Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Şimdinin Gücü' Kitabının Yazarı Eckhart Tolle'den 20 Muhteşem Alıntı

 > 
5.1bPAYLAŞIM

Eckhart Tolle, 1948 doğumlu yeni nesil ruhani öğretmen ve yazarlardandır. Hiçbir dinle doğrudan bağlantılı olmadığını belirten Tolle; en  çok Zen Budizmi, Tasavvuf ve Taoizm gibi ekollerden etkilendiğini yazar. Gençlik yıllarını yoğun depresyon ve anksiyete (kaygı) içinde geçirmiş ve 29 yaşında büyük bir ruhani aydınlanma yaşamıştır. Bundan sonra ise öğretisini anlatacağı ve dünya çapında milyonlarca satacak olan "Şimdinin Gücü" kitabını kaleme alır. Bu öğretinin ne olduğuna dair ufak bir fikir sahibi olmanızı sağlayacak alıntıları sizlerle paylaşıyoruz:

1. "Geçmiş, şimdiki zaman üzerinde en ufak bir güç sahibi değildir."

2. "Mutsuzluğun birincil sebebi içinde bulunulan durum değil, sizin bu durum hakkındaki düşüncelerinizdir."

3. "Kendinizi tanımlama çabalarını bırakın ve başkalarının hakkınızda ne düşündüğünü önemsemeyin. Çünkü sizi tanımladıklarında, yalnızca kendilerini sınırlarlar. Bu da onların problemi."

4. "Sevmek, başkasında kendinizi farketmektir."

5. "Şimdiki zamanın sahip olduğunuz tek şey olduğunu fark edin. Şimdiyi hayatınızın odağı haline getirin."

6. "Yaşam, zihinlerimizin zannettiği kadar ciddi bir şey değildir."

7. "Şu ânı, içerdiği her şey sizin seçiminizmiş gibi kabul edin."

8. "Başkasında gördüğünüz ve karşı çıktığınız her şey, kendinizde de vardır."

9. "Zaman değerli değildir çünkü bir illüzyondur. Zamana, yani geçmişe ve geleceğe ne kadar çok odaklanırsanız, şu ânı o kadar kaçırırsınız. Yani asıl değerli olan şeyi."

10. "Sürekli hayat şartlarınızı iyileştirmeye çalışarak huzuru bulamazsınız. Onu, yalnızca gerçekte kim olduğunuzun farkına vararak bulabilirsiniz."

11. "Gerçek aşk seçici değildir. Tıpkı güneş ışığının seçici olmaması gibi. Güneş tek bir insanı seçip daha fazla aydınlatmaz."

12. "Bir şeyle savaşırsanız, onu daima daha güçlü kılarsınız."

13. "Yaşamın sırrı, ölmeden önce ölmektir. Ve böylece ölüm diye bir şey olmadığının farkına varmak."

14. "Kaygı ve üzütüntü bize gerekli şeyler gibi gözükür fakat bir yarar sağladıkları hiçbir zaman görülmemiştir."

15. "Aydınlanmanın neye inandığınızla bir alakası yoktur. O yalnızca bir bilinç yapısıdır."

16. "Mutluluk ve iç huzuru arasında bir fark vardır. Mutluluk, olumlu olarak nitelendirdiğimiz durumların gerçekleşmesine bağlıdır. İç huzuru ise değildir."

17. "Zevk her zaman dışardaki şeylerden elde edilir. Neşe ise içten yükselir."

18. "Tüm gerçek sanatçılar, bunu bilseler de bilmeseler de, ürünlerini düşüncenin olmadığı bir süreçle yaratırlar"

19. "İyi bir insan olmaya çalışarak iyi olunmaz. Halihazırda içinizde bulunan iyiliğin gerçekleşmesine izin vererek buna ulaşabilirsiniz."

20. "Yaşamaya başlayacağı ânı bekleyerek hayatını geçiren insan, hiç de ender rastlanır bir şey değildir."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
remziye28

beynim durdu...

uyusuk

Bu sözleri okuyupta etkilenme durumu bende yok galiba ama hayatında çok büyük zorlukları aşan birisinin hayat hikayesini okuyunca bu süslü püslü derin anlamlar taşıyan 1000 tane cümleden daha çok etkiliyor ...

bi-acayip

her çağın düşünürlerinin üzerinde yorum yaptığı konular.Bence düşünmek sorgulamak güzeldir ama genel bi yorum yapmak ciddi tecrübe gerektirir.

hukumran

nlp saçmalıkları

sametgumus988

Sende ne varsa onu görürsün :)

hukumran

yav he he.

kayisikomposto

Güzel demişte. Aynı bokun laciverdini demiş. Azcık kafasını felsefeye yoran herkes kafasında zaten bunları düşünmüştür.

mursel-yetim

Bu ve bunun gibi birçok ruhani yazarın tek düşündüğü şey para hepsi bilinen düşüncüleri alıp biraz gizem katarak insanlara kakalıyorlar tabi bunlara kanıp kitaplarını alan insanlarda genelde hayattan hoşnutsuz insanlar

sametgumus988

Hayatında para senin için çok önemli olabilir tamam saygı duyarız. Fakat her insanı öyle sanman ve yargıda bulunman olgun bir davranış değil ergencedir. Pişersin sende elbet bir gün.

mursel-yetim

Kimse hayatın sırrını 10 liraya satmaz para kazanmak istemese gelen tüm parayı bir hayır kurumuna bağışlardı veya sadece yayınlanma + dağıtıcı parası ile satılırdı ; üzgünüm ama ergence davranmıyorum sadece realist düşünüyorum umarım bir gün hayaller aleminden çıkarsın.

Görüş Bildir