Görüş Bildir
Haberler
AB-Türkiye Anlaşması Resmen Yürürlükte

AB-Türkiye Anlaşması Resmen Yürürlükte

AB ve Türkiye arasında göçmen kriziyle ilgili üzerinde mutabakata varılan anlaşma resmen yürürlüğe girdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Anlaşma kapsamında kaçak yollardan Yunanistan'a geçen göçmenler, eğer iltica başvurusu yapmıyorlarsa ya da başvuruları reddedilmişse Türkiye'ye geri gönderilecek.

Anlaşmanın yürürlüğe girmesinden hemen önce Yunan adalarına göçmen akışı hızlandı.

Yunanistan anlaşmayı hayata geçirip, bu akışı durdurmanın hemen mümkün olamayacağını, zaman alacağını söyledi.

Bu arada anlaşmaya karşı, Avrupa'nın farklı kentlerinde binlerce kişinin katıldığı gösteriler düzenlendi.

Yunan yetkililer: Anlaşma henüz uygulanamaz

Anlaşmaya göre AB, Türkiye'ye geri gönderilen her bir göçmen karşılığında, hâlihazırda Türkiye'de bulunan bir göçmeni kabul edecek.

Aralarında güvenlik ve göç konusundaki yetkililerle çevirmenlerin de bulunduğu 2300 uzmanın Yunanistan'a gelerek anlaşmanın uygulamaya geçirilmesine yardım edeceği bildirildi.

Yunan yetkililer bu uzmanlardan hiçbirinin henüz ülkeye gelmediğini, anlaşmanın da hemen uygulamaya geçirilemeyeceğini çünkü hâlâ kilit bazı detaylar üzerinde çalışılması gerektiğini belirtiyor.

Yunan hükümetinin göç konusundaki sözcüsü Giorgos Kyritsis AFP'ye, 'Böylesi bir plan sadece 24 saat içinde devreye sokulamaz' dedi.

Yetkililer, Cuma günü yaklaşık 1500 kişinin Ege'deki Yunan adalarına yasa dışı geçiş yaptığını, bunun bir önceki günkü sayının iki katı olduğunu açıkladı.

Anlaşmanın hayata geçmesine birkaç saat kala, Antalya'dan Yunanistan'ın Meis adasına geçmeye çalışan ve içinde 40 göçmenin olduğu bir mülteci teknesi battı.İlk belirlemelere göre 2 çocuk hayatını kaybetti,kayıp olanlar için arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

Ocak 2015'ten bu yana yaklaşık bir milyon göçmen ve mülteci Türkiye'den yasa dışı yollarla Yunanistan'a geçti.

BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
59
12
11
6
2
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
ntyz

bir TC vatandaşı olarak istemiyorum arkadaş . AB nin almadığı mülteciyi biz neden alıyoruz? Niye sadece Türkiye ? 1 göçmene karşı bir göçmen de ne demek ? iş... Devamını Gör

Alican Guler

Hala mülteci diyosunuz yahu