Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

‘Hiç Star Wars İzlemedim, Merak Ediyorum, Neresinden Başlayacağım?’ Diyenler İçin Kolay Star Wars Rehberi

-

Star Wars serisinin en yeni filmi Son Jedi sinemalardayken, bu evreni merak edip bir türlü nereden başlayacağını bilemeyenler için ve “filmler yetmedi, bana başka şeyler lazım!” diyen hayranlar için bir rehber hazırladık. Seride "Orjinal", "Prequel" ve "Yeni" olmak üzere üç tane üçleme bulunuyor. Çıkış tarihlerine göre 4,5,6,1,2,3,7,8 şeklinde ilerleseler de; buradaki sıraya göre izlerseniz hikayeyi kronolojik olarak takip edebilirsiniz. Ama bir uyarımız var; serinin 4,5 ve 6 olarak geçen filmleri bundan 40 yıl önce yapıldı. Görüntü ve efektlerin kalitesi haliyle ona göre olacaktır. Lütfen bu durumun bilincinde olarak izleyin, hikayenin en güzel kısımlarını kaçırmayın.

Not: Disney, LucasArts’ı satın aldıktan sonra basılan bütün “genişletilmiş evren” materyalini külliyat dışı saydı. Şu anda külliyat dahilindeki kitapların büyük çoğunluğunun Türkçe baskısı yok. Olanları listeye ekledik ve geri kalanları İngilizce tüketmek isteyenler için de listenin sonunda bir kıyağımız var.

1. Star Wars Bölüm 1: Gizli Tehlike

İki Jedi bambaşka bir görev üzerindeyken, Anakin adında potansiyeli çok güçlü bir çocukla karşılaşırlar. Onu geride bırakmak istemedikleri için köle tüccarlarının ellerinden kurtarıp yanlarına alarak yollarına devam etmeye karar verirler. Bu filmde onların başına gelenleri izlerken, bir yandan da galakside yaşanan büyük bir komplonun başlarına tanıklık ediyoruz. Küçük çocuk deyip geçmeyin ayrıca, Anakin ileride galaksinin en önemli insanlarından birisi haline gelecek.

2. Star Wars Bölüm 2: Klonların Saldırısı

İlk filmden 10 yıl sonrasında geçen Klonların Saldırısında, Anakin artık 19 yaşında. Galakside büyük bir savaş patlak verince, Anakin ve ustası Obi-Wan'a bir prensesi koruma görevi verilir. Evren hakkında daha fazla şey öğrendiğimiz bu filmde işler iyice kızışıyor. Bir yandan bu dev savaşı takip ederken, bir yandan da galaksinin politik düzenine iyice kaptırıyoruz.

3. Star Wars: Klon Savaşları Animasyon Dizisi

Bu seri, 2. ve 3. filmler arasında geçen ve Klon Savaşlarını uzun uzadıya işleyen bir animasyon dizisi. Bölümleri kronolojik sırayla gitmiyor, o yüzden ilk başlarda alışmak biraz zor olabilir fakat canınızı sıkmayın; hepsi kendi içinde bağımsız hikayeler anlatıyor.

4. Kitap- Star Wars: Karanlık Mürit

Klon Savaşları animasyonu için yazılmış fakat bölüm haline dönüştürülmemiş senaryoların derlenmesiyle oluşturulmuş bu kitap, animasyon serisinin gözdelerinden Asajj Ventress ve Quinlan Vos'un başından geçenleri konu alıyor.

5. Star Wars Bölüm 3: Sith'in İntikamı

Klon Savaşları neredeyse bitmek üzere; kahramanımız Anakin ve ustası Obi-Wan düşmanın son komutanını takip ediyorlar. Bir yandan bu komutanı yakalayıp elindeki tutsağı kurtarmaya çalışırken, bir yandan da savaşın getirdiği politik sorunlarla uğraşmak zorundalar. Anakin, ona hak ettiği değeri göstermediklerini düşünen Jedi ustalarına gün geçtikçe daha da sinirleniyor. Bu öfkenin sonu hiç iyi değil.

6. Rebels Animasyon Dizisi

3. ve 4. filmler arasında geçen ve bir grup asinin maceralarını anlatan, oldukça eğlenceli ve heyecanlı bir animasyon dizisi. Aynı zamanda da çaktırmadan size evrenle ilgili bir sürü şeyi öğretmeyi başarıyor. Özellikle bazı bölümler çok çocukça gelebilir ama merak etmeyin, o kadar eğlenceli ki ne olduğunu anlamadan bitiveriyor.

7. Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi

İmparatorluğun yarattığı, 3. Filmin sonunda karşımıza çıkan devasa silah "Ölüm Yıldızı"nın planlarını çalan ekibin hikayesini anlatan bu filmde, yepyeni karakterler eşliğinde heyecanlı bir serüven sizi bekliyor. Ana hikayeden kopuk olsa da, adından da anlaşılacağı üzere tam Bir Star Wars Hikayesi!

8. Star Wars Bölüm 4: Yeni Bir Umut

Orjinal üçlemenin ilk ayağı olan bu filmde Rogue One'da çalınan planların eski dostumuz Obi-Wan'a ulaşması gerekiyor. Ama Obi-Wan artık yaşlı bir adam ve bu iş için başka bir kurtarıcıya ihtiyaç var. Bu sayede yeni baş karakterimiz Luke Skywalker ile tanışıyoruz; ve tabiki galaksinin en karizmatik kaçakçısı Han Solo!

9. Star Wars Bölüm 5: İmparator

İmparatorluk gittikçe güçleniyor ve asiler neredeyse tükenmek üzere. Prenses Leia ve Han Solo takip altında. İmparator, umutların tükenmek üzere olduğu anları anlatan; belki de serinin en güzel filmi. Bu film sinema tarihinde sayısız filme esin kaynağı olmuş, tam bir başyapıt.

10. Kitap- Star Wars: Hareketli Hedef

Prenses Leia Organa, bir grup asiyi İmparatorluğa karşı imkansız denebilecek bir göreve sürüklüyor. 5. ve 6. film arasında geçen olayları konu alan bu hikaye, aradaki boşluğu doldurmanıza yardımcı olacak.

11. Star Wars Bölüm 6: Jedi'ın Dönüşü

İmparatorluk her zamankinden güçlü; asiler artık son savaşlarını veriyor. Han Solo'yu kurtarmaya giden Luke ve arkadaşları, İmparatorluğun öncekinden de devasa bir Ölüm Yıldızı'nı tamamlamasına engel olmak zorunda. Jedi'ın Dönüşü kendisinden önceki 5 filmin finali niteliğinde.

12. Kitap- Kayıp Yıldızlar

Bu kitap 4. filmin başlarına tekabül eden bir zamanda başlayıp, 6. filmin sonlarına uzanan bütün süreci kapsıyor. Küçükken İmparatorluk pilotu olma hayalleriyle büyüyen ve sonradan kendilerini savaşta karşı karşıya bulan iki yakın arkadaşın öyküsünü anlatan roman oldukça sürükleyici!

13. Kitap- Star Wars: Kan Bağı

Bu hikaye, Orjinal ve Yeni üçlemeler arasında; 7. filmden bir kaç yıl öncesinde yaşanan olayları ve Direniş'in nasıl kurulduğunu Leia'nın gözünden anlatıyor. İki üçlemeyi birbirine bağlamanıza oldukça yardımcı olacak.

14. Star Wars: Bölüm 7 - Güç Uyanıyor

Yepyeni karakterlerin hikayelerini anlatan üçlemenin bu ilk filminde tek bir amaç var; kayıp Luke Skywalker'ın nerede olduğunu gösteren haritayı ele geçirmek! Nereden geldiği belli olmayan İlk Düzen adlı örgütün terör estirdiği galakside, baş karakterlerimiz Rey ve Finn kendilerini bir savaşın ortasında buluyor.

15. Star Wars Bölüm 8: Son Jedi

Bu yazı itibariyle sinemalarda olan Son Jedi, serinin en yeni filmi. Güç Uyanıyor'un bıraktığı yerden devam eden filmde baş karakterlerimiz Rey ve Finn'in başından geçenleri izlemeye devam ediyoruz. Günümüz teknolojisinin de yardımıyla inanılmaz bir görsel şölen sizi bekliyor.

Şu anda külliyata dahil edilen eserlerin sıralı listesi

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
zeliha-akman

456123 en sevdiğim sıralama. zaten george lucas ın yönettikleri dışındakiler bana resmen çöp gibi geliyor. kültlüğü ve orjinalliği zedelendi. ahh george eserin ne hale geldi.... :(

yami

Seriyi daha yeni bu yaz izledim. 8'i de bugün izlemiş bulunmaktayım ve çok beğendim. Orijinal çıkış sırasını desteklerim hep ve öyle izledim ama sanırım tavsiyem kronolojik sıra olacak. Çünkü yapım sırasına göre izlenirse mesela dramatik ironi yaşayabilirsiniz; işte karakterlerin hayallerini, planlarını falan dinlersiniz geçmişteyken ama geleceklerini biliyor olursunuz. Bu tatlı bir his verebilir ama bu sefer de karakterlerle bağ kurmanız zorlaşabilir. Mesela serinin bence en önemli karakterini direkt son anlarında görüyorsun ama geçmişini, trajedisini falan hiç bilmiyorsun. O son sahnelerin hiçbir anlamı olmuyor. Yani tavsiyem kronolojik sıra olacak gibi, bir de böyle izleyeceğim bir ara. Ama tabii ki ilk üçlemenin yıllarını göz önünde bulundurmak lazım izlerken. Ben şahsen çok beğenmedim. 1-2-3 efsane olmuş. Oradan başlayıp 4-5-6'ya geçmek sıkabilir...

irlilja

dünyada herkes star wars izliyormuşta bir ben sevmiyormuşum hissi var üstümde

kutsal-kase

hic izlemedim ve cekici gelmiuor ki oturup basliyim ya 😂😂

kutudakikeci

4 5 6 dan başlayın hem çekim kalitesi açısından daha iyi hem de önce luke ve leia yi izleyip en sonda onlarin doğumunu görmek padmenin onların annesi olduğunu sonradan farketmek güzel oluyor

yami

Buna dramatik ironi deniyor olması lazım. Mesela Anakin'in küçüklüğünü izliyorsun ve ileride ne olacağını bilmene rağmen onun ağzından hayallerini dinliyorsun. Bu güzel bir olay evet ama bazı dezavantajları da var. Mesela Anakin serinin en bomba karakteri ve geçişi çok trajik, çok güzel. Mesela ben yeni bu yaz izledim seriyi ve normal sırası ile izledim. Karakterlere daha çok bir aşina olmadığım için ve geçmişlerini de bilmediğim için mesela 6. filmin sonunda Vader'ın durumu bende hiçbir his uyandırmadı, halbuki 1'den başlayıp büyüyüşünü izlemiş olsaydım beni çok duygulandırırdı...

Başlıklar

KitapSavaşSinemaStar WarsStar tvTerörWalt Disney
Görüş Bildir