Görüş Bildir

Almanya'dan Yunanistan'a Yardıma Onay

Haberler
> Almanya'dan Yunanistan'a Yardıma Onay

AB'nin Yunanistan’a ikinci yardım paketinin dört ay uzatılmasını görüşen Alman parlamentosu, karara 'evet' dedi.

Alman parlamentosu Bundestag, AB'nin Yunanistan’a ikinci yardım paketinin dört ay uzatılmasını onayladı.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble, halen yürürlükte olan ikinci yardım paketinin uzatılmasının milletvekilleri için zor bir karar olduğunu belirtti.

Oylamanın yeni krediden çok ikinci yardım paketinin tamamlanabilmesi için Yunanistana ek süre kazandırdığını söyleyen Wolfgang Schauble, AB içerisinde dayanışma kadar tarafların yükümlülüklerini yerine getirmesinin önemini vurguladı.

Alman parlamentosunda yapılan görüşmede, hükümet ortakları CDU/CSU ile SPD temsilcileri, Yunanistan’ın Avrupa’yı da etkileyeceği için dayanışma içerisinde olunmasını vurgularken, Sol Parti ve Yeşiller adına yapılan konuşmalarda ise, Yunan hükümetine şans verilmesi gerektiği için paketin uzatılmasına olumlu baktıkları dile getirildi.

17 milyar euro ek kaynak sağlayacak

2010 yılından bu tarafa AB kredisi kullanan Yunanistan birinci ve ikinci yardım paketi kapsamında şu ana kadar yaklaşık 240 milyar euro kredi kullandı.

Görüşmelerin ardından Yeşiller Partisi’nin önerisi ile isim okunarak yapılan oylamada 542 evet, 32 ret ve 13 çekimser oy kullanıldı.

Kararla birlikte Yunanistan’ın Avrupa Finansal İstikrar Fonu‘ndan (EFSF) 1,8 milyar, Avrupa Merkez Bankası’ndan (EZB) 1,9 milyar, Uluslararası Para Fonu‘ndan (IWF) 3,5 milyar ve Yunan bankalarını stabilize etme fonundan 10 milyar olmak üzere yaklaşık 17 milyar euro ek finansal kaynak alacağı belirtiliyor.

Al Jazeera Turk

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/alm...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?