Akit 'Batı'da Teşvik, Bizde Hapis' Başlığıyla Çocuk Yaşta Evliliği Savundu

 > -

2017 yılında yayımlanan Save the Children raporuna göre küresel çapta her yıl 7 milyon 500 bin kız çocuğu, yasa dışı biçimde erken yaşta evlendiriliyor. Kız çocuklarının eğitim ve kendini geliştirme hakları bu şekilde ellerinden alınıyor. 2016 TÜİK verilerine, yani resmi rakamlara göre Türkiye'de son 10 yılda 482 bin 908 kız çocuğu evlendirildi.  Son 10 yıldır Türkiye’de çocuk evliliklerine dair farkındalık çalışmaları yapılıyor ancak bu sorun ülkemizin kanayan yarası olmaya devam ediyor. Hatırlayacağız üzere önceki gün Ankara'da 14 yaşında bir çocuk 155'i arayarak kendi "düğününü" ihbar etti. 

Öte yandan Akit gazetesi bugün manşetten çocuk yaşta evlilği savundu ve "ABD'yi" örnek gösterdi. "Batı'da teşvik, bizde hapis" başlığını taşıyan haberde "Aile kurumu oluşturmak ve nüfusu artırmak için evlenme yaşını 14'e düşüren ABD'de, genç evlilere her ay 450 dolar yardımda bulunulurken, Türkiye'de ailelerinin rızasıyla evlenen genç çiftler 8-16 yıl hapisle cezalandırılıyor" ifadesi kullanıldı. 

Son 4 gündür Akit'in birinci sayfaya taşıdığı haberlere yakından bakalım... 

Yeni Akit’in bugünkü birinci sayfası 👇

Gazetenin manşete taşıdığı Faruk Arslan'ın imzasını taşıyan haberde  "Evlilik konusunda, hiçbir bilimsel temeli olmayan 18 yaş kuralının katı bir şekilde uygulandığı Türkiye’nin aksine Batı ülkelerinde durumun oldukça farklı olduğu tespit edildi" denildi.

Haberden: "Yuva kurmanın suç sayıldığı 18 yaş altı evliliklerde mağduriyetleri giderecek yasal düzenleme, aile düşmanı hastalıklı zihniyetin algı yönetimine kurban gitti"

29 Ağustos Akit gazetesi

Dün manşete taşınan haber ise "Aile düşmanlarına pabuç bırakmayın" başlığını taşıyordu. "29 Ağustos 2018 Çarşamba günü yayımlanan haberden aynen aktaralım:

"Yuva kurmanın suç sayıldığı 18 yaş altı evliliklerde mağduriyetleri giderecek yasal düzenlemenin, aile düşmanı hastalıklı zihniyetin algı yönetimine kurban gittiği ortaya çıktı. 2016 yılında Ceza Muhakemesi Yasası’nda değişiklik öngören yasa tasarısı ile AK Parti Hükümetinin genç evlilerin mağduriyetlerini gidermek için harekete geçtiği ancak aile düşmanı feministler, CHP ve medyadan el çeken Doğan grubunun algı yönetimi ve yalan yanlış haberleriyle manipüle edildiği belirlendi."

Bir önceki gün manşete taşınan haberde de, nikahlı evlilikleri cezalandırmanın, zinayı teşvik edeceği görüşü aktarıldı.

"Bu yasa zinayı teşvik ediyor" başlıklı haberde AKP İzmir Milletvekili Cemal Bekle, Kocatepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mücahit Gültekin, Tek Suçumuz Sevmek Platformu Sözcüsü Sevim Eraydın'ın görüşlerine yer verildi.

27 Ağustos'ta gazetenin sürmanşetinde "Bu zulüm bitsin" başlığı kullanılmıştı.

Haberde "Zina değil evlilik diyerek 18 yaşın altında nikahlanan anneler, kendi rızaları ile girdikleri dünyaevini zindana çeviren hukuki uygulamaların sancılarını çekiyor" denildi.

İngiltere merkezli bir sivil toplum örgütü olan Girls Not Brides 2018 raporuna göre, Avrupa’da çocuk yaşta evliliklerin en çok görüldüğü ülke Türkiye 👇

Kız Çocukları Gelin Olmasın! Dünyada Her 2 Saniyede Bir Çocuk Evlendiriliyor, Türkiye ise Avrupa'da Birinci Sırada... - onedio.com
Kız Çocukları Gelin Olmasın! Dünyada Her 2 Saniyede Bir Çocuk Evlendiriliyor, Türkiye ise Avrupa'da Birinci Sırada... - onedio.com

CHP genel başkan yardımcısı ve İstanbul milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, 2012-2017 yıllarında 2 bin 215 çocuğun annesinin 15 yaş altı çocuk olduğunu açıklamıştı.

Türkiye İçin Utanma Vakti: Son 6 Yılda 120 Bin Çocuk, Doğum Yaptı - onedio.com
Türkiye İçin Utanma Vakti: Son 6 Yılda 120 Bin Çocuk, Doğum Yaptı - onedio.com

Geçtiğimiz gün Ankara'da, ailesi tarafından zorla evlendirilen 14 yaşındaki bir kız çocuğu "düğününü" ihbar etmişti.

155'i Arayarak Yardım İstedi! Zorla Evlendirilen 14 Yaşındaki Çocuk Polis Operasyonuyla Kurtarıldı - onedio.com
155'i Arayarak Yardım İstedi! Zorla Evlendirilen 14 Yaşındaki Çocuk Polis Operasyonuyla Kurtarıldı - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir