Altan Tan'dan Seçimi Boykot Çağrısı

 > 
11PAYLAŞIM

HDP milletvekili Altan Tan, herkesin AKP'nin otoriter tek parti iktidarı yönünde gittiğini belirterek antidemokratik yarışa girmeyerek genel seçimleri boykot çağrısı yaptı. Tan, "halkı kandırmayalım ve oyuna alet olmayalım" dedi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, seçim barajı tartışmalarına değinerek, "Bugün AKP'nin otoriter, totoriter tek parti iktidarı yönünde gittiğini herkes söylüyor. Kim söylüyor, CHP,MHP,HDP ve parlamentoda temsil edilmeyen diğer siyasi partiler söylüyor. Peki madem bunu hepimiz birlikte söylüyorsak biz bu antidemokratik yarışa neden giriyoruz. Bırakalım hiç birimiz seçime girmeyelim, seçimleri boykot edelim buyursun AK Parti tek başına çalsın, tek başına söylesin tek başına oynasın" dedi.

Tan, TBMM'de basın toplantısı düzenledi ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın seçim barajıyla ilgili değerlendirmelerini eleştirdi. Tan, "2002'de yüzde 48'e yakın bir oy çöpe atıldı, temsil edilmedi. Bugünde bunun üzerinden bir polemik yürütülüyor. Bu bir ip atlama yarışı veya engelli koşu değil. Her şeyin bir kuralı var, şekli var. O zaman iktidar kalksın barajı yüzde 20'ye çıkartsın" dedi.

Tan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Esas çağrım şu. Bugün AKP'nin otoriter, totoriter tek parti iktidarı yönünde gittiğini herkes söylüyor. Kim söylüyor, CHP, MHP, HDP ve parlamentoda temsil edilmeyen diğer siyasi partiler söylüyor. Peki madem bunu hepimiz birlikte söylüyorsak biz bu antidemokratik yarışa neden giriyoruz. Bırakalım hiç birimiz seçime girmeyelim, seçimleri boykot edelim buyursun Ak Parti tek başına çalsın, tek başına söylesin, tek başına oynasın. Parlamentoyu da kendi kursun. Ne yaparsa yapsın. Peki yapabilecek mi böyle olursa hayır. Bu iş o kadarda ucuz değil. Ben bugün parlamentoda bulunan kendi siyasi partim de dahil 3 siyasi partiyi ve parlamento dışında bulunan bütün siyasi partileri böyle bir tavır almaya çağırıyorum. Eğer demokrasinin kuraları işlemeyecekse bu iş böyle tiyatroya dönecekse, tek parti iktidarına gidecekse o zaman halkı kandırmayalım ve seçimleri alet etmeyelim bu tiyatroya. Bırakalım tek başına girsin seçime. 550 milletvekili alsın eğer oturabiliyorsa bu parlamentoda buyursun otursun."

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a bir şeyler söylemek istediğini belirten Tan, "3 dönemi bitiyor. Yanılmıyorsam 5 dönemdir parlamentoda. 40 yıldan fazladır siyasetin içinde. Emeklilik günlerinin geldiği bu günlerde bu tür polemiklere girmek yerine bir ağabey olarak 'Bu iş antidemokratiktir. Seçim kanunu ve baraj meselesini halledelim' diyeceğine bir siyasi partiye yeni kaydolmuş 18 yaşındaki genç gibi polemiğe giriyor. Ben bunu yakıştıramadım. Oyu yüzde 6'dır 5'tir 4'tür. Sayın Arınç bunlar sizin söylemeniz gereken şeyler değil" dedi.

  • DHA
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir