Görüş Bildir
onedio.com, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ve Make a Wish Türkiye resmi destekçilerindendir. Bu projenin tüm geliri Make a Wish ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi'ne bağışlanmaktadır.
Doç. Dr. Burak Karabey Profil Resmi

Doç. Dr. Burak Karabey

Eğitim ve Bilim Üzerine

icon

Hakkında

Akademisyen-Eğitimci-Yazar. Dokuz Eylül Üniversitesi Özel Yetenekliler Eğitimi Anabilim dalında matematik eğitimi, sorgulama temelli eğitim ve üstün yetenek/zeka üzerine çalışmalar yapmaktadır. Ayrıca Popular Science Türkiye dergisinde "Matematik Yapmak" başlıklı köşesinde düzenli yazılar yazmaktadır.
icon

Tüm İçerikler

görsel

Pandemi Sırasında Her Kademede Yüz Yüze Eğitime Devam Etmek Zorunda mıyız?

Okulların açılması servisinden yemek hizmetine, öğretmeninden ailesine, yöneticisinden esnafına tüm şehir için tam bir telaş havası. Bunca koşuşturma arasında en sakin olanlarımız ise cânım öğrenciler. Her sene olan bu tatlı telaş  bu yıl yerini tedirgin, ne olacağı bilinmez bir belirsizliğe terk etmiş durumda. Ekonomi, spor, siyaset veya diğer konularda belirsizlik anlamında belki de en tecrübeli ülkelerden biri olmamıza rağmen, pandemi sürecinin belirsizliği hiçbir tecrübemize benzemiyor. 2 yıl içerisinde tüm dünyayı etkileyen, canları alan bu illetten bir an önce kurtulmamız da pek kolay değil gibi.
5 Eylül 2021
görsel

Pandemide Çocuklardaki Öğrenme Kayıpları

Yaklaşık 100 yıldır eğitimin yoğun olarak önce çıktığı, farklı modellerin ve kuramların kullanılması ile “zekâ testleri”ndeki zekâ puanlarımızın bile etkilendiği söylenebilir. James Flynn tarafından ortaya konan ve Flynn etkisi olarak bilinen etkiye göre 100 yıl içerisinde zekâ puanlarımızda ciddi artışlar söz konusu. Özellikle çocuklarımızın eğitimlerine erken yaşlarda başlanması, oluşturulan programların etkililiği çok önemli yere sahip. James Flynn’in çalışmasına göre bu durumun evrimsel olması zaman açısından mümkün değil, olsa olsa eğitimin gelişmesi ve uzun yıllar eğitim alınması ile mümkün olduğu söylenebilir. Pandemi döneminde okulları en çok kapatan ülkeler arasında yer aldığımızı biliyoruz. Bu zorunluluk farklı araçlarla çocuklara destek olma zorunluluğumuzu doğurdu ama erken çocukluk, okul öncesi ve ilkokul için uzaktan eğitimin işlevselliği ciddi bir tartışma boyutu. Öğrenme kaybını, en kaba haliyle, sürdürülen bir eğitimde verilen aradan kaynaklı gerileme olarak tanımlarım. Örneğin çocuğunuzu haziran ayında tatile çıkardınız eylül de okullar açıldığında aradaki eğitim boşluğundan ötürü bir öğrenme kaybı yaşamıştır. Yaz tatilindeki öğrenme kaybı genel olarak %10 olduğu çalışmalarda belirtilir.
4 Şubat 2021
görsel

“Deprem” Zekâsı?

Onedio Yazio’da ilk yazımın deprem üzerine olmasını arzu etmezdim ama insanı diğer canlılardan ayıran özellikler üzerine yazmak istediğim köşemde “zekâ”nın bize özgü taraflarından da bahsetmeden geçemem. “Zekâ nedir?” sorusu çok kapsamlı bir soru. Hatta kendinize sorduğunuz zaman da hemen cevabını veremeyeceğiniz, belki de 2-3 yıl önce verdiğiniz ya da yazdığınız cevabı beğenmeyeceğiniz kadar da dinamik bir tanıma sahip. Tarihi olarak incelediğinizde farklı alanlarda gelişim gösteren insan zekânın tanımını da sürekli değiştirmekte. Örneğin bundan 500 yıl önce okuma yazma bilmek çok önemli bir zekâ göstergesi iken şu an bu gayet normal ve olması gereken bir alt beceri durumuna düştü. Mesela okuma-yazmayı olması gereken yaşlarda bilen hiç kimseye zeki demiyoruz. Zekâ popüler tanımları incelediğinizde birden fazla özelliğe sahip denilebilir. Her ne kadar zekâ üzerine kuramların kurgulanmasında ilk Galton’un oldukça aykırı ve ırka özgü yaklaşımı söz konusu olsa da geçen 150 yıl içerisinde bu konuda oldukça ilerleme kaydettik.
5 Kasım 2020