24 Saat Geçmeden Ankara Saldırganı Hakkında 'Öğrendiğimiz' 4 Şey

 > 
143PAYLAŞIM

Ankara'da Türk Silahlı Kuvvetleri personelini taşıyan servis araçlarına dün akşam saatlerinde düzenlenen ve 28 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı gerçekleştirenin Suriyeli uyruklu bir kişi olduğu iddiası dün gece saatlerinde basına yansımıştı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara'da 28 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı Suriye'den Türkiye'ye giren YPG mensubu Salih Necar tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı. Saldırganın yurda geldiği dönemde parmak izinin alındığı, polisin de bu kayıttan kimliğe ulaştığı belirtiliyor...

İşte saldırının hemen ardından  iddia olarak öne sürülen, basına yansıyan ve Başbakan Davutoğlu tarafından doğrulanan bilgiler ile Ankara saldırısının faili hakkında 24 saat bile geçmeden 'öğrendiklerimiz...'

1. Adı: 'Suriye uyruklu Salih Necar'

Konuyla ilişkin ilk haber, dün gece Sözcü gazetesinin internet sitesinde Asuman Aranca imzasıyla yayınlanmıştı.

Haberde bomba yüklü aracı kullanan ve servis araçlarının üzerine sürerek patlatan 1992 doğumlu Necar’ın Suriyeli mültecilerle birlikte Türkiye’ye geldiği dönem alınan parmak izinden kimliğinin tespit edildiği öne sürülmüştü.

Gazete, saldırgana ait bir de fotoğraf yayınladı.

2. Suriyeli mültecilerle birlikte Türkiye’ye geldiği dönem parmak izi alınmış

Yeni Şafak gazetesinin internet sitesinde de aynı isim ve iddialar yer aldı. Osman Özgan imzalı haberde şöyle denildi:

"Bombalı aracı kullanan ve servis araçlarının üzerine sürerek patlatan teröristin kimliği, parmak izinden belli oldu. 28 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıyı düzenleyen teröristin Suriye uyruklu Salih Necar olduğu öğrenildi."

3. Resmi açıklama: 'YPG mensubu'

Davutoğlu: ‘Ankara'daki Saldırının Doğrudan YPG ile İrtibatı Ortaya Konmuştur’ - onedio.com
Davutoğlu: ‘Ankara'daki Saldırının Doğrudan YPG ile İrtibatı Ortaya Konmuştur’ - onedio.com

Ve sabah saatlerinde resmi ağızdan ve üst düzeyde bir açıklama ile bu iddia doğrulandı.Genelkurmay Başkanlığı'na taziye ziyareti sonrası açıklama yapan Başbakan DavutoğluAnkara'da gerçekleştirilen saldırıyı Suriye'den Türkiye'ye giren YPG mensubu Salih Necar tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı.

Müslim: ‘YPG'nin Ankara Saldırısıyla Bağlantısı Yok’ - onedio.com
Müslim: ‘YPG'nin Ankara Saldırısıyla Bağlantısı Yok’ - onedio.com

Ancak PYD Eş Başkanı Salih Müslim, PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin dün Ankara'da 28 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıyla bağlantısı olmadığını ve YPG'nin Türkiye'yi düşman olarak görmediğini söyledi.

4. Saldırı sahte ikiz plakalı ciple yapılmış

Milliyet gazetesinde yer alan habere göre ise ilk belirlemeler, saldırının sahte-ikiz plakalı araçla gerçekleştirildiğini gösterdi. 

Aracın üzerindeki plakanın aslının İstanbul’da olduğu, plakanın kopyalandığı, aracın ise İzmir’den çalındığı belirtiliyor.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir