Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yıl Sonu Enflasyon Tahmini Yüzde 23.5'e Yükseldi: Merkez Bankası Raporundan Öne Çıkan Detaylar

 > 
105PAYLAŞIM

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, yılın dördüncü enflasyon raporunu açıkladı. 2018 yıl sonu için enflasyon tahmini, 10.1 puanlık artışla yüzde 13,4'ten yüzde 23,5'e revize edildi. Gıda enflasyonu tahmini ise yüzde 13'ten yüzde 29.5'e yükseldi. 

Gelin yılın son enflasyon raporunun detaylarına bakalım... 

Bu tahmin YEP'in yüzde 20.8 olan hedefinin yaklaşık 3 puan üstünde.

Merakla Beklenen 3 Yıllık Yol Haritası: Öne Çıkan Başlıklarla 'Yeni Ekonomi Programı' - onedio.com
Merakla Beklenen 3 Yıllık Yol Haritası: Öne Çıkan Başlıklarla 'Yeni Ekonomi Programı' - onedio.com

Çetinkaya, "Riskler dikkate alındığında para politikası duruşu temkinli olmak zorunda, hedeflerin üzerindeyiz. Önümüzdeki dönemde temkinli duruşu koruyacağız" dedi.

Yılın ikinci çeyreğinde ivme kaybeden küresel iktisadi faaliyete dair görünümün bir önceki rapora kıyasla sınırlı ölçüde olumsuza döndüğüne de dikkat çeken Çetinkaya, kredilerin büyüme hızındaki yavaşlamanın da üçüncü çeyrekte daha belirgin hale geldiğini söyledi ve şöyle devam etti:

"Tüketici enflasyonu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 24,5 seviyesine ulaştı. Türk lirasının bu dönemde yüzde 37 civarında değer kaybetmiş olması enflasyondaki yükselişin en önemli belirleyicisi oldu. Yıllık enflasyondaki artışın alt gruplar geneline yayılması ve döviz kuru geçişkenliği görece düşük olan ürün gruplarında dahi yüksek fiyat artışları kaydedilmiş olması, fiyatlama davranışının belirgin şekilde bozulduğuna işaret etmekte. Bu gelişmede, döviz kurlarında yükselen oynaklığın enflasyon belirsizliğini artırması, döviz kurundan tüketici enflasyonuna geçişkenliğin güçlenmesi ve geçmiş enflasyona endeksleme eğiliminin yaygınlaşması belirleyici oldu."

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya'nın açıklamalarından satır başları şöyle 👇

📌 Merkez Bankası, 2018 yılı yıl sonu enflasyon tahminini dördüncü kez revize etmiş oldu.

2018 enflasyon tahmini ilk olarak yüzde 7 olarak açıklanmıştı.

Hatırlatma: Ocak ayında 7.9’a, nisan ayında 8.4’a, temmuz ayında ise yüzde 13.4’e revize edilmişti.

📌 2019 sonu için enflasyon tahmini de yüzde 10'dan yüzde 15.2'ye yükseldi. 2020 yılında ise enflasyonun yüzde 9,3'e ineceği öngörüldü.

Çetinkaya, 2020 sonunda ise yüzde 9,3'e geriledikten sonra orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağını tahmin ettiklerini söyledi.

📌 Petrol varil fiyatları tahmini 75 dolar oldu. Önceki tahmin 73 dolardı.

📌 2018 gıda enflasyonu tahmini yüzde 13'den yüzde 29.5'e revize edildi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir