Yeni Parti İddiaları, İttifak Senaryoları... Kaçıranlar İçin Bir Haftalık Siyaset Gündeminin Kısa Özeti

 > 
9PAYLAŞIM

Türkiye siyasetinde bu haftanın gündemini iki konu başlığı belirledi. Birincisi CHP’de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na birkaç kere rakip olan ancak liderlik koltuğuna oturamayan Muharrem İnce’nin yeni parti hazırlığında olduğu yönündeki iddialardı. İkincisi ise MHP lideri Devlet Bahçeli'nin kendi bünyelerinden koparak kurulan İYİ Parti'nin lideri Meral Akşener'e 'evine dön' çağrısı yapmasıydı. Bu iki başlık önümüzdeki günlerde de siyaset gündemini meşgul etmeye devam edecek gibi görünüyor. 

Muharrem İnce cephesi ve yeni parti iddiaları

24 Haziran 2018'deki cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’a karşı yarışan Muharrem İnce'nin CHP'den ayrılarak yeni parti kuracağı iddiaları gündemin başat konusu oldu.

İddia ilk kez Hürriyet yazarı Yalçın Bayer tarafından dile getirildi. 👇

Hürriyet Yazarından Muharrem İnce Parti Kuruyor İddiası: '15 Eylül'de Hakkari'de Duyuracak' - onedio.com
Hürriyet Yazarından Muharrem İnce Parti Kuruyor İddiası: '15 Eylül'de Hakkari'de Duyuracak' - onedio.com

İnce'nin iddiaya ilk yanıtı "Memleket için doğru olduğuna inandığım bir karar aldığımda kararımı açıklarım." oldu. 👇

Erdoğan: Muharrem Bey'in en doğal hakkı

Cumhurbaşkanı AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İnce'nin parti kurma iddiasına ilişkin "Muharrem Bey'le ilgili olarak o da onun en doğal, en tabii hakkıdır." değerlendirmesini yaptı.

İnce, "partiyi bölüyor" eleştirilerine ise Kılıçdaroğlu'nu kastederek "Bölücü olan kim?" diyerek yanıt verdi.

Kılıçdaroğlu, partisinin 37. Olağan Kurultay’ında yaptığı konuşmada, “Millet İttifakı’nı oluşturan dostlarımızla ilk seçimlerde iktidar olacağız” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, yeni Parti Meclisi’nin ilk toplantısından önce yaptığı konuşmada ise isim vermeden "Bizi bölmek, parçalamak isteyecekler." dedi.

Televizyon kanallarındaki tartışma programlarında bir hafta boyunca, İnce'nin kuracağı parti ve oy potansiyelinin ne olacağı üzerine konuşuldu.

İnce'den son açıklama: Kim hain, kim bölücü herkes önümüzdeki hafta öğrenecek

Bugün CNN Türk'e kısa bir demeç veren İnce şunları söyledi: 

"Yazılıp, çizilenlerin hepsinden haberim var. Pek çok gerçek var, pek çok da yalan var. Önümüzdeki haftaya kadar sabırla beklemelerini istiyorum. Hain diyenler, bölücü diyenler hepsini biliyorum. Kim hain, kim bölücü herkes önümüzdeki haftayı beklerse öğrenecek. Biz Atatürk'ün partisinin 40 yıllık neferiyiz. Onun için biraz sabır. Kimseye küskün değilim."

Bahçeli cephesi ve Akşener'e yapılan 'evine dön' çağrısı

Siyaset gündeminin bir diğer önemli konusu ise MHP lideri Devlet Bahçeli'nin İYİ Parti lideri Meral Akşener'e yaptığı "evine dön" çağrısı oldu.

Bahçeli şunları söyledi: 

"Zillet İttifakı’nın üç asıl ortağından ikisinin, yani CHP ile örtülü ortak HDP’nin Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerif’e menfi yaklaşımı ortadadır. Ancak İYİ Parti Genel Başkanı son hareketiyle onlardan ayrışmış, ayrı düşmüştür. Meral Hanım'ın kendisi adına hayırlı bir gelişmedir"

"Sayın Akşener’in böyle gitmeyeceğini, böyle ittifak olmayacağını, olsa bile bir ayağının çukura düştüğünü görüp derhal ve çok kısa süre içinde evine dönmesi doğru ve tutarlı bir davranış olacaktır. Evinde rahatı ve huzuru bulacaktır. İkbal ile idbar arasında sıkışıp kalmak yerine, kaldı ki zillete düşmektense evde olmak isabetli bir tercihtir"

Erdoğan: Yadırgadığım bir davet değil

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bahçeli'nin bu çağrısı için "Sayın Bahçeli'nin daveti ise doğrusu benim yadırgadığım bir davet değil. Temenni ederim ki birlik beraberliğin tesisine yönelik inşallah bir adım olabilir." yorumunu yaptı.

Akşener'in yanıtı: Erdoğan ortağı ile ilgilensin

Meral Akşener ise Bahçeli'nin çağrısına bir gün sonra şu yanıtı verdi: 

"Sayın Erdoğan'a bir çağrıda bulunmak istiyorum; ortağı ile ilgilensin, ne zaman sayın Erdoğan'ın ilgisi azalıyor, Sayın Bahçeli başta ben olmak üzere partime sardırıyor. Biz bundan bıktık, lütfen ortağı ile ilgilensin"

İYİ Partili vekiller "Yerli ve milli" olarak nitelendirilmekten memnun görünürken, kamuoyunda Bahçeli'nin İYİ Parti’yi Cumhur İttifakı’na davet ettiği yorumları da yapıldı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir