Görüş Bildir
Haberler
AKP 3 Dönemdir Milletvekilliği Yapan 68 İsme Veda Ediyor

AKP 3 Dönemdir Milletvekilliği Yapan 68 İsme Veda Ediyor

Caner
31.03.2015 - 22:24
onedio.com
İçeriğin Devamı Aşağıda

AKP 3 dönemdir milletvekilliği yapan 68 isme veda ediyor. Üç dönem kuralına takılan milletvekilleri ile veda yemeğinde bir araya gelecek olan Ahmet Davutoğlu'nun 68 isim için hazırlattığı 'anı beratı' Çanakkale Savaşı'ndan izler taşıyor. Davutoğlu dönemin son grup toplantısında, listelerde yer alamayacak isimlere teşekkür etti.

Aljazeera'den Didem Özel Tümer'in haberine göre; AK Parti grubu her zamanki gibi kalabalık. Ama bu alışılmış Salı günü kalabalığından biraz farklı, çünkü AK Parti 7 Haziran seçimlerine giderken son grup toplantısını yapıyor yani 24. döneme veda ediyor. Bu grup toplantısı, 68 isim için aynı zamanda Meclis'e veda anlamı da taşıyor.

Tüzüğe göre parti adına üç dönem üst üste milletvekilliği yapan isimler gelecek dönem AK Parti listelerinde yer almayacak. Bir dönem ara verdikten sonra tekrar milletvekili seçilmeleri ise mümkün. Ama veda edenlerin bir çoğu 'ağabey'ler. Yani partinin ağır topları, Bülent Arınç, Mehmet Ali Şahin, Köksal Toptan, Beşir Atalay, Cemil Çiçek, Bekir Bozdağ sadece bir kaçı.

Eskilerin vedası yenilerin 'merhaba'sı

AK Parti'nin son grup toplantısı uzun süredir Meclis'e gelmeyen isimler için de vesile oldu. Haklarında kurulan Soruşturma Komisyonu'nun raporu reddedildiğinden bu yana Meclis'e gelmeyen eski bakanlar Zafer Çağlayan ve Muammer Güler grup toplantısına katıldı. Bir çok eski milletvekili, belediye başkanı ve 7 Haziran seçimlerinde AK Parti listelerinde yer bulmayı uman aday adaylarının da bulunduğu toplantı salonunda oturmak için zor yer bulundu. Birçok kişi ya ayakta kaldı ya da koltuklar arasında kalan boşluklara, yere oturdu. Eskilerin hüznü ile yenilerin heyecanı birbirine karıştı.

Helalleşme zamanı

Başbakan Ahmet Davutoğlu son grup toplantısındaki konuşmasının büyük bölümünü seçim vaatleri yerine üç dönemlik milletvekillerine teşekküre ayırdı. Onların üzerinden dava bilinci vurgusu yaptı. Davutoğlu konuşmasında, Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ın bir sözünü hatırlattı:

'Sayın Cumhurbaşkanımız şunu söylemişti: Buraya hiçbirimiz babalarımızdan miras kalan hakları kullanmak suretiyle ya da maharet ve ünvanlarımızla gelmedik, sadece milletimizin iradesinin tecellisi nedeniyle bir aradayız. Bu salonu dolduran Anadolu, Rumeli, Mezopotamya, Sakarya, Karadeniz çocukları ecdaddan miras kalan bir dava nedeniyle buradalar hiçbiri ağa çocuğu, bey, paşa çocuğu olduğu için değil milletin teveccühü nedeniyle burada. Burada kalacağız, bilsinler ki kim ne kumpas kurarsa kursan bilsinler ki biz burada hep kalacağız çünkü bu milletin davası bu tarihte yürümeye devam edecek.'

Davutoğlu konuşmasında AKP'nin kuruluşundan bu yana geride bıraktığı e - muhtıra, kapatma davası gibi dönemeçleri hatırlattı. Partiye hizmet eden isimlerin hiç bir zaman unutulmayacağını söyledi. 3 dönem içerisinde hayatını kaybeden milletvekillerinin isimlerini kürsüden tek tek saydı. Davutoğlu milletvekillerinden bu isimler için Fatiha okumalarını istedi:

'Bilsinler ki onların davası bizim davası olmaya devam edecektir. Aileler ailelerimizdir, oğulları evlatlarımızdır ve mirasları emanetimizdir. Bundan sonra da bu grupta görev yapacak bütün milletvekilleri zikrettiğim büyük yürüyüşü gerçekleştirenler gibi tek tek anılacak ve derin izler bırakan isimler olarak tarihe kaydedilecektir. AK Parti konjonktürel değildir, geçmişini unutmaz. '

'Gerçek bir ahlâk dersi verdiler'

Üç dönem kuralını 'süreklilik ve değişimi' aynı anda gerçekleştirmek için önemli bir adım olarak tanımlayan Başbakan, 68 isme küskünler hareketi beklentisini boşa çıkardıkları için teşekkür etti. Davutoğlu, 'Beklediler ki, üç dönemlikler bir küskünler grubu oluşturur, matematiği değiştirir. Siyaset bizim için matematik değil inanç meselesidir. Bu hesap da boşa çıktı. Üç dönemi tamamlamış olan asil arkadaşlarımıza, vefat etmiş kardeşlerimizin maneviyatları ve milletimiz adına teşekkür ediyorum. Gerçek bir vakar, edep ve ahlak dersi verdiler.' dedi.

AK Parti'nin emek vereni, ter dökeni unutmadığını söyleyen Davutoğlu 'Bizde gıybet, tuzak, fraksiyonlar, kulisler yoktur. Bizde hayır yolunda yürümek, hayır düşünmek ve helalleşmek vardır.' dedi.

Veda beratı

Başbakan Ahmet Davutoğlu 68 milletvekili ile ayrıca bir veda yemeğinde buluşacak. Yemekte 3 dönemliklere hediye edilmek üzere bir berat hazırlandı. Çanakkale Savaşı'ndan esinlenerek hazırlanan beratı grup toplantısında Davutoğlu sembolik olarak üç isme verdi. AK Parti'den Meclis Başkanı seçilen Bülent Arınç, Mehmet Ali Şahin ve Köksal Toptan'ı grup toplantısında kürsüye çıktığında tüm grup Davutoğlu'nun çağrısı ile ayağa kalkı. Salonda alkışlarla birlikte 'Türkiye sizinle gurur duyuyor' sesleri duyuldu.

Aljazeera

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/al-jazeer...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın