Görüş Bildir

Z Kuşağından Önce de İnternet Vardı: Bir Dönemin Gençliğinin Buluşma Noktası Olan En Popüler Sosyal Medya Platformları

Haberler
> Z Kuşağından Önce de İnternet Vardı: Bir Dönemin Gençliğinin Buluşma Noktası Olan En Popüler Sosyal Medya Platformları

Biraz nostaljiye ne dersiniz?

1. Siberalem

1. Siberalem

Türkiye'nin ilk sosyal medya platformu olan Siberalem bir arkadaşlık sitesiydi. 90'ların sonunda popülerdi.

2. Yonja

2. Yonja

Günümüz sosyal medya platformlarına en çok benzeyen ilk sitemiz 2000'lerde popüler olmuştu. Selin Ciğerci ilk kez burada fenomen olmuştu.

3. Kahkaha.com

3. Kahkaha.com

Aslında bir sosyal medya platformundan ziyade içerik sitesiydi ama tanış-kaynaş ve sohbet bölümlerinde insanlar sosyalleşiyordu.

4. 80630

4. 80630

Etiler'in posta kodu olan 80630'u isim olarak seçen siteya sadec e davetiye ile girilebiliyordu. Başlarda sosyetik, elit bir ortam oluşturmak istese ve belli semtlere hitap etse de, kısa sürede her yere yayılmıştı.

5. 2yuz

5. 2yuz

Hem arkadaşlık, hem de çevre yapma gibi bir amacı olan 2yuz.com, genelde medya ve sanat dünyası çalışanlarını bir araya getiriyordu.

6. Alternatip

6. Alternatip

2000'lerde alternatif gençleri bir araya toplamak için kurulan bu platforma üye olmak için davetiye ve alternatif bir tarzınız olduğunu gösteren fotoğraflarınız gerekiyordu.

7. Orkut

7. Orkut

Bir Türk girişimi olan Orkut, ülkemizde çok fazla popüler olmasa da şu an Facebook'un atası sayılıyor.

8. Friendster

8. Friendster

Yine çok fazla parlayamadan sönen arkadaşlık platformlarından biriydi. Özelliği arkadaşlarınızın arkadaşlarıyla iletişim kurmanızı sağlamasıydı.

9. Vampirefreaks

9. Vampirefreaks

Bir dönem ülkemizde de çok popüler olan Vampirefreaks, özellikle metalci ve emo gençlerin favori sosyal medya platformuydu.

10. Myspace

10. Myspace

Onu anlatmaya gerek yok. Facebook ve Instagram yokken dünyanın en popüler sosyal medya platformuydu. Kişiselleştirilebilen profil teması ve müzik çalar özelliği hala özleniyor.

11. Sosyomat

11. Sosyomat

Sözlük formatlarının sosyal medyayla buluşması gibi düşünebileceğiniz Sosyomat bir dönemin gençliğinde etki bırakmış platformlardan.

12. Hi5

12. Hi5

Bir dönem herkes Hi5 hesabı açmıştır ama bu hesaplar genelde kullanılmadan internetin derinliklerinde kayboldu.

13. Hocam.com

13. Hocam.com

Bir öğrenci forumu gibi başlayan site, o dönem internette iletişim kurma açlığı çekenlerin favori buluşma noktası olunca sosyal medya platformuna dönüşmüştü.

14. Friendfeed

14. Friendfeed

Daha yakın zamanda geldiğimizde özellikle belli sektörlerden insanları bir araya getiren Friendfeed'i görüyoruz. Site Facebook'un satın alıp değiştirmesiyle kapandı.

15. Netlog

15. Netlog

Pek çok insanın kullandığı ilk sosyal medya platformu olabilir.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
44
16
7
6
6
5
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
exorcist

sohbet odaları vardı sanki ya astsubay87 dürüstkişi23 gizem26 crazyboy falan....noldu onlar evlendimi acaba

favilla favilla

Zurna vardı meşhur chat sitesi slm asl 35M 32F 🤣

Yılmaz Kesgin

mirc

Siramisu

Sosyomat'ta hem çok kaliteli ve akıllı hem de çok salak insan vardı. Hangi taraftaydım onu bile bilmiyorum. Çünkü bazı insanlar gerçekten kendimizi salak his... Devamını Gör