Görüş Bildir
Haberler
YKS
YKS 2. Ek Yerleştirme Başladı Mı? YKS 2. Ek Yerleştirme Baraj Puanı Kaç Olacak?

YKS 2. Ek Yerleştirme Başladı Mı? YKS 2. Ek Yerleştirme Baraj Puanı Kaç Olacak?

ÖSYM, YKS 2. ek yerleştirme için yeni sonuç belgelerinin sisteme girildiğini açıkladı. Bu seneye mahsus olmak üzere YKS’de ikinci ek yerleştirme yapılacak. Ayrıca YKS 2. ek yerleştirmede baraj puanları da düşürülecek. ÖSYM, bu sabah yaptığı açıklamada YKS 2. ek yerleştirmede geçerli olacak yeni sonuç belgelerini açıkladı. İşte ÖSYM’nin son dakika olarak yaptığı YKS 2. ek yerleştirme açıklaması…

İçeriğin Devamı Aşağıda

ÖSYM’den YKS 2. Ek Yerleştirme Açıklaması

ÖSYM’den YKS 2. Ek Yerleştirme Açıklaması

ÖSYM’nin sosyal medya hesabından yaptığı YKS açıklaması şu şekilde;

2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre 2021-2022 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ikinci ek yerleştirme işlemleri, 29.09.2021 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulunun belirlediği esaslar doğrultusunda Başkanlığımızca yapılacaktır.   

2021-YKS sonuçlarına göre TYT puanı 140-150 aralığında olan adayların OBP'leri eklenmiş yerleştirme puanı (Y-TYT Puanı) ile AYT/YDT puanları 170-180 aralığında olan adayların OBP'leri eklenmiş yerleştirme puanları (Y-SAY, Y-SÖZ, Y-EA, Y-DİL puanları), ikinci ek yerleştirmede kullanılmak üzere adayların sonuç belgelerine yansıtılmıştır. Adaylar, sonuç belgelerine 07 Ekim 2021 tarihinde saat 10.15’ten itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebileceklerdir.

2021-YKS İkinci Ek Yerleştirmede; merkezi yerleştirme ve ek yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleşmeyen adaylar ile TYT puanı 140-150 aralığında olan adaylar ve AYT/YDT puanı 170-180 aralığında olan adaylar tercih yapabileceklerdir.

2021-YKS İkinci Ek Yerleştirmede; merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan ancak yerleştirilen adaylardan bazılarının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan Tablo-3'teki ön lisans programları ile Tablo 4'teki lisans programlarını, ilgili programın puan türünde programın en küçük puanına eşit veya daha büyük yerleştirme puanına sahip olan adaylar; merkezi yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programları ise ilgili yerleştirme puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebileceklerinden sonuç belgelerinde,ikinci ek yerleştirmede kullanılmak üzere hesaplanan yerleştirme puanları için başarı sırası yer almamaktadır.

YKS 2. Ek Yerleştirme Sonuç Belgesi

YKS 2. Ek Yerleştirme Ne Zaman Yapılacak?

YKS 2. Ek Yerleştirme Ne Zaman Yapılacak?

ÖSYM, YKS ek yerleştirme kılavuzunu henüz yayınlanmadı. YKS 1. ek yerleştirme üniversite kayıtları dün itibariyle tamamlandı. ÖSYM’nin bu hafta içinde YKS 2. ek yerleştirme tercih kılavuzunu açıklaması bekleniyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın