Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

ABD ve Müttefikleri Kürtlere Silah Eğitimi Veriyor

 > 
58PAYLAŞIM

Irak- ABD ordusu ve müttefikleri, Kürtleri, Batı'nın göndermesi beklenen gelişmiş silahları kullanmaları için eğitmek üzere harekete geçti.

Amerikalı, İngiliz ve Fransız danışmanlar geçtiğimiz aydan bu yana yarı özerk Kürt bölgesindeki peşmergelere, kuzey Irak'taki askeri üslerde savaş teknikleri eğitimi veriyor.

IŞİD militanlarıyla devam eden savaş, askeri teçhisat eksikliğinin yanısıra, stratejik eksiklikleri de olan Peşmerge'nin zayıflıklarını ortaya çıkardı. Kürt yetkililer, gerilla eğitimiyle yetişmiş Peşmerge'nin uzun cepheleri savunma ve şehir savaşında deneyimi olduğunu söyledi.

ABD'nin öncülüğündeki daha geniş kapsamlı programın hedeflerinden biri Peşmerge'nin, düzensiz kuvvetlerden, IŞİD ile savaşabilecek daha düzenli bir orduya dönüştürülmesi.

Kürdistan Birlik Partisi'nin (KBP) politbüro üyesi Sadi Ahmed Pire, "Eğitimi memnuniyetle karşılarız ancak büyümemiz gerek. Sorun, bizim bir gerilla mirasımızın olması ama şehirleri kontrol etmeyi ve IŞİD'le savaşmayı öğrenmemiz gerek" dedi.

The Wall Street Journal'ın röportajlarında detayları anlatılan eğitim programı, ABD'nin liderlik ettiği ittifağın, IŞİD militanlarına karşı mücadelesinin karada işlemeye başladığının örneklerinden biri. Program, sayısı giderek artan Batılı müttefiklerden giden onlarca danışmanı da kapsıyor.

PEŞMERGE ULUSLARARASI KOALİSYONUN ÖN CEPHEDEKİ ASKERİ GÜCÜ OLACAK

Askeri eğitim, Peşmerge'nin IŞİD'e karşı mücadelede ön cephede uluslararası koalisyonun askeri gücü olarak savaşması için önemli adımlardan biri. Böylelikle ABD'nin de kendi kara kuvvetlerini göndermek zorunda kalmayacak.

Kürt yetkililer, Peşmerge komutanları ve Batılı danışmanlara göre askeri eğitim, Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Erbil yakınlarındaki çok sayıdaki tesiste yer alacak.

Eğitim programlarından en azından birinde Fransız danışmanların Peşmerge'ye ağır makinalı silahlar konusunda eğitim verecek. Batılı yetkililer, Amerikalı danışmanların programı koordine ettiğini söyledi.

Erbil'deki bir İngiliz danışman pazartesi günü yaptığı açıklamada, "Amerikalıların adam, para, zaman ve ekipmana sahip olmasından ötürü öncülük ediyor" dedi.

Askeri analistler, ABD'nin kendi kara kuvvetlerini yerleştirmeden mücadele edeceği savaşta gizli ajanların ve danışmanların temel görevinin bu program olacağını söylüyor.

Düşünce kuruluşu Washington Yakın Doğu Politika Enstitüsü'nden Michael Knights, "Danışmanların sayısı az görünebilir. Ancak eğer ABD Peşmerge'nin karargahına 25-30 danışman yerleştirirse, çok yararları dokunabilir. Peşmerge'nin IŞİD'in gece yaptığı bir dizi saldırıyı engellemesiyle birlikte, istihbarat tarafındaki işbirliğinin arttığına işaret eden bir sürü küçük gösterge var" dedi.

  • JOE PARKINSON VE DION NISSENBAUM | WSJ
Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir