Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

15 Maddeyle Sebebi Hiçbir Şekilde Bilinmeyen Senelerin Elazığ ve Malatya Çekişmesi

 > 
1.4bPAYLAŞIM

Elazığ Malatya çekişmesi, hem toplumsal alanda hem de futbol sahalarında resmen yılların bitmeyen derbisi gibidir. Bu çekişme, ilk ne zaman başladı bilen yok. Bir Elazığlı ile bir Malatyalı yan yana gelince hemen tatlı bir çekişme başlar ve iğneleyici laflar havada uçuşur. Başka bir şehirde karşılaştıklarında sanki hemşehrilermiş gibi birbirlerine oldukça sıcak davranırlar. Fakat kendi şehirlerinde ve özellikle maçlarda işler birden renk değiştiriyor. Anadolu şehirleri arasındaki en eski çekişmelerden biri olan Elazığ-Malatya çekişmesine hep birlikte ufak bir bakış atalım. İşte "Ya hemşehrim, siz deli misiniz?" diye sorduracak o çekişme sebepleri;

1. Elazığlılar senelerdir Malatyalılar'a "Kofik" derler. Kofik kuru bibere deniyor. İçi boş olduğundan, sanırız Malatyalılar' içi boş demek istiyorlar..

2. Malatyalılar da Elazığlılar'a "Gakgoş" diyorlar ama zaten Elazığlılar da birbirine "Gakgoş" diyor. Malatyalılar'ın bunu hakaret olarak kullandıklarını pek sanmıyoruz.

3. Şimdiye kadar kavga çıkmamış bir Elazığspor ve Malatyaspor karşılaşması neredeyse yok denecek kadar az.

4. Maçlarda sahada olanlardan çok, genelde taraftar gruplarının birbirlerine ettikleri laflardan kavga çıkar.

5. Taraftarlar evlerinde oynadıkları her maçta, ezeli rakiplerine küçük bir tartışma yaşatmadan asla evlerine göndermiyorlar. Bu bir gelenek haline gelmiş adeta.

6. Bundan 20 sene öncesine kadar çok daha şiddetli geçen maç kavgaları, artık çok daha sakin geçmeye başlamış.

7. Spor kulüpleri bu durumdan en çok mağdur olan taraflar.

8. Çekişmenin en sert yaşandığı dönem, rivayete göre rahmetli Turgut Özal'ın Malatya'ya her konuda yaptığı yatırımlar dönemine dayanıyor.

Bazıları rahmetlinin ElazığMalatya'ya bağlamaya çalıştığını bile söylüyor.

9. Diğer yandan hastaneleri ve gelişmiş tesisleri ile Malatya'nın Elazığ'dan çok daha gelişmiş bir yer olmasında Turgut Özal'ın payı yadsınamaz.

10. Bir diğer rivayete göre de çekişme, taa Cumhuriyet'in ilk yıllarına dayanıyor. Malatyalı olan İsmet İnönü'yle başlayan Malatya'ya torpil geçilmesi durumu.

11. İki şehirde, ülke yönetiminde önemli ve enteresan roller oynamış kişilikler yetiştirmişlerdir.

12. Atışmaların bir çoğu, yine yetiştirdikleri ünlü isimler üzerinden oluyor.

13. Elazığlılar'ın en çok kızdığı şeylerden biri de, Elazığ'da bir şeyin yetişmediği, laflarıdır. Oysa ihracatı da yapılan öküz gözü üzümü, Elazığ'da yetişen oldukça kıymetli bir meyve.

14. Malatya kayısı ihracatçısı bir şehir. Elazığlılar da sık sık Malatyalılar'a kayısıdan başka bir şeyleri olmadığını söyler.

15. Son dönemdeki atışmaların konu başlığı; Malatyaspor'un Yeni Malatyaspor olması...

Bonus: Tüm bu curcuna ve çekişmelere rağmen ilginç bir şekilde Malatya ve Elazığlılar'ın birlikte yuva kurmakla ilgili herhangi bir sıkıntıları olmamış.

Böyle olunca da insan merak ediyor. Acaba bize söylemedikleri başka bir sıkıntı mı var diye? Bilen söylesin Allah'ını severseniz, öleceğiz meraktan.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
oguz-darilmaz

Hastaneleriyle vs. çok daha gelişmiş ne demek.. Belediyecilik, siyasi olarak sahip çıkma ve ticari olarak evet 'DAHA' öndedir. o kadar. Yani bir uçurum mesabesinde altta kalır yanı yok Elazığ ın.. Bir de Malatyalılar sosyal ve uysallar biraz daha.. Öteden beri sağlıkta Elazığ'ın bölgede 1 numara, Türkiye'de de sayılı merkezlerden biri olduğundan haberi yok yazarın heralde. Ayrıca Elazığ'ın tarihi, yeraltı ve doğal zenginlikleri, otantik giyim ve musiki, etnik ve dini çeşitliliği, değerliliği, uluslar arası nitelikte sayılabilecek daha işlevsel havalimanı, yakın tarihlere kadar daha çok olmakla beraber bölge müdürlüklerinin merkezi olması,daha eskiye gidersek Malatya'nın, Elazığ'ın bir ilçesi olması... Vs. den hiç bahsetmiyorum bile. Malatyalı Kardeşlerimiz çok kızıp reaksiyon gösteriyorlar.. :) Edit: Baskil'den giden kayısılardan da bahsetmeyeyim yüz göz olmayalım Malatyalı dostlarımla çünkü severim kendilerini.. :)

safa-bagci

Fadime kaleye müslüm gol gol gol 🥅 😂😂😂

quentynmartell

an itibarıyla süper ligdeyiz sonra görüşürüz

kadir-can-ercan

Bazı malatyalı arkadaşlar eskiden gakgo idi biz gakgoş yaptık diye bazı deli saçması birşeyler saçmalamışlar.Ufak atın arkadaşlar ufak atın civcivler aç kalmasın :D komik

abdullah-cicekli

Eskiden gakko ' du. Malatya yumuşattı Gakkoş yaptı :)) Yani yumuşadılar kabullendiler :D bu ayrıntı unutumamalı ;) Ama şuan burdurdayım ve en samimi arakdaşlarım elazığı. Dost iki şehrin ufak kavgaları. Kardeş kavgaları :)

Görüş Bildir