Görüş Bildir
Haberler
YSK: 'Soruşturma Geçiren İlçe Seçim Kurulu Başkanları 23 Haziran'da da Görev Yapacak'

YSK: 'Soruşturma Geçiren İlçe Seçim Kurulu Başkanları 23 Haziran'da da Görev Yapacak'

Batuhan
03.06.2019 - 00:13

Yüksek Seçim Kurulu, sandık kurullarını yasaya aykırı olarak oluşturdukları iddiasıyla, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma geçiren ilçe seçim kurulu başkanları ve seçim müdürlerinin, yenilenecek seçimlerde de görevlerine devam etmesine karar verdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Şişli 1’inci İlçe Seçim Kurulu, sandık kurullarının yasaya aykırı oluşturulması gerekçesiyle soruşturma geçiren ilçe seçim müdürlerinin 23 Haziran’da yapılacak olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde görev alıp almaması hususunda YSK’dan görüş istedi.

"İlçe seçim müdürlerinin morallerinin bozulmasına neden oldu"

"İlçe seçim müdürlerinin morallerinin bozulmasına neden oldu"

Şişli Seçim Müdürü Hatice Çelebi tarafından YSK’ya gönderilen yazıda, bazı sandık kurullarının yasaya aykırı şekilde oluşturulduğu gerekçesiyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptal edildiği hatırlatılarak, “Sandık kurullarını yasaya aykırı oluşturan ilçe seçim kurulu müdürlerinin şüpheli olarak ifadeleri alınmıştır” şeklinde haberlerin basına yansıdığı belirtildi. Dilekçede, söz konusu haberlerin kamuoyunda haksız bir algı oluşturduğu, bu algının telafisi imkansız ithamlara sebebiyet verdiği ve bu durumun ilçe seçim müdürlerinin morallerinin bozulmasına neden olduğu ifade edildi.

"Seçim personelinin görev değişikliği hususunda bu aşamada yapılacak bir işlem bulunmamaktadır"

"Seçim personelinin görev değişikliği hususunda bu aşamada yapılacak bir işlem bulunmamaktadır"

Dilekçeyi inceleyen YSK, soruşturma geçiren ilçe seçim müdürleri ile yeniden seçime gidilmesinin doğru olup olmadığı hususunda istenilen görüşe, kurulun 25 Ocak 2018 tarihli ve 2018/62 sayılı kararı ile kabul edilen Seçim Müdürlükleri Hizmetlerinin Yürütülmesine Dair Genelgeyi hatırlatarak şöyle yanıt verdi:

“İlçe seçim kurulu başkanlarının ve seçim müdürlerinin görev, yetki ve sorumlulukları 298 sayılı Kanunun 15 ve devamı maddeleri ile Seçim Müdürlükleri Hizmetlerinin Yürütülmesine Dair Genelgede belirlenmiş olup, 23 Haziran 2019 tarihinde yapılacak olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için ilçe seçim kurulu başkanı, seçim müdürü ve seçim personelinin görev değişikliği hususunda bu aşamada yapılacak bir işlem bulunmadığına, karar verildi.”

"Seçimin güvenilirliğini ortadan kaldırdığı vurgulanmıştı"

"Seçimin güvenilirliğini ortadan kaldırdığı vurgulanmıştı"

AKP’nin itirazları sonucu YSK’nin 23 Haziran’da yenilenmesine karar verdiği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde sandık kurullarını yasaya aykırı olarak oluşturdukları gerekçesiyle, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma geçiren ilçe seçim kurulu başkanları ve seçim müdürlerinin görevlerine devam etmesi kararlaştırıldı. 

YSK’nin seçimin iptaline ilişkin açıkladığı gerekçeli kararda ilçe seçim kurullarının makul ve hukuki gerekçe göstermeksizin kamu görevliliği koşulunu uygulamadığı, bu durumun seçimin güvenilirliğini ortadan kaldırdığı vurgulanmıştı. Kararda ayrıca 754 sandıkta sandık kurulu başkanlarına yasal zorunluluğa uyulmaksızın kamu görevlisi olmayan kişiler arasından belirlenmesi seçim iptalinin en önemli gerekçesi olarak gösterilmişti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

YSK'nın bu kararı sonrası sosyal medyadan da farklı yorumlar geldi...

YSK'nın bu kararı sonrası sosyal medyadan da farklı yorumlar geldi...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
142
60
27
7
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
cookiemonsterr

Önce kamu görevlisi değil de seçimi boştan yere iptal et sonra da aynı kişileri yine görevlendir.Hmm mükemmel bir mantık açıkçası, kendi kendiyle çelişen bir... Devamını Gör

Tuna Karahan

Seçim değil, hisseli harikalar kumpanyası.

vesta vesta

Türkçe'si; "31 Mart yerel seçimleri akp kaybettiği için iptal oldu."