Abdullah Cömert Davasında Yine Tutuklama Yok

 > -
Abone ol

Hatay'daki Gezi Parkı protestoları sırasında başına isabet eden biber gazı kapsülüyle yaşamını yitiren Abdullah Cömert'in ölümüyle ilgili güvenlik gerekçesiyle Balıkesir'e alınan davanın altıncı duruşması, bugün görüldü. Sanık polisin tutuklanma istemi reddedildi, dava 15 Ocak 2016' a ertelendi...

Hatay'da Gezi Parkı protestoları sırasında 'Akrep' diye tabir edilen zırhlı araçtan attığı gaz fişeğiyle Abdullah Cömert'in ölümüne neden olduğu iddiasıyla 'Olası kastla öldürme' suçundan 25 yıla kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılanan sanık polis 30 yaşındaki A.K. ile ilgili görülen davanın altıncı duruşması, bugün saat 09.30'da başladı. Balıkesir 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya; Hatay'da yaşayan Cömert ailesi ile birlikte avukatları Hatice Can da katılmadı. Mahkemeye dilekçe gönderen Avukat Hatice Can, İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan beklenen raporun hazır olmadığı gerekçesi; anne Hatice Cömert ve baba Edip Cömert de sağlık ve ulaşım sorunları nedeniyle duruşmanın ertelenmesini istedi. Tutuksuz yargılanan sanık polis A.K. ise Mersin Adliyesi'nde hazır bulundu. Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile yapılan yargılamada, Cömert ailesini 11, sanık polisi de iki avukat savundu.

Tutukluluk istemine yine ret

Mahkeme heyeti, daha önceki tutanakların mahkeme heyetince okunduğunu belirtirken; tanık Hamza S.'nin mahkemeye getirilmesi ve sanık polis A.K'nin tutuklanması istemini reddetti. Ayrıca İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gaz fişeği ve fişeğin atıldığı araçla ilgili raporun bir an önce gelmesi, rapor düzenlenmeyecekse gerekçesinin bildirilmesi için yazı yazılmasına karar verildi. Duruşma 15 Ocak 2016'ya ertelendi. 

Avukattan tepki: 'Ayarını bozduğunuz kantar gün gelir sizi de tartar'

Müdahil Avukat Ömer Kavili meslektaşlarıyla birlikte duruşma sonrası adliye önünde açıklama yaptı. Kavili, "Bu davayı 1300 kilometre mesafeye kaçıranlar, Ankara Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nde görev yapanlar, gelsinler eserleriyle övünsünler. 20 saat gidiş, 20 saat geliş şeklinde 11 celse boyunca Hatay'dan Balıkesir'e gelip gidebilen aile hem rahatsızlıkları hem de bu mahkemede işe yararlı olamayacaklarını anladıklarından duruşmaya gelmediler. Biz burada 10 avukatız, bir avuç da insan var fakat şu ana burada bin civarında polis var. Ankara'daki muktedirler devletiniz güven içindedir ama adalet içinde değildir. Zaten sizin adalet diye bir derdiniz yok, onun için adaletinizle bin yaşayın" dedi.

Tepkili olan Avukat Kavili, "Unutmayın adalet kavramı görecelidir. Adalet sadece adliyenin adaleti değildir. Ama adalet er geç tecelli eder. Adliyenin görevlileri eğer adaletli bir karar verme peşindelerse onların uymak zorunda olduğu tek şey dürüst yargılama ilkeleridir. Türkiye bu konuda çok kere mahkum olmuştur. Ama bunlar 'bir kere mahkum olursak bir şey olmaz, nasıl olsa bizi koruyanlar çıkar' diyorlarsa unutmasınlar. İstanbul'da meslektaşları gün geldi tutuklandı, içerideler. Bazı meslektaşları yurtdışına ziyarete gitti, nefes almaya gitti. Öyleyse bugünün muktedirlerine sırt dayayanlara sadece tekrar ediyoruz. Dün de haykırmıştık: Biz avukatlar size hukuktan, adaletten söz edeceğiz, halkın adalet ilkelerinden söz edeceğiz. Siz bir cephe iseniz halkın adalet cephesinden hiç kimse uzak duramaz. Siz meşru olmak, meşrulaşmak, halk içerisinde yerlerde sürünen yargının onuru denen kavramı ayağa kaldırmak istiyorsanız, adalet ilkesinden şaşmamanız gerektiğini tavsiye etmemiz yasak olduğu için sadece bilgi paylaşıyoruz. Adalet ilkelerini çiğneyecek olurlarsa ayarını bozduğunuz kantar gün gelir sizi de tartar. Yargının genel problemi, delili toplamadan, tanığı getirtmeden, kağıt üstünde yargılama yapmaya kalkışmaktır. Bunun adı yumurtasız omlet pişirmeye çalışmaktır. Ama haberleri olsun, boşuna deniyorlar. Bekar evlerinde üniversite öğrencileri dahi pişiremedi. Bekar polis memurları evlerinde dahi pişiremedi. Mahkemede yargıç olarak görev yapanlar asla beceremeyecekler, boşuna deniyorlar" dedi. 

Hilmi DUYAR- Coşkun YAMAN / BALIKESİR, (DHA)

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir