Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

"Süper Fikrim Var Ama Param Yok!" Diyenler İçin 7 Fon Bulma Platformu

 > -

Aklımıza çok güzel fikirler ve proje tasarıları gelse de yeterli paramız olmayabiliyor. Yatırımcımız varsa bile tek bir kaynaktan gereken tüm tutarı sağlamak zor olabiliyor. Neyse ki; iyi fikir sahipleriyle, iyi fikirlere bağış yapmak isteyen gönüllüleri bir araya getiren platformlar var.

1. Kickstarter

Kickstarter, kitle kaynak kullanımı olarak dilimize çevrilen "crowdsourcing" platformlarının ilk ve en çok kullanılan versiyonu diyebiliriz. Kickstarter'da, 15 ayrı kategoriye dahil edebileceğiniz projenizi detaylıca anlatıp, beklediğiniz bağış tutarını ve son tarihi belirtip gönüllülerin bağışlarını topluyorsunuz. 

Kickstarter'da bugüne kadar 80.000'in üzerinde proje açılmış ve bu projelerin yaklaşık %44'ü ihtiyaç duyduğu miktara ulaşmış. En çok proje açılan kategori ise Film ve Video. Kickstarter

2. Crowdfon

Crowdfon, Türkiye'de kurulan ilk kitle kaynak kullanımı platformu. Diğer benzer platformlar gibi, projenizi ve ihtiyaç duyduğunuz tutarı belirtip herkesin gönlünden koptuğunca bağış bekliyorsunuz. 

Örneğin kentsel dönüşüm üzerine çekilmiş en iyi belgsellerden biri olan Ekümenopolis, Crowdfon sayesinde vizyonda gösterilebilecek kaynağa ulaşmış ve gönüllü destekçilerine filmin afişini veya baskılı t-shirtlerini göndererek  teşekkür etmişti. https://www.crowdfon.com

3. Bi Ayda

"Kitlelerin Gücü Adına!" sloganıyla yola çıkan Bi Ayda, fona ihtiyaç duyan proje sahipleriyle, beğendiği projeleri desteklemek isteyenleri buluşturan bir diğer platform. Bir çok girişim ödülü olan paylaşım platformu Zumbara, Bi Ayda vasıtasıyla ihityaç duyduğu kaynağa sahip olan girişimlerden biri. 

https://www.biayda.com/

4. Indiegogo

Kickstarter'ın en büyük rakibi olan Indiegogo, yine bir global platform. Kickstarter'dan ve Türkiye'deki bir çok muadilinden farklı olarak Indiegogo'da, proje için ihtiyaç duyduğunuz bütün tutara ulaşamasanız da, toplanan parayı edinebiliyorsunuz. 

https://www.indiegogo.com/

5. Halalfunder

"Helal" projeler için kitlesel kaynak bulmaya yarayan platformda, muhtemelen kaynağı gönderen kişilerin de "helal fikir" leri destekleme motivasyonu daha yüksek. Nitekim sitede de "muslim friendly" yani müslüman dostu fikirlere yer verildiği belirtilmiş. http://www.halalfunder.com/

6. Fongogo

Şu anda beta versiyonu kullanılabilen Fongogo da, diğer kitlesel kaynak kullanımı platformlarıyla benzer mekanizmayı kullanıyor.

http://www.fongogo.com/

Fongogo sayesinde ihtiyaç duyduğu kaynağa ulaşan en güzel projelerden biri, köylerde açıkhava film gösterimleri düzenleyen Sinemasal projesi: http://www.youtube.com/watch?v=l1lfoH0bM-Q

7. Fonlabeni

Fonlabeni, her türlü proje ile başvurabileceğiniz, ama daha ziyade sosyal sorumluluk kampanyalarının bulunduğu bir kaynak platformu. Engelliler, evsizler ve sokak hayvanları için oluşturuşmuş projeler bulunuyor.

http://www.fonlabeni.com/

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
semih-ozturk7

Arkadaşlar sizlerden bir ricam olacak, maddi gücü olan birini arıyorum. Projeden ziyade bitirmiş olduğum yazılımımın birkısmını kendisinin yanında çalıştıracağım. Gördükten sonra zaten anlaşacağımızdan eminim. Hiçbir şekilde 1 tl bile talebim olmayacak kazanç gelmeden. Burda sadece şu kadar söylesem yeterlidir. Kabaca YüzBin TL sini 10 - 12 saat içerisinde 250 bin yapabilecek. Hakkım olanı en son bana verecek.. Bu kazancı sağlıyosun madem ne diye ortak arıyosun şeklinde noksan bir soru gelmez sanırım, anlaşacağımız kişi aynı zamanda ilk iş ortağım olmuş olacak. Ve yanlış yapmadığı sürece de kimseyi yarı yolda bırakmam. Numaram . 0530 993 90 84 . Rica ediyorum saçma sapan yorumlar yapıp kirletmeyin ortalığı, Ankara da ikamet ediyorum Gel kardeşim nedir göster isbatla dersiniz gelirim şaşkınlıklada yazılımın yaptığı işi görürsün. İyi günler.

tolga-yilmaz28

alternatifyasam.club olarak başvurmayı düşünüyoruz umarım sonuç alırız

muharrem-ciftci

biz de myiqcoincom olarak başvurduk. 60 gün bitmeden hedefe ulaşsak çok farklı olacak herşey

grafiker-editor

'kobibank' bu platforma da bir bakın derim.

f3rn4ndo-4l4nzo

Çakallar sarmış yorumları. Neyse klasik olacak ama gerçekten çok iyi bir projem var. Henüz patent tescil işlemleri gerçekleşmediği için detay veremiyorum. Bana bir elektronik müh. Yada bilgisayar müh. gerekiyor. Direkt projeye ortak olacağız. Bir prototip yapacak kaynak zor ama bu işin yapılabilirliğini teknik (süslü) bir dille ve en azından bir hareketli 3 boyutlu çizimi ile kodaman abilerden fon toplayabileceğimize inanıyorum.! Ama gözü kara ve dürüst bir insan evladı olmalı. Öğrenci de olur. Öyle biriysen ulaş bana lütfen!

Görüş Bildir