Görüş Bildir
Haberler
6 Liradan Satılan MB Rezervi İle İlgili Önemli İddia: 70 Milyar Dolar Kimin Cebinde?

6 Liradan Satılan MB Rezervi İle İlgili Önemli İddia: 70 Milyar Dolar Kimin Cebinde?

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası rezervleriyle ilgili çarpıcı bir iddiada bulunarak '128 milyar doları kaçtan sattılar? 6 liradan sattılar. Şimdi dolar oldu 14 lira. Yaklaşık 70 milyar dolar rant var. Bu para kimin cebinden çıkacak? Vatandaşın cebinden çıkacak. Vatandaş ödeyecek' ifadelerini kullandı. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gündemden düşmeyen bütçe tartışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu, Meclis'te iktidarın 19 yıllık bütçe hamleleriyle ilgili görüşlerini hararetle açıklarken yaptığı el hareketi için 'Aslında öyle bir kastım yoktu. Ellerime değil sözlerime baksınlar' dedi.

'70 milyar dolar rant var'

'70 milyar dolar rant var'

Yeniçağ'dan Orhan Uğuroğlu'na konuşan CHP lideri,'128 milyar doların hesabını sormayacak mısınız?' sorusuna '128 milyar doları kaçtan sattılar? 6 liradan sattılar. Şimdi dolar oldu 14 lira. Yaklaşık 70 milyar dolar rant var. Bu para kimin cebinden çıkacak? Vatandaşın cebinden çıkacak. Vatandaş ödeyecek, Erdoğan cebinden ödemeyecek… Dolar ile ihale yapıyorsun, aslında bu doğru değil. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir ihale yapıyorsa kendi parası ile yapar. Yetmiyor dolar ile kâr etme güvencesi veriyorsun. Yani alım güvencesi veriyorsun. Yeteri kadar kazanmıyorsa aradaki farkı ben ödeyeceğim diyorsun. Benim torunlarımı da borçlandırıyorsun. Bütün bunların üstüne ben vergimi de veriyorum. O da yetmiyor dolar ile ihale verdiysen ABD'deki enflasyonu 83 milyonun üzerine yıkıyorsun. Eğer euro ile güvence vermişsen AB'deki enflasyonu bu milletin sırtına yıkıyorsun. Bu isyan edilecek bir şey' şeklinde cevap verdi.

'27 bin soruya bakanlar cevap vermedi'

'27 bin soruya bakanlar cevap vermedi'

'AKP ve MHP yerli ve millî değil miydi?' sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, 'Bunların yerlilik ve millîlik ile ilgisi yok. Bu bütçe Türkiye Cumhuriyeti tarihinin fakirden alıp yandaş zengine en büyük kaynak transferini yapan bütçedir. Fakir fukaralaşan 84 milyon yurttaştan alınan vergileri bir avuç kişiye veriyor. Dolar artınca ne çiftçi, ne sanayici ne de esnaf kazandı' dedi.

Ana muhalefet lideri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bütçeyi Meclis'e sunmaması konusunda ise 'Tek kişilik hükümetse o tek kişi gelecek parlamentoda bütçeyi sunacak. O tek kişi bütçesinin arkasında durmalıdır. Bizim sorularımıza da açık ve net cevaplar vermelidir. Meclis'e gelmeyerek kaçarak bu iş olmaz. Bu tavır Meclis'in saygınlığına gölge düşürmektedir. Meclis'in itibarı kalmadı. 27'nci dönem bitmeden 27 bin soruya bakanlar cevap vermedi. Bir kişi karar verir, Türkiye'de her şey olur, anlayışı ülkemizde hâkim olmuş durumda. Bu Meclis sadece benim değil, 600 milletvekilinin Meclisi'dir. TBMM vesayet altındadır' ifadelerini kullandı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
58
21
10
4
4
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın