasa değişikliklerinin iki tur oylamayla yapılması gerekiyor.

İkinci turda da maddeler en az 330 kabul şartı gözetilerek oylanacak. Bu turda sadece 1. turda önerge verilmiş bir madde varsa, yine o madde üzerinde başka bir önerge verilebilecek. Üzerinde önerge verilmeyen maddeler için ise direk oylamaya gidilecek. İkinci turda 330’u geçemeyen madde, tekliften düşmüş olacak. Teklifin tümünün oylanacağı 2. turun sonundaki oylamada da en az 330 oy gerekecek. Bu yüzden ikinci turda alınacak oylar çok önemli. Anayasa değişikliğinin kaderi de bu aşamada belirlenecek.

Al Jazeera, RS FM, AA ve Twitter

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir