Görüş Bildir
Haberler
YKS
YKS 2. Ek Yerleştirme Başladı Mı? YKS 140 Puanla Tercihler Nasıl Yapılacak?

YKS 2. Ek Yerleştirme Başladı Mı? YKS 140 Puanla Tercihler Nasıl Yapılacak?

Türkiye’de YKS ile yapılan üniversite yerleştirmeleri devam ediyor. ÖSYM, geçtiğimiz günlerde YKS 1. ek yerleştirme sonuçlarını açıklamıştı. Bu yıla mahsus olmak üzere YKS’de 2. ek yerleştirme yapılacak. Ayrıca YKS 2. ek yerleştirmede baraj puanları da düşürülecek. ÖSYM tarafından yapılan açıklamada YKS 2. ek yerleştirmelerin nasıl yapılacağı duyuruldu. Peki, YKS 2. ek yerleştirme nasıl yapılacak? YKS 2. ek yerleştirme tercih kılavuzu yayınlandı mı? İşte detaylar…

İçeriğin Devamı Aşağıda

YKS’de son yapılacak yerleştirme için nefesler tutuldu. Bu seneye mahsus olarak yapılacak YKS 2. yerleştirme için tercih kılavuzu bekleniyor. YKS, ilk yerleştirme sonrası baş klan üniversite bölümlerini açıklayacak ve yayınlanacak tercih kılavuzu ile birlikte YKS 2. ek yerleştirme işlemleri başlayacak. Peki, YKS 2. ek yerleştirme ne zaman yapılacak?

YKS 2. EK YERLEŞTİRME NE ZAMAN YAPILACAK?

ÖSYM, YKS ek yerleştirme kılavuzunu henüz yayınlanmadı. YKS 1. ek yerleştirme üniversite kayıtları dün itibariyle tamamlandı. ÖSYM’nin bu hafta içinde YKS 2. ek yerleştirme tercih kılavuzunu açıklaması bekleniyor.

YKS 2. Ek Yerleştirme Baraj Puanı Kaç Olacak?

YKS 2. Ek Yerleştirme Baraj Puanı Kaç Olacak?

ÖSYM’nin sosyal medya hesabından yaptığı YKS açıklaması şu şekilde;

2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre 2021-2022 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ikinci ek yerleştirme işlemleri, 29.09.2021 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulunun belirlediği

esaslar doğrultusunda Başkanlığımızca yapılacaktır.  

2021-YKS sonuçlarına göre TYT puanı 140-150 aralığında olan adayların OBP'leri eklenmiş yerleştirme puanı (Y-TYT Puanı) ile AYT/YDT puanları 170-180 aralığında olan adayların OBP'leri eklenmiş yerleştirme puanları (Y-SAY, Y-SÖZ, Y-EA, Y-DİL puanları), ikinci ek yerleştirmede kullanılmak üzere adayların sonuç belgelerine yansıtılmıştır. Adaylar, sonuç belgelerine 07 Ekim 2021 tarihinde saat 10.15’ten itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebileceklerdir.

2021-YKS İkinci Ek Yerleştirmede; merkezi yerleştirme ve ek yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleşmeyen adaylar ile TYT puanı 140-150 aralığında olan adaylar ve AYT/YDT puanı 170-180 aralığında olan adaylar tercih yapabileceklerdir.

2021-YKS İkinci Ek Yerleştirmede; merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan ancak yerleştirilen adaylardan bazılarının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan Tablo-3'teki ön lisans programları ile Tablo 4'teki lisans programlarını, ilgili programın puan türünde programın en küçük puanına eşit veya daha büyük yerleştirme puanına

sahip olan adaylar; merkezi yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programları ise ilgili yerleştirme puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebileceklerinden sonuç belgelerinde,ikinci ek yerleştirmede kullanılmak üzere hesaplanan yerleştirme puanları için başarı sırası yer almamaktadır.

YKS 2. Ek Yerleştirme Sonuç Belgesi

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın