Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

11 Maddede Boğaz'daki En Büyük Tanker Faciası: Independenta

1.6bPAYLAŞIM

1979'un Kasım ayında İstanbul Boğazı'nda yaşanan tanker kazası, o dönemin en büyük olaylarından biri olarak tarihe geçmiş ve seneler boyunca da izleri silinmemişti.

1. 14 Kasım'ı 15 Kasım'a bağlayan gece

Saatler 05:30'u gösterirken Libya’dan aldığı 96 bin tonluk ham petrolü Köstence Limanı'na götürmek için boğazdan geçen 150 bin grostonluk Rumen tankeri "İndependenta", Karadeniz yönünden gelen Yunan kosteri Evriali’yle çarpışır.

2. Patlamanın şiddeti halkı paniğe sürükler

Türkiye'nin en karışık dönemlerinden birinde gerçekleşen kazada, Kabataş ve Kadıköy cephesine bakan evlerin camlarının tamamı patlamanın etkisiyle tuzla buz olur. Sahilden uzakta bulunanların bir kısmı depremden; bir kısmıysa ülkenin bulunduğu durum nedeniyle bir dış gücün büyük bir patlama yaptırdığından şüphelenir.

3. Boğaz siyaha boyanır

96 bin tonluk ham petrolün aktığı deniz yanmaya başlar.  Gemi de tamamen yanar ve kullanılamaz hale gelir. Geminin ölen 43 mürettebatından bazılarının cesedi ilerleyen günlerde yanmış halde kıyıya vurur.

4. Gökyüzünün mavisi kayıplar karışır

Kopkoyu bir duman bulutu İstanbul semalarını zapt eder. Gökyüzü  uzun bir süre mavi yüzünü göstermeyecek,  siyaha yakın gri tonuyla gizlenecektir. Deniz canlılarının ve havaya karışan kimyasal çıkışın verdiği zararlar ise olayın sıcağında hemen hemen hiç kimsenin aklına gelmez.

5. Patlamanın şokuyla herkese sokaklara koşar

İkinci bir patlamayı düşünmeksizin sahil şeridi insanlarla dolar. Kadıköy/Altıyol'dan bile gözlenebilen kaza Kasım ayında olmasına rağmen sahilden sıcak vurmaya başlar; kıyıda yürüyenler sahilde cam kırıklarına rastlar.

6. Patlamadan Haydarpaşa Garı da zarar görür

Meydana gelen patlamadan ve sıcaktan dolayı binanın O Linneman adlı ustanın yaptığı kurşun vitraylar da hasara uğrar. 1983'ün sonunda dört dış cepheyle iki kulenin restorasyonu tamamlanır.

7. İkinci patlamaya günler kala

Kazanın 22.gününde gemide sıkışan petrol ilki kadar olmasa da yine büyük bir patlamaya yol açar. Tanker bir ay boyunca yanmaya devam ederken söndürme çalışmaları da ağır aksak sürer. Kaza sırasında denizden çekilen sular, römorkorlar aracılığıyla tankerin söndürülmesinde kullanılır.

8. Zehirli Boğaz suyu

Zaman geçtikçe her şey normale dönmeye başlar ancak denize akan ham petrol o kadar çoktur ki aylarca bir tabaka olarak Boğaz'da yüzer. Deniz dibinde yaşayan canlıların ölüm oranının %96 olduğu tahmin edilmektedir. Bu nedenle İstanbul halkı uzun süre balık yiyemez.

9. İstanbullular'ın aksayan yaşamları

Olaydan sonra İstanbul-Kadıköy, İstanbul-Haydarpaşa, İstanbul-Adalar, İstanbul-Yalova ve Mudanya vapur seferlerinin tümü iptal edilir. Kara yollarındaki sıkışık trafiği engellemek için tüm İETT otobüsleri ile resmî araçlar Anadolu yakasında oturan vatandaşları kentin Avrupa yakasına taşımak üzere görevlendirilmişlerdir.

10. Tankerin enkazı ne olacak?

Tankerin ortadan kaldırıması görevi Deniz Kuvvetleri'ne veriliyor. Deniz Kuvvetleri tarafından da özel bir müteahhit kurtarma firmasına devrediliyor. Ancak 1983 yılının sonlarına doğru, görevi devralan firma iflas ediyor. 1986 yılında, iş başka bir firmaya veriliyor. Tarihler Nisan 87'yi gösterdiğinde ise enkaz Tuzla'ya doğru çekilmeye başlanıyor.

11. Filmlerde figüran olarak yer bulan İndependenta

'79 senesinde çekimleri devam eden Kemal Sunal'ın Korkusuz Korka filminin bir sahnesinin arka planında, Independenta'nın dumanları İstanbul'u karartır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kapt.timur-sinan-b.

Bir gemi kaptanı olarak paylaşımı yapan arkadaşa çok teşekkür ediyorum, insanların genel kültür havuzuna bir hikayenin daha girecek olması güzel, bunun yanı sıra deniz zor ve acımasızdır tüm denizcilere selam olsun.

nite

bütün mürettabatın yanarak ölmesi mi yoksa dönemde boğazda yaşayan deniz canlılarının yüzde 96sının ölmesi mi allah koruması? çok gerzekce artık bu, daha kötüsü olabilirdi, çok şükür tavrı. illa kendi canınıza zarar gelince mi isyan edeceksiniz? sizin için insan hayatına verilmeyen değerin, doğaya gösterilmeyen saygının bir anlamı yokmu? nasıl kızdırmaz? bu tip şeylerin hesabının sorulmaması, unutulup gidilmesi sayesinde adamlar nükleer inşa edebiliyorlar. boğazdan nükleer atık yüklü gemi geçerken kaza yaparsa ne olur hiç düşündünüz mü? düzenli olarak geçeceğinin farkında mısınız? hani büyük deprem riski taşıyan ege ve marmara denizleri üzerinden geçecekler. yok edilemez, yüzlerce kilometre öldürücü güce sahip nükleer atık.

mustafa-kocaboga

Hadiste verilen bilgilere göre bu, Hz. Mehdi (as)’ın İstanbul’a ayak bastığı günler içerisinde gerçekleşecek bir olaydır. Bu olay ile Hz. Mehdi (as)’ın İstanbul’a gelişi, bir müjde olarak herkesin duyacağı şekilde bütün dünyaya ve hem cin alemine hem de insan alemine ilan edilmiştir. Böylece, hem gök gürültüsü gibi şiddetli bir sesle, hem günlerce süren dev ateş, ışık ve duman bulutuyla ve zaman zaman süregelen patlamalarla Hz. Mehdi (as)’ın İstanbul’a geldiği Allah tarafından insanlara haber verilmiştir.

omer-ciftcioglu

yav he yaa he diyip geçecektim ama dayanamadım müslümansan eğer kardeşim önce hadislere değil önce kurana inan:) İnanmak derken tabi içinde ne olduğunu bilmediğin birşeye inanamazsın önce oku anla sonra hayatına tatbik et :) Benim okuduğum Kuran da mehdi diye birşey yok.Son peygamberi de biliyorsundur tabi müslümansan eğer :) Hz.Muhammed kendi kendine bir din çıkarmadı.Öyle hadisler var ki Kuranla birerbir zıt olan.Akletmez misiniz diye bir sürü ayet var!

okan-oguzhan

geber manyak

kurunta

Gelmişken bir merhaba deseymiş yav.

chakir-karal

Bu mehdi diye rte'yi kastediyordur :))

mustafa-kocaboga

Hadiste Peygamberimiz (sav)’in bildirdiği bu büyük patlama ve ardından ortaya çıkan büyük ateş 1979 yılında yani Hicri 1400’de Kadıköy açıklarında meydana gelen İndependenta adlı petrol yüklü tankerin infilakını haber vermektedir. 15 Kasım 1979 tarihinde, dünyanın dördüncü büyük tankeri olan 150 bin grostonluk Independenta adlı 95.530 ton hampetrol yüklü bir Romen tankerinin, İslam aleminin son merkezi olan İstanbul’a gelirken bir Yunan şilebiyle çarpışması neticesinde petrol tutuşmuş ve denizde günlerce süren büyük bir ateş ortaya çıkmıştır. Peygamberimiz (sav), İstanbul’da meydana gelen bu büyük olay anının Hz. Mehdi (a.s.)’nin İstanbul’a geliş vakti olduğunu; “… İŞTE O AN, HZ. MEHDİ (AS)’IN GELİŞ VAKTİDİR.” ifadesiyle açık bir şekilde bildirmiştir.

onedemiyoki

Hz Mehdi insanları öldürerek mi dünyaya gelmiş ?

ronald

hee

cagriz

Sağol sen de kalsın acemi din tüccarı:) Burada numaran işlemez. Dünyanın petrolü olduğu yerde çevre felaketi çıkma olasılığı yüksektir. Petrolle ilgili çevre felaketlerinden biri Independenta olsa da en büyükleri olan Exxon Valdez, BD Deepwater Horizon vb. olayları mevcut. Petrolü çıkarmanın riskleri oldukça yüksek olduğu gibi hemen hemen bütün bunları "Dinsel boyut"a getirmeye gerek yok. Cidden zaman kaybı

haylazadam

eeee sonra ne olmuş boğazın manzarasını beğenmeyip gerimi gitmiş ?

omer-ciftcioglu

Ben bu olayı hiç duymamıştım videolarını izlemeye niyetlendim heryerde mehdi falan filan adnancıymış bu arada arkadaşımız :)

chakir-karal

seni bir bademlerim hazreti mehdi bile kurtaramaz. Bırakın artık şu cahil cühel işleri. ilime , bilime , fene yönelin. Kafayı yediniz aq. türklük töresinin içine etti , siz arap bokunda boncuk arayanlar.

mustafa-kocaboga

(Mer’iy b. Yusuf b. Ebi bekir b. Ahmet b. Yusuf el-Makdi’si “Feraidu Fevaidi’l Fikr Fi’l İmam El-Mehdi El-Muntazar) Ebu Cafer b. Muhammed b. Ali (ra)’dan rivayet edildi: “Siz üç veya yedi gün, doğudan bir ateşi gördüğünüz zaman Al-i Muhammed’in (Hz. Mehdi (as)’ın) çıkmasını bekleyiniz, inşaAllah-ü Teala, bir münadi (gökten bir melek) Hz. Mehdi (as)’ın ismi ile semadan (gökten) nida edecek ki, Doğu’da Batı’da olan herkes bu sesi işitecek. Öyle ki korkudan uykuda olanlar uyanacak, ayakta olan çökecek, oturan ise ayağa fırlayacaktır.” (Kitab-ül Burhan Fi Alameti-il Mehdiyy-il Ahir Zaman , s. 32)

Görüş Bildir