30 Yıldır Kayıp Olan 12 Eylül Filmi, !f’te Gösterilecek

 > -
Abone ol

!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin bu yıla özgü yeni bölümü ‘Başka Haller’, Jem Cohen, Ben Rivers, Chantal Akerman gibi usta isimlerin son filmlerini bir araya getiriyor. ‘Başka Haller’de, Merlyn Solakhan’ın 12 Eylül darbesi sonrası Türkiyesi'nin kırılmış ve umutsuz halini yansıtan filmi ‘Tekerleme’ de seyirci ile buluşacak. Berlin’de gösterildikten sonra kayıplara karışan ‘Tekerleme’, adlı film 30 yıl sonra ilk kez Türkiye’ye getiriliyor.

Merlyn Solakhan’ın 1986’da Berlin’de gösterilmiş, ardından unutulmuş filmi “Tekerleme”. Askeri darbeden beş yıl sonra İstanbul sokaklarında tek başına dolaşan bir kadının peşinden giderek bize ’80’ler Türkiye’sinin kırılmış ve umutsuz halini gösteren film, benzersiz estetiğiyle bugün bile derinden etkiliyor. Döneminde büyük ilgi gören politik sinema örnekleri arasında hiçbir kaba konulamadığı için adeta yok sayılan “Tekerleme”, 30 yıl sonra ilk kez Türkiye’de seyirci önüne çıkıyor.
15. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali 18 Şubat’ta İstanbul’da başlayacak ve 3 Mart’ta Ankara’ya ve İzmir’e uğrayarak 6 Mart’ta 15. yaş yolculuğunu tamamlayacak.

Akerman'ın son filmi de !f İstanbul'da

Küratörlüğünü !f İstanbul ve İstanbul’da yıl boyunca avangart filmler gösteren Fol’un ortaklaşa yaptığı “Başka Haller” de gösterilecek filmler arasında; Ben Rivers’ın yönettiği, Paul Bowles’ın bir hikayesindeki bir cümleden yola çıkan “The Sky Trembles and the Earth Is Afraid and the Two Eyes Are Not Brothers/Gök Gürülder, Dünya Korkmuştur ve İki Göz Birbirinin Kardeşi Değildir”; Isiah Medina’nın sessiz sakinliği, samimiyeti ve derinliğiyle yılın en cesur ilk filmlerinden biri olmaya aday yapıtı “88:88”; Jem Cohen’in birbiriyle bağlantılı on beş bölümde, Moskova’dan New York ve İstanbul’a uzanan bir coğrafyada gezinen son işi “Counting/Geri Sayım”; geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz, “Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles”, “Les rendez-vous d’Anna” gibi pek çok klasiğiyle feminist sinemayı derinden etkilemiş Belçikalı auteur Chantal Akerman’ın son filmi “No Home Movie” ve Queens, New York’ta yer alan, dünyanın etnik ve kültürel olarak en çeşitli mahallelerinden birisi olan Jackson Heights’ı usta belgeselci Frederick Wiseman’ın gözünden keşfedeceğimiz “In Jackson Heights/Jackson Heights” bulunuyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir