AK Parti, CHP ve MHP'den Teröre Karşı Ortak Bildiri

 > -

Ankara Kızılay'daki terör saldırısının ardından teröre karşı lanet yağdıran siyasi partiler ortak bildiri yayımladı. Bildiriye imza vermeyen HDP'den ise bir açıklama yapıldı. Açıklamada "Bildiri, Meclis çalışması tarzı değil, Hükümetin sarıldığı kendini aklama çabasıdır" denildi.

AK Parti, CHP ve MHP'nin bildirisinde "Müşterek acıyı paylaşmak her türlü siyasi ve ideolojik aidiyetten daha önemli" ifadesi dikkat çekti.

İşte o bildiri

HDP Bildiriye Neden İmza Atmadığını Açıkladı

HDP Grup Başkanvekilleri İdris Baluken ve Çağlar Demirel imzası ile yayımlanan açıklamada, "Bildiri, Meclis çalışması tarzı değil, Hükümetin sarıldığı kendini aklama çabasıdır" denildi.

Sputnik'ten Yurdagül Şimşek'in haberine göre, Baluken ve Demirel tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Hepimizi derinden sarstı"

"13 Mart 2016 tarihinde Ankara'da Kızılay'da meydana gelen bombalı terör saldırısı hepimizi derinden sarsmıştır.

Meclis, sorunların çözüm yeridir. Yaşanan saldırılar sonrası açıklama yapmakla yetinmek, Meclisin halktan aldığı yetkiyle sorunlara çözüm bulmak değildir. Asıl sorumluluğu ve görevi böylesi saldırıların araştırılması ve çözüm yollarının bulunması olan Meclisi bir bildiriyle sorumsuz ve görevsiz kılmak, Hükümet ve Saray çevresinin bu kurumu kendi sorumluluklarını örtme aracı haline getirme çabasıdır. Halktan alınan yetkiyle ortak bir tutum sahibi olma aracı bildiri değil, bu ve benzeri saldırıların bir daha yaşanmasını engelleyecek Çözüm Komisyonu'nun kurulmasıdır. Meclis'te grubu bulunan bütün partilere çağrımız, bir an önce bir Çözüm Komisyonu kurarak, halka karşı sorumluluğumuzu yerine getirmektir. Bildiri, Meclis çalışması tarzı değil, Hükümetin sarıldığı kendini aklama çabasıdır."

"Sığ anlayışın faşizan göstergesi"

"Halka karşı sorumluluğu olan Hükümetin ve Saray'ın kendini aklama aracı olarak öne sürdüğü bildiri ısrarı, ‘Ya bizdensiniz, ya da teröristsiniz' sığ anlayışının, en faşizan göstergesidir. Görevini ve sorumluluğunu yerine getirmeyenlerin, halka hesap vermeyenlerin Meclis üzerinden kendini aklama çabalarını ibretle izlemekteyiz.

Partimiz, şimdiye kadar yaşam hakkına yönelik tüm saldırılarda olduğu gibi en net tutum sahibi olan, sorumluluktan kaçmayan anlayışını sürdürmeye devam edecektir."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir