Acayiplikleriyle Bilinen Guinness Dünya Rekorlarına Müzik Alanında Adını Yazdırmış 14 Rekor

6PAYLAŞIM

50'li yıllarda temelleri atılan ve yıllardır hayatımıza çeşitli gariplikler ve bazen güzellikler kazandıran Guinness rekorlarını müzik başlığı altında inceledik ve bu rekorlardan 14 tanesini sizler için derledik.

1. Dünyanın en uzun müzik klibi

Rekorun sahibi Pharrell Williams. 2013'te bu rekoru kıran Williams'ın bu klibi aynı zamanda dünyanın ilk 24 saatlik klibi unvanının da sahibi olmuş oldu.

2. Dünyanın en pahalı müzik kutusu

1901 yılında bir Pers kralı için yapılan bu İsveç müzik kutusu 1985 yılında Londra'da 20.900 sterline satılmış, böylece dünyanın en pahalı müzik kutusu olarak Guinness tarihine geçmişti.

3. Dünyanın en uzun isimli albümü

İngiliz punk grubu Chumbawamba'nın 2008 yılında çıkan on üçüncü stüdyo albümleri The Boy Bands Have Won; en uzun isimli müzik albümü olarak Guinness tarihine geçmişti. Şaşırmayın, çünkü bu isim kısaltılmış hali. 156 kelime içeren orijinal ismi tam olarak şöyle:

"The Boy Bands Have Won, and All the Copyists and the Tribute Bands and the TV Talent Show Producers Have Won, If We Allow Our Culture to Be Shaped by Mimicry, Whether from Lack of Ideas or from Exaggerated Respect. You Should Never Try to Freeze Culture. What You Can Do Is Recycle That Culture. Take Your Older Brother's Hand-Me-Down Jacket and Re-Style It, Re-Fashion It to the Point Where It Becomes Your Own. But Don't Just Regurgitate Creative History, or Hold Art and Music and Literature as Fixed, Untouchable and Kept Under Glass. The People Who Try to 'Guard' Any Particular Form of Music Are, Like the Copyists and Manufactured Bands, Doing It the Worst Disservice, Because the Only Thing That You Can Do to Music That Will Damage It Is Not Change It, Not Make It Your Own. Because Then It Dies, Then It's Over, Then It's Done, and the Boy Bands Have Won."

4. Dünyanın en geniş katılımcılı müzik dersi

2869 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen ukulele dersi 2019'da Malezya'da gerçekleşmişti. Bu müzik dersi ise 33 dakika 3.4 saniye sürmüştü.

5. Dünyanın en fazla seyircili müzik turnesi

Bu unvanın sahibi de Ed Sheeran. Ünlü ÷ [Divide] turnesiyle Guinness'e giren Ed Sheeran 2017 ile 2019 arasında dünyanın dört bir yanında verdiği 255 konserle toplamda 8.882.182 izleyiciyle buluşmuş. Bu rekor ise asıl olarak Fransa'daki 2019 yılındaki konserinde gerçekleşti. Konser 7.315.970 kişi tarafından izlenmişti. Ed Sheeran aynı zamanda bir solo sanatçı tarafından en çok hasılat getiren müzik turnesi unvanında da rekoru elinde tutuyor şu an.

6. Dünyanın en genç müzikal bestecisi

1988'de Macaristan'da doğan Adam Lorincz'in bestelediği 92 dakikalık müzikali kendisi 14 yaşındayken Macaristan'da sahnelendi. Bu da kendisini en genç müzikal bestecisi olarak Guinness tarihine geçirdi.

7. Dünyanın en çok gişe yapan Broadway müzikali

The Lion King, yani Türkçe'de bildiğimiz ismiyle Aslan Kral müzikali, dünyanın gelmiş geçmiş en çok gişe yapan Broadway müzikali olma özelliğini taşıyor. 1997'deki ilk gösteriminde Mart 2020'ye kadar 1,680,389,582 dolar hasılat elde edildiği belirtilmiş.

8. Dünyanın en çok hasılat elde eden müzik festivali

Bu unvanın sahibi de 2019 yılında California'da düzenlenen The Outside Lands Music & Arts Festival, oldu. 205500 adet bilet satışıyla 29.634.734 dolar hasılat elde etmişti festival.

9. Dünyada en çok doğumun gerçekleştiği bir müzik konseri

Biraz garip ama evet skandallı, belalı ama bir o kadar efsane olmuş konserlerden biri olan 1969'da San Francisco'da düzenlenen Altamont'ta, Amerikan Kızıl Haç'ın raporuna göre dört kişi doğum yapmıştı. Dört kişinin de ölümüyle sonuçlanan bu konserde Rolling Stones, Jefferson Airplane gibi çok büyük isimler sahne almıştı.

10. Dünyanın en çok enstrümanın kullanıldığı müzik eseri

2013'te Hindistan'da Rupam Sarmah tarafından kırılan bu rekorda, Rupam ve ekibi tek bir şarkı içerisinde 315 farklı enstrüman, toplamda da 370 enstrüman kullanmıştı. Aynı zamanda ekipte 106 vokalist de vardı.

11. Uzayda çekilen ilk müzik klibi

Uzayda yürüyen ilk Kanadalı astronot tanımının da sahibi olan Chris Hadfield, 2013 yılındaki son uzay görevinde David Bowie'nin kült şarkısı Space Oddity'yi yeniden yorumlayıp kendi klibini çekmişti. Tamamı uzayda çekilen ilk müzik videosu olarak tarihe geçen bu klip oldukça ilgi de toplamıştı. Haliyle...:)

12. En çok izlenen online müzik videosu

2017'de çıkmasına rağmen Despacito hâlâ yaz mevsimini ve ortalığı kasıp kavurmaya devam ediyor. Mayıs 2020 itibariyle 6.757.916.957 (biz bu içeriği yaparken de 6.983.588.744 idi) izleyiciye ulaşarak en çok izlenen online music videosu unvanını almış oldu. Video aynı zamanda 2018'de 5 milyar izlenmeye ulaştığında da YouTube üzerinde bu sayıya ulaşabilen ilk video olarak da tarihe geçmişti.

13. Bir açık arttırmada satılmış en pahalı müzik teklisi

Frank Wilson'ın 1965 tarihli Do I Love You (Indeed I Do) single'ının nadir bir kopyası anonim bir alıcıya 25.742 sterline satıldı.

14. Dünyanın ilk resmi fan-yapımı müzik videosu

Bir Placebo hayranı olan Grégoire Pinard'ın grubun "English Summer Rain" şarkısı için hazırladığı stopmotion klibi grup üyeleri tarafından o kadar beğenilmiş ki resmi olarak klibi kullanmaya karar vermişler. Bu da kendisini Guinness tarihine yazdırmış. Kilden yaptığı figürlerden oluşan klibi tamamlamak Pinard'ın tam oalrak altı ayını almış.

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

#yüzdeyüzmüzik artık #yüzdeyüzonline!

Online konserler, ilginç bilgiler ve daha fazlası için @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarını takip et!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
veli-durak

1992 Müslüm Gürses Gülhane Konseri-Seyircinin en çok dayak yediği konser :)))

Görüş Bildir