Yine Gurur, Yine Gurur! Türk Akademisyen Asu Özdağlar MIT'de Bölüm Başkanı Oldu!

5.9bPAYLAŞIM

ABD'nin ve dünyanın en iyi akademik kurumlarından sayılan Massachusetts Institute of Technology’de görev alan Asuman Özdağlar eğitim hayatının temellerini ülkemizde attı, hayalleri tam da bu topraklarda başladı.

Asuman Özdağlar lise öğrenimini Ankara Atatürk Anadolu Lisesi'nde, lisans öğrenimini ise ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde tamamladı.

Yüksek lisans ve doktora eğitimini MIT'de tamamladı, Türkiye'de başlayan başarı dolu akademik hayatına yeni başarılar eklemeye de devam etti.

2012 yılında MIT bünyesinde profesör unvanını aldı.

Tabii akademik ünvanlarla da yetinmedi, içlerinde NATO'nun da olduğu 10'dan farklı ödülü var. ODTÜ'yle olan bağları da kopmadı, ODTÜ'de Doç. Dr. Bülent Kerim Altay anısına verilen bilim ödülüne de birden çok kez layık görüldü. Yaptığı hakemli akademik çalışmaları listelemek içinse bolca sayfa gerek.

Akademisyen, MIT'de Enformasyon ve Karar Sistemleri Laboratuvarı'na ve Operasyonel Araştırma Merkezi'ne bağlı çalışmalar yürütüyor.

Araştırmaları ve çalışmaları birden fazla etkeni barındıran büyük çaplı sistemlerin analizi ve optimize edilmesi üzerinde yoğunlaşsa da bu araştırmalarında ekonomiyle hayat bulan bağlantıları da irdeliyor.

Bölüm başkanlığı bölümün hesabından böyle duyuruldu:

Geçtiğimiz günlerde başarılarını andığımız Daron Acemoğlu ile evli olan Asuman Özdağlar bir eve sığacak başarı sayısını sorgulatıyor!

Einstein’dan Bile Daha Fazla Atıf Yapılan, Türkiye’ye Nobel Getirmesi Beklenen İktisatçı: Daron Acemoğlu - onedio.com
Einstein’dan Bile Daha Fazla Atıf Yapılan, Türkiye’ye Nobel Getirmesi Beklenen İktisatçı: Daron Acemoğlu - onedio.com

Öğrencilerine olan sevgisi ve desteği de başarıya olan sevgisi gibi hayli ünlü!

Optimizasyon teorisi ve bağlı algoritmalar ve oyun teorisi gibi örneklerle yaptığı çalışmaların çerçevesinden de anlayabileceğimiz üzere vizyonuyla çok daha büyük gururlar yaşatacağını biliyoruz.

Başarılarınla milletçe, yeniden gururlanmak üzere Asuman Özdağlar, kutluyoruz!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sinan-ipek

Ne gururu ya. Beyin göçünün nesiyle gurur duyalım? Yazık değil mi, ülkesine hizmet edeceğine, dünyanın kabadayısı ABD'ye hizmet ediyor.

bayan-sinir

Bana bu insanlarla gelin.

hossohbet-entelektuel-adam

yanılmıyorsam Mete Atatüre de Cambridge fizik bölüm başkanıydı

hossohbet-entelektuel-adam

geçen hafta okulumuza odtü'den görevliler gelip anlatmışlardı. ablamızın başarılarının devamını diliyorum ama beyin göçünden dolayı da üzülmüyor değilim. inşallah bir gün ülkem için çalışır

kartalcannn

Asuman Özdağlar eğitim hayatının temellerini ülkemizde attı ama meyvesini ABD yiyor. Ben ABD ye yarar saylayacak başarı için neden gururlanayım ki. Sırf ABD ye katkı saylayan kişi Türk diye mi?

doga-cakar

İnternette bu aralar Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde 3 doçent ve 1 prof tarafından onaylanmış bir doktora tezi dolaşıyor, Google'a yazarsan bu şekilde garanti çıkar, ona bakarsan anlarsın niye ABD'de çalıştığını o kadının.

volkan-kenes

Kötü insanlar kötü işler yapıyor diye bu ülkeyi terk etmekten mi bahsediyorsunuz ? Her grubun, her milletin, ülkenin içinde iyisiyle kötüsüyle insan vardır.Ben de Asuman hocamızı tebrik ediyorum fakat kariyerini bu ülkede geçirmesini takip etmek bambaşka bir zevk olurdu.Hem düşünsene belli mi olur Erzurum üniversitesi doktora tezi olayından sonra Asuman hocam da çıkar bir başarıya imza atar iş öyle yapılmaz böyle yapılır derdi.

kartalcannn

Doğa Çakar. Ben o doktora tezi haberini okudum hatta tezi bile inceledim. ABD ye gitmesi konusunda kadını eleştirmem. Kendi kararı. Eleştirdiğim konu bununla neden gururlanayım. Yani haber başlığı. Teşekkür ederim.

monsieurgc

Arkadaslar bu olay sadece ilk Turkiye'de yetisip, ekmegini orada yeme olayi degil. Kadin doktorasinida ABD'de almis, Turkiye'de degil, sadece tabani buradan yani hali hazirda. Ayrica bu sadece orada daha cok para, san sohret kazanirim meselesi degil. Cevredeki insanlarin vasfi, ekonomik firsatlar falan var. 31,000 ogrencili ODTU'nun sermayesi 400 milyon dolar, 11,000 ogrencili MIT'nin sermayesi 14.8 milyar dolar. Ogrenci basina 100 kat daha fazla sermaye bu, oyle kisisel cabasiyla bir akademisyenin en ufak farklilik yaratamayacagi bir konu. Ayrica Ozdaglar'in bolumu cok endustriyel bir bolum, Turkiye'deki sanayi-endustri isbirligi imkanlari Ozdaglar'in arastirmalarini desteklemeye yeter duzeyde degildir buyuk ihtimal.

Görüş Bildir