Görüş Bildir
Haberler
'3 Günde En Az 70 Bin Kişi Halep'ten Kaçtı'

'3 Günde En Az 70 Bin Kişi Halep'ten Kaçtı'

Onedio Medya
19.10.2015 - 14:45 Son Güncelleme: 19.10.2015 - 16:37

Halep'in güneyinde şiddetlenen çatışmalar nedeniyle en az 70 bin kişinin evlerini terk ederek bölgeden kaçtığı belirtiliyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

BBC'nin sorularını yanıtlayan Suriye Tıbbi Yardım Birliği Başkanı Zaydun Al Zoabi, ziyaret ettiği köy ve kasabalarda neredeyse hiç kimsenin kalmadığını aktardı.

'Açık alanlarda binlerce insanı kaçarken gördük. Bu olay çok yeni, en fazla son 72 saat içerisinde evlerini terk etmişler' diyen Zoabi, sayının en az 70 bin olabileceğini ifade etti.

Evlerini terk edenlerin yanlarında herhangi bir çadır ya da barınak sağlayacak bir şey olmadığını da ifade eden Zoabi, 'Yanlarında yeterli gıda dahi yok. Bombardımanlar da tüm şiddetiyle devam ediyor. Gökyüzünde savaş uçaklarını ve helikopterleri gören siviller büyük korku içinde kaçışıyor' dedi.

"Yeni bir göç dalgasına yol açabilir"

Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu da dün Halep çevresinde yoğunlaşan çatışmaların yeni bir göç dalgasına yol açabileceği konusunda uyarılarda bulunmuştu.

Ne olmuştu?

Suriye ordusu, iç savaş öncesinde ülkenin en büyük ticaret merkezi olan Halep kentini muhalif güçlerden almak için geçen hafta kapsamlı bir harekat başlatmıştı.

Halep harekatına Rusya havadan, İran ve Lübnan Hizbullahı ise karadan destek veriyor.

Suriye devlet televizyonu, ordunun hafta sonu Halep'in doğusunda Irak Şam İslam Devleti'nin etkili olduğu bölgelerde yeni bir cephe açtığını duyurmuştu.

30 Eylül'de Rusya'nın Suriye'deki hava saldırılarına başlamasından bu yana Suriye ordusu başta Humus ve Halep olmak üzere birden fazla cephede muhalif güçlere karşı eşzamanlı harekatlara başlamıştı.

BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
25
6
6
4
3
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
U Cem Ray

bombala putin reis. allah syria beşar u bess..

Cagdas Tosun

Aq giren çıkan hep bize gerçi hak etmiyor değiliz de hep kurunun yanındaki yaş olmak koyuyor

Ahmetcan Oral

Muhalifler, uzun zamandır Halep' in içinde kalan "Eski Halep" de kuşatma altındaydı. Galiba işi bitirecek Suriye Ordusu.