Zamlarla Birlikte Hırsızların Yeni Hedefi! 2020 Yılında 5 Bine Yakın Tekel Bayi Soyuldu

 > 
5PAYLAŞIM

Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Dündar, bayi soymanın hırsızlar arasında neredeyse kuyumcu soymayla eşdeğer hale geldiğini söyledi. Geçen yıl 5 bine yakın bayinin soyulduğu bilgisini veren Dündar, "soygunlar üç kişilik gruplarca, 5 dakika gibi kısa sürelerde gerçekleşiyor" dedi.

Independent Türkçe'den Ali Kemal Erdem'in haberine göre, alkol ve sigaranın artan değeri beraberinde bu tür ürünlerin satıldığı tekel bayilerini hırsızların hedefi haline getirdi.

Geçen yıl her 10 tekel bayisinden biri soyuldu

Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Dündar, 2020 yılı içerisinde ülke genelinde beş bine yakın tekel bayisinin soyulduğunu öne sürdü.

Dündar'ın verdiği bilgiye göre Türkiye'de şu an için kayıtlı 48 bin 600 tekel bayisi var. Bu da demek oluyor ki 2020'de neredeyse her 10 tekel bayisinden biri soyuldu.

Dündar da aslında soygun mağdurlarından biri.

'Nakde çevirmesi en kolay ürün sigara ve alkol'

Dündar, hırsızların tekel bayilerini hedef almasının bir diğer nedeninin de "çaldıktan sonra nakdeçevrilmesi en kolay ürün sigara ve alkol. Bugün bir hırsız, zücaciye dükkanı soysa çaldıklarını hemen nakde çevirmesi kolay olmayabilir. Ama alkol ve sigarada böyle bir durum söz konusu değil" şeklinde açıkladı. 

Dündar, artan alkol ve sigara fiyatları nedeniyle tekel bayilerinin içerisinde neredeyse kuyumcularda olduğu kadar pahalı mal bulunmaya başlandığını hatırlatarak, bu nedenle hırsızlar arasında tekel bayisi soymanın kuyumcu soymaya eşdeğer görülmeye başlandığını da iddia etti.

'Hırsızlıklar beş dakikada oluyor'

Dündar, güvenlik kamerası ve alarm kullanmalarına karşılık bunların yeterli olmadığını ve soygun vakalarının çoğunlukla aydınlatılamadığını öne sürerek yaşanan hırsızlıkları şöyle anlattı:

Soygunlar tekel bayisinin kapalı olduğu saatlerde gerçekleşiyor. Genelde en az üç kişi oluyorlar, yüzlerini çoğunlukla o sırada kapatıyorlar. Yanlarında bir sepet getiriyorlar. Kilidi kırdıktan sonra hızlıca sigaraları ve ağır alkolleri alıp çıkıyorlar. Soygun başlangıcından itibaren beş her şey dakikada gerçekleşiyor ve bu süre zarfında en az 30 hatta 50 bin liralık malı alıp gidiyorlar.

'Alışveriş merkezlerinde de tekel hırsızlıkları oluyor'

Tekel ürünlerinin çalınması sadece bayilerle sınırlı değil. Güvenlik oranları daha yüksek olsa bile AVM'lerde ve büyük marketlerde satılan tekel ürünleri de hırsızların hedefi olabiliyor. 

Mahkemelerde bilirkişi olarak görev yapan emekli polis İsa Altun, pandemi sürecince artan hırsızlık olaylarından birinin de alışveriş merkezlerinden tekel ürünlerinin çalınması olduğunu öne sürerek,  soygunların birkaç kişilik gruplarca organize halde yapıldığı iddiasında bulundu. Altun, son süreçlerde mahkemelere bu tür hırsızlıklara dair vakaların daha çok geldiğini söyledi.

Öğrenciler Protestoda, Rektör YouTube'da: Cüneyt Özdemir'in Konuğu Olan Bulu'dan Tepki Çeken Hareket - onedio.com
Öğrenciler Protestoda, Rektör YouTube'da: Cüneyt Özdemir'in Konuğu Olan Bulu'dan Tepki Çeken Hareket - onedio.com
4. Kattaki Balkondan Düşüp Hayatını Kaybetmişti: Eşinin İfadesi Ortaya Çıktı - onedio.com
4. Kattaki Balkondan Düşüp Hayatını Kaybetmişti: Eşinin İfadesi Ortaya Çıktı - onedio.com
Uçuş Görevlisi Küvette Ölü Bulunmuştu: Korkunç Toplu Tecavüz İddiası - onedio.com
Uçuş Görevlisi Küvette Ölü Bulunmuştu: Korkunç Toplu Tecavüz İddiası - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir