Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sadece Yugoslavya Göçmenlerinin Bildiği 12 Durum

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz
Sadece Yugoslavya Göçmenlerinin Bildiği 12 Durum

Yugoslavya dediğimiz ülkenin en büyük mirasçıları Türkiye'de yaşıyor. Özellikle İstanbul'da, İzmir'de ve Bursa 'da ikamet eden bu insanların karşılaştığı bazı durumlar gerçekten ilginç.

1. Bir göçmenseniz, aileniz seneler önce Balkanlar'da yaşanan sıkıntılı durumlardan ötürü her şeylerini bırakıp, Türkiye'ye göç etmek zorunda kalmıştır. Fakirlik çekip, tek gözlü odalarda yaşamışlardır.

2. Göçmenlerin şu an zengin diye adlandırılması da bu fakirliğin getirdiği tutumdan gelir. Altın çok önemlidir.

3. Yugoslavya göçmeniyiz dediğinizde, Boşnak, Makedon, Arnavut, Pomak ya da Türk olduğunuzu da dile getirmeniz gerekecektir.

4. Bir Yugoslavya göçmeni ailenin kızıysanız, bu şalvarı giymeden asla evlenemezsiniz. Nuse/nevesta olmak kolay değildir.

5. Muhtemelen ailenizdeki herkes Türkçe hariç bir dile daha sahiptir. Kako si, şto praviş, mayka da p***a, kelimelerinin anlamını bilmeyen yoktur.

6. Genelde mavi-yeşil gözlerle, bembeyaz bir tenle, Yugoslav kökenli kızlar farkını yaratmaktadır. İzmir'in kızlarının güzel olduğu mantığı buradaki halkın çoğunluğunun Balkan göçmeni olmasından kaynaklanmaktadır.

7. Genelde hamur işinden oluşan Yugoslav mutfağı da ilgi çeken başka bir yönüdür. Pita, komat, kaymaçina, zernik, trileçe bu bölgenin muazzam örneklerindendir.

8. Halay, düğünlerinizin vazgeçilmez bir öğesidir, Payduşka ve damat halayının göçmen olmayan kişilerin düğünlerinde çalındığını duyunca kıskanmayı ,"O benim!" demeyi gerektirir.

9. Anneannenizin ya da babaannenizin evinde mutlaka bir tane bundan vardır.

10. Sahip olduğunuz Avrupai görünüm size kendinizin bir şey olduğu izlenimini verebilir, lakin Balkanlar'dayken bu havanız birden söner.

11. Yugoslavyalı iseniz pieme rakija diyerek rakı içmeyi seven, ama hiç bir cumayı kaçırmayacak kadar da dine önem veren birisiniz.

12. Ama ne olursa olsun Balkanlar memlekettir, candır, güzeldir ve siz de Yugoslavya göçmeniyiz demenin gururunu yaşarsınız.

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hande-acaboga

ÇOK ŞÜKÜR BİN ŞÜKÜR ...

yasin-ahmet-oker

7. madde de birleşelim :)

karayel2009

çingeneleri neden insandan saymıyorsunuz. diğer milletlerden olduğu kadar Yugoslavya'da onlardan da diğerleri kadar Müslüman çingene var. onlarda Türkiye'de diğerleri gibi üst kimlik olarak türk sayılıyorlar..

berra-winchester

Kuzenlerim arnavut saolsunlar arnavutça küfür biliom

prenses-pamukseker

Kahverengi gözlü bir Yugoslav\Arnavut olarak 6.maddeyi kınıyorum :)

Başlıklar

AltınBursaİstanbulİzmir
Görüş Bildir