Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Alman Siyasetçiler, Merkel'i ‘AB'yi Türkiye'nin Şantajına Maruz Bırakmakla’ Suçluyor

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Alman siyasetçiler hafta sonu yaptıkları açıklamalarda Başbakan Angela Merkel'in Avrupa'yı göçmen krizi konusunda Türkiye'ye aşırı bağımlı bir hale getirerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından şantaja karşı hassas bırakmakla suçladı.

Avrupa Birliği'nin (AB) terör yasasında değişiklik yapması isteklerini reddeden Türkiye, Cuma günü yaptığı bir açıklama ile yasadışı göçmenlerin Avrupa'ya ulaşmasını engellemesi karşılığında vizesiz seyahat sağlamayı öngören anlaşmaya yönelik görüşmelerin çıkmaza girdiğini ve AB'nin anlaşmayı kurtarabilmek için "yeni bir formül" üretmesi gerektiğini açıkladı.

Geçtiğimiz yıl Almanya'ya bir milyondan fazla mültecinin gelmesini sağlayan politikalarından dolayı popülaritesinde düşüş yaşayan Angela Merkel, Mart ayında imzalanan anlaşmada görüşmelere öncülük etmişti.

Reuters'ın haberine göre mülteci sayılarında bu yıl keskin bir düşüş yaşansa da, Merkel muhafazakar müttefiklerinden eleştiri almaya devam ediyor.

'Türkiye ile görüşmelere karşı değilim fakat bence Ankara'ya o kadar bağımlı olmak tehlikeli'

Horst Seehofer

Merkel'in Hristiyan Demokratlar (CDU) partisinin müttefiklerinden Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) lideri Horst Seehofer, "Türkiye ile görüşmelere karşı değilim fakat bence Ankara'ya o kadar bağımlı olmak tehlikeli" dedi.

Seehofer, Welt am Sonntag'a (WamS) yaptığı açıklamada Türkiye ile yapılan anlaşmanın göçmen karşıtı Almanya İçin Alternatif (AfD) partisine desteği artırdığını belirtti. AfD anketlerde yüzde 15 civarlarında oya sahip görünüyor.

'Merkel Avrupalı ortaklarını dahil etmeden görüştü'

Sahra Wagenknecht

Yine aynı gazeteye açıklama yapan sol parti Linke'den Sahra Wagenknecht, Merkel'in anlaşmayı Avrupalı ortaklarını dahil etmeden görüştüğünü söyledi.

Wagenknecht, "Başbakan o yüzden Avrupa'nın otoriter Türk rejiminin ve insan haklarını ezmek için kendini oldukça güçlenmiş hisseden Erdoğan'ın şantajlarına hassas bir duruma gelmesinden sorumludur" dedi.

'Anlaşma Avrupa'yı şantaja açık hale getirdi ve suçlu Merkel'

Cem Özdemir

Yeşiller partisi eş başkanı Cem Özdemir de WamS'a yaptığı açıklamada anlaşmanın Avrupa'yı şantaja açık hale getirdiğini ve suçlunun Merkel olduğunu söyledi.

Merkel'in koalisyon ortaklarından Sosyal Demokratlar (SPD) üyeleri de endişelerini dillendiriyor.

'Merkel Erdoğan'ı mülteci politikasının en önemli faktörü haline getirdi'

Carsten Schneider

Carsten Schneider WamS'a yaptığı açıklamada Merkel'in Erdoğan'ı mülteci politikasının en önemli faktörü haline getirdiğini ve Erdoğan'ın iş birliği yapmayı bırakması durumunda "Almanya'nın Avrupa'daki izolasyonunun bir kez daha açık hale geleceğini" belirtti.

'Türkiye Avrupa'ya yönelik göç konusunda hâlâ önemli bir ülke'

Frank-Walter Steinmeier

Fakat SPD Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Taggespiegel gazetesine yaptığı açıklamasında Türkiye'nin Avrupa'ya yönelik göç konusunda hâlâ önemli bir ülke olduğunu söyleyerek, "Geçtiğimiz yıl yaşadığımız şartları yeniden yaşamak istemiyorsak bir noktaya kadar iş birliği yapmamız gerekiyor" dedi.

Reuters

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAngela MerkelAnkaraAvrupa BirliğiBaşbakanRecep Tayyip ErdoğanTerör
Görüş Bildir