Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

ABD ve Türkiye Rakka Operasyonunda Kilit Rolü Yerel Güçlerin Oynaması Gerektiği Görüşünde

-

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, ABD Savunma Bakanı Ash Carter ve Türk mevkidaşı Fikri Işık'ın Suriye'nin Rakka kentinin IŞİD'den geri alınmasında yerel güçlerin ana rolü üstlenmesinin önemini ele aldıklarını açıkladı.

Reuters'ın haberine göre ABD Savunma Bakanı Ash Carter ve Türk mevkidaşı Fikri Işık'ın Londra'daki görüşmesinin ardından açıklama yapan Pentagon, "İki bakan son dönemde Suriye'nin kuzeyinde Türkiye'nin IŞİD'e karşı kazandığı başarıları ele aldı ve Carter Işık'a IŞİD'e sınırlarından temizlenmesi çabalarına ABD'nin desteğinin süreceğini ifade etti" dedi.

Açıklamada, "İki bakan Rakka'nın alınmasının önemini ve bu operasyonda yerel güçlerin ana rolü oynaması gerektiğini ele aldı. İki bakan ortak çıkarları ilgilendiren konularda sürekli olarak iletişim halinde olmak konusunda mutabık kaldılar" denildi.

Bakan Işık: "Rakka operasyonunu destekliyoruz"

Yine Reuters'a konuşan Bakan Fikri Işık, Rakka çevresinde IŞİD'e karşı operasyon düzenlenmesine Türkiye'nin destek verdiğini ancak bu harekatı YPG'nin yönetmemesi gerektiğini belirtti.

Işık, "Türkiye'nin dikkat ettiği ve ısrar ettiği konu operasyonu yürütecek çekirdek gücün bölgede yaşayan insanlardan oluşması, YPG'den oluşmaması" dedi.

Bakan Işık, "Türkiye YPG güçlerinin topraklarını artırmasına, DAEŞ operasyonlarına sığınarak güç kazanmasına izin vermeyecek" dedi. Işık ABD destekli bir operasyonla Menbiç kentinin kontrolünü IŞİD'den Ağustos ayında alan YPG'nin söz verildiği gibi Fırat Nehri'nin doğusuna halen çekilmediğini de ifade etti. Işık ayrıca Türkiye'nin Menbiç'te YPG'nin bölgeyi terk etmesi haricinde bir amaç peşinde olmadığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin dönüşü gazetecilere yaptığı açıklamada, "ABD Başkanı Barack Obama, Rakka konusunda Türkiye'den destek istedi. Türkiye ne gerekiyorsa yapacak" ifadesini kullanmıştı. 

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli de dün Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası, Suriye'nin Rakka kentinde ABD ile ortak operasyon yapılmasına sıcak baktıklarını belirtmişti.

"Türkiye harika iş yapıyor"

Carter, BBC Radyo 4'e yaptığı açıklamada ise "IŞİD'e karşı Türkiye'nin Rakka'da ABD ile operasyon yapılabileceği" yönündeki haberlere ilişkin olarak şöyle dedi:

"Koalisyonun üyesi olan Türkiye, hava harekatına katılan bir dizi uçağa ev sahipliği yapması da dahil olmak üzere harika iş yapıyor. IŞİD'in kendisini yabancı savaşçılar, ekipman ve benzeri şeylerle desteklemesinin yollarından biri, atardamarı olan Tükiye-Suriye arasında kalan son sınır kısmının, sınırın her iki tarafından daha güvenli hale getirilmesine yardımcı olmak için şu anda Türkiye ile çalışıyoruz. 

Aynı zamanda, IŞİD'in Rakka'daki kontrolünü çökertme ve kuşatma planı için de Suriye Demokratik Güçleri ile çalışıyoruz. Bu grupla ayrıca önemli bir kent olan Menbiç'te de çalıştık. Bu iki tarafla çalışma niyetindeyiz. İkisinin de birbirleriyle farklılıkları var, bunu anlıyoruz."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBakanlar KuruluBarack ObamaBaşbakan YardımcısıÇinIŞİDRecep Tayyip ErdoğanSuriyedizi
Görüş Bildir