Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yolu İstanbul'dan Geçen 25 Yabancı Film

Sanat
511PAYLAŞIM

Bu içeriğimizde sizler için yolu İstanbul'dan geçmiş 25 yabancı filmi derledik. İçeriğe giriş yapmadan önce belirtmemiz gerekir ki tabii ki İstanbul'da geçen daha birçok film mevcut. Ancak bazı filmler çok bilindik olsa da biz, Imdb puanları 6.0'ın altında olanları bu listeye eklemedik. Ayrıca belirtelim bu filmlerin bir kısmı tamamen İstanbul'da geçerken bir kısmının sadece küçük bölümleri İstanbul'da çekilmiş.

1. The Secret of Stamboul (1936)

Imdb 6.2

İlk olarak sizleri 1936 yılına götürüyoruz. The Eunuch of Stamboul isimli David Wheatley romanından uyarlanan film, bir İngiliz ajanının devrimi önlemek amacıyla İstanbul'a gelişini konu alıyor. Filmin yönetmeni Andrew Morton. Başrollerde ise Valerie Hobson, James Mason ve Frank Vosper var.

2. Journey Into Fear (1943)

Imbd 6.6

Eric Ambler'in aynı isimli romanından uyarlanan film Orson Welles yönetmenliğinde çekilmiş. Üstelik kendisi filmde Albay Hakkı rolüyle de karşımıza çıkıyor. Film Amerikalı bir mühendisin Türkiye'deyken kendini Nazi ajanlarının hedefi olarak bulmasını konu alıyor. Ayrıca buraya tıklayarak Orson Welles'in filmde Türkçe konuştuğu bir sahneye de ulaşabilirsiniz.

3. Background To Danger (1943)

Imdb 6.5

Yine 1943 yapımı olan bu filmde, Alman ajanları, tarafsız Türkiye'yi kendi saflarına çekebilmek için Rusya'nın Türkiye'yi işgal edeceği söylentisini yaymaya çalışmakta. Filmin fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

4. The Mask of Dimitrios (1944)

Imdb 7.2

Film Hollandalı bir yazar olan Cornelius Leyden'in İstanbul ziyareti sırasında Dimitrios Makropoulos'un boğazda kıyıya vuran cesedinin hikayesinin peşine düşmesini konu alıyor.

5. Five Fingers (1952)

Imbd 7.9

Gerçek bir hikayeden uyarlanan film Cicero kod adlı Alman ajanının Ankara'da İngiliz Büyükelçiliğinde görev yaparken gizli belgeleri sızdırmasını konu alıyor. İstanbul ve Ankara'nın o dönemki halini merak edenler filmin tamamına buradan ulaşabilir.

6. İstanbul (1957)

Imdb 6.4

Film bir elmas kaçakçısının 5 yıl sonra İstanbul'a dönüşünü ve burada yaşadığı aşkı konu alıyor. İzlemek isteyenleri buraya alalım.

7. Tintin and the Golden Fleece (1964)

Imdb 6.0

Dünyaca ünlü çizgi roman karakteri Tenten'in yolu bu kez Türkiye'ye düşüyor. Filme buradan ulaşabilirsiniz.

8. From Russia With Love (1963)

Imdb 7.5

Efsanevi karakter James Bond efsanevi aktörü Sean Connery'yle İstanbul'da karşımıza çıkıyor. Filmin fragmanı ise burada.

9. America, America (1963)

Imdb 7.9

Ünlü yönetmen Elia Kazan'ın amcasının hikayesinden yola çıkarak çektiği bu film 1900'lü yılların başında azınlıklara karşı artan baskı yüzünden amcasının Amerika'ya göç etme macerasını ve bu uğurda Anadolu'dan İstanbul'a gelerek hamallık yapmasını konu alıyor. Filme buradaki linkten ulaşabilirsiniz.

10. L'immortale (1963)

Imdb 7.4

Bir Fransız'ın İstanbul'da tanıştığı gizemli bir kadınla yaşadıklarını anlatan ve oldukça karmaşık bir örgüye sahip filmin fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

11. Topkapı (1964)

Imdb 7.1

Uluslararası bir hırsızlık çetesinin Topkapı Sarayı'nda yapmayı planladıkları soygunu konu alan film Eric Ambler'in The Light of Day isimli romanından uyarlanmış. Filmi izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

12. You Can't Win 'Em All

Imdb 6.1

Amerikalı iki eski askerin silah kaçakçılığı için Kurtuluş Savaşı yıllarında Türkiye'ye gelmesi ve buradaki maceralarını konu alan film İstanbul'u veya Türkiye'yi bilenler için oldukça bozuk bir kurguya sahip olsa da fragmanını izlemek isteyenler buradan ulaşabilir.

13. Murder on the Orient Express (1974)

Imdb 7.3

1930'lu yıllarda geçen film İstanbul-Paris seferini yapan Şark Ekspresi'nde yaşanan bir cinayeti konu alıyor. Film Agatha Christie'nin aynı isimli romanından uyarlanmış. Filmi izlemek isteyenler buradan ulaşabilir.

14. Midnight Express (1978)

Imdb 7.7

Amerikalı bir turistin ülkesine dönerken yanında götürmek istediği 2 kilo uyuşturucuyu yakalatması ve hapishanede geçirdiği dönemi konu alan filmin fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

15. The World Is Not Enough (1999)

Imdb 6.3

İçinde İstanbul geçen bir başka James Bond filminde başrol bu kez Pierce Brosnan'da. Filmin fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

16. A Touch of Spice (2003)

Imdb 7.6

Bu filmde çocukluğunda İstanbul'dan Yunanistan'a göç etmek zorunda kalan aşçı Fanis'in 35 yıl sonra İstanbul'a geri dönüşü anlatılıyor. Filmin fragmanı ise burada.

17. Hitman (2007)

Imbd 6.3

Bir oyun uyarlaması olan film içinde İstanbul'dan da sahneler barındırıyor. Filmi izlemek için buyurun.

18. International (2009)

Imdb 6.5

Konusu İstanbul'a uzanan bir başka film ise International. Filmin fragmanı için burayı tıklayabilirsiniz.

19. The Rebound (2009)

Imdb 6.4

Romantik komedi tarzındaki bu film bir ara İstanbul'a da uğruyor. Fragman için tıklayabilirsiniz.

20. Tinker, Tailor, Soldier, Spy (2011)

Imdb 7.1

Yetmişlerin başında soğuk savaş dönemini konu alan bu film de İstanbul'a uğramış. Fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

21. Skyfall (2012)

Imdb 7.8

James Bond bu sefer de Daniel Craig olarak İstanbul'u ziyaret ediyor. Fragmanı ise burada.

22. Taken II (2012)

Imdb 6.3

Bu aksiyon filminin hikayesi de İstanbul'da geçiyor. Hatta film Türkçe'ye "Takip: İstanbul" olarak çevrilmiş. Fragmanını buradan izleyebilirsiniz.

23. The Reluctant Fundamentalist (2012)

Imdb 6.9

İstanbul'un yanı sıra Ankara'da da çekimleri yapılan bu filmin fragmanı burada.

24. The Two Faces of January (2014)

Imdb 6.2

Film 1962 yılında geçiyor ve dolandırıcıların hikayesini anlatıyor. Fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

25. The Water Diviner (2014)

Imdb 7.1

Çanakkale Savaşı'nın konu edindiği bu film de İstabul'a uğrayanlardan. Fragmanı ise burada.

Bonus: Inferno

Dan Brown'ın aynı isimli romanından uyarlanan filmin 2016'nın son çeyreğinde gösterime girmesi bekleniyor. Film tabii ki romanda olduğu gibi içinde İstanbul'dan birçok sahne barındıracak. Fragmanı ise burada.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
serhatengul

Bir kaç ufak eksikle beraber oldukça kapsamlı ve başarılı bir liste olmuş. İstanbul yabancı yapımcıların ilgisini Avrupa ve Asya karışımı kültürü ile kesinlikle çekiyor. Ancak bizi tam olarak olduğumuz gibi gösterdikleri pek söylenemez. Biraz fazla oryantalist bir sos katarak seyirciye sunuyorlar. Buna ek olarak İstanbul maalesef Paris, Londra ve Barselona kadar filmlere set ve arka plan olmuyor. O potansiyeli var halbuki... Böyle faydalı listelerin başka bir versiyonu için şu örneğe de bakabilirsiniz:

sherlockwho

Başrollerinde Tom Hiddleston ve Hugh Laurie'in olduğu, bu sene 2 adet Emmy adaylığı kazanan The Night Manager adlı dizide de İstanbul'un bahsi geçiyor, artı olarak 5. bölümde de İstanbul'a geliyorlar. İzlemenizi tavsiye ederim, cidden muazzam bir dizi.

tugce-demirbulat

hint filmlerinde de var İstanbul'da geçen...

joliie

Altın yumruk İstanbul'da? :) jackie chan i nasıl unutursunuz

Gizli Kullanıcı

öhömm! ister istemez bir göğsüm kabardı. filmde oynayan oyuncuların hayranı oldum,yönetmenlerinin sıkı takipçisi,yapımcılarının hayır duacısı oldum.şu an tepemde mehter marşı çalıyor.bu gurur hepimizin!

Görüş Bildir