Görüş Bildir
Haberler
Yeni Nesil Nihat Hatipoğlu: Avukat Olan Bir TikTok Kullanıcısına Gelen Garip Sorular Sizi Hayattan Soğutacak

Yeni Nesil Nihat Hatipoğlu: Avukat Olan Bir TikTok Kullanıcısına Gelen Garip Sorular Sizi Hayattan Soğutacak

27.07.2022 - 10:59

TikTok üzerinden içerik paylaşan ve insanların hukuki yollarla ilgili merak ettikleri sorulara cevap veren Avukat Gözde Özkurteller’e birçok farklı konuda garip sorular geliyor. Özkurteller bunları tüm ciddiyetiyle de cevaplasa soruların garipliği azalmıyor. Özel hayatlarındaki sorunlardan, daha genel mevzulara kadar her şeyi soran kullanıcılara açıklayıcı cevaplarını eksik etmiyor. O zaman bu ilginç ve garip sorulara bakmaya ne dersiniz?

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

"Alt komşum kaloriferi yakmazsa dava açabilir miyim?"

"Alt komşum kaloriferi yakmazsa dava açabilir miyim?"

Gelen sorulardan biri şu şekilde: Alt komşum kışları çıkıp giderse ben alt kat yanmadığı için kombiyi daha fazla yakıp daha çok para ödersem alt komşuma hukuki açıdan bir işlem uygulanabilir mi? Tasarrufun önemli olduğu bu dönemde gelen sorunun cevabı ise evet, uygulanabilir. Sulh mahkemesinden konuya müdahale etmesini isteyebilirsiniz. Komşunuz duruma göre size tazminat ödeyebilir.

Peki, evlilikte büyü kabul mudur?

Peki, evlilikte büyü kabul mudur?

Evet, bu tarz çok acayip sorular da yöneltiliyor TikToker'a! Ailesinin, eşinin, arkadaşının veya eşinin ailesinin büyü yapması ile ilgili soruları çok fazla aldığını belirten Gözde Özkurteller’in cevabı ise olumlu yönde. Üstelik eşinin ailesinin evliliğe çok fazla müdahalede bulunması da kusur kabul ediliyor.

Kaynananız dedikoducu biriyse bu durumu kabullenmeli misiniz?

Kaynananız dedikoducu biriyse bu durumu kabullenmeli misiniz?

Bir türlü anlaşamayan gelin ve kaynanalar var bir de! Bu madde, dedikoducu kayınvalideleri biraz üzebilir. Eğer kaynananız sizin hakkınızda dedikodu yapıyorsa bu durum kişilik haklarına saldırı niteliği taşıdığı için eşinizin annesinin tazminat ödemesini gerektirir. Dedikodu yapmadan önce biraz daha düşünmemiz gerekiyor galiba çünkü konu sadece gelin ve kaynana için geçerli değil!

Kocanız annesinde kalıyor ise ne yapmalısınız?

Kocanız annesinde kalıyor ise ne yapmalısınız?

Sırada yine evlilikle alakalı bir soru var. Zannediyoruz ki hâlâ evliliği çözemeyen bu arkadaşımız, aslında eşiyle ailesi arasındaki dengeyi koruyamamış oluyor. Dengeyi koruyamaması demek ise hem tazminat hem boşanma sebebi. Kendi evi varken yurtta kalıyormuş gibi 'hafta sonu izni' alıp annesinde kalmak ne demek? Öyleyse hiç evlenmeseymiş, değil mi?

Nafaka istemenin vakti var mı?

Nafaka istemenin vakti var mı?

Nafaka mevzuları gündemde ve birçok tartışmaya yer açarken bu soruyu da es geçemezdik! Özkurteller'in nafakayla ilgili bu soruya verdiği yanıt ise 'Hayır, açamaz.' şeklinde. Boşanma davasının kararı resmi olarak açıklandıktan en fazla bir yıl sonra nafaka davası açılabilir. Bir yıldan sonra açılan davalar ise zaman aşımına uğrar. İnsanların dönüp dolaşıp evlilikle ilgili soru sormaları garip değil mi sizce de?

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Peki ya biraz güzellik, biraz da bakım uğruna yandıysak?

Peki ya biraz güzellik, biraz da bakım uğruna yandıysak?

Güzellik uygulamalarının yaygınlaşması ile her yerde güzellik merkezi görür olduk. Ama hepsinden mutlu sonuçlarla ayrılamayabiliyoruz çünkü bazen bu konuda yetkin olmayan kişiler de güzellik merkezleri açabiliyor. Bunun sonucunda ise bakımlı olmak isterken cildimiz ya da saçlarımız zarar görebiliyor. Peki, bu durumun herhangi bir yaptırımı olur mu? Evet, lazer epilasyon yaptırırken cildiniz yanarsa manevi tazminat alabilirsiniz ama umarız ki bu duruma hiç düşmezsiniz!

Baba, çocuğu için nafaka ödemiyorsa devreye kim girer dersiniz?

Baba, çocuğu için nafaka ödemiyorsa devreye kim girer dersiniz?

Velayet davalarından sonra birçok sorunla karşılaşılabiliyor. Bu sorunlardan biri de tabii ki çocuk için ödenen nafaka. Peki, velayeti anneye verilen çocuğun babasından nafaka talep edilmiş ama babası nafakayı ödemiyorsa ne yapılabilir? Soru aslında çok garip değil ama cevabı epey ilginç bulacaksınız: Nafakayı dededen talep etmek en doğal hakkınız! Baba nafakayı karşılamıyorsa sırada karşılamak için dede var.

Ya eşiniz sosyal medyada bekâr gibi takılıyorsa?

Ya eşiniz sosyal medyada bekâr gibi takılıyorsa?

Bu soru ise aslında sosyal medyada gördüğümüz ve bazen de yaşadığımız bir şey! Evli olan bir kişinin internette, sosyal medyada ya da başka uygulamalarda kendisini bekâr olarak tanıtması hem tazminat hem boşanma sebebi. Biz demiyoruz, Yargıtay diyor!

Her mirasçı zengin mi?

Her mirasçı zengin mi?

Evet, maalesef ki mirasçı olmak her zaman zengin olmanın anahtarını sunmuyor. Bu durumda mirasçı sizseniz ve size miras bırakan ölmüşse o kişinin ölümünden sonraki üç aylık süreçte reddimiras yapabilirsiniz. Ancak mirasçı olduğunuzu sonradan öğrendiyseniz bu durumda da üç aylık süreye sahip olursunuz.

"Eşimin borcu benim borcum mu?"

"Eşimin borcu benim borcum mu?"

Para mevzusunun ne kadar hassas bir konu olduğu ortada! Sorunun cevabı ise mantığa yatan türden: 'Hayır, eşinizin borcu sizi alakadar etmez. Eşinizin borcu onun, sizin borcunuz ise sizin. Yani eşinizin borcu yüzünden size haciz gelmez ve bu durum sizi sıkıntıya sokmaz.' Bu mesele eşleri maddi olarak sıkıntıya sokmasa da konunun psikolojik boyutuna bir şey diyemeyiz tabii, değil mi?

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
24
10
5
4
3
1
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Behiç AKARSU

Doğal gaz olayına takıldım yani alttaki adamın durumu yok ve yakamıyor nasıl olacak bu iş yada ev boş kimse oturmuyor eee ev sahibi mi gelecek üst komşu fazl... Devamını Gör

Mustafa Kuyu

Bu avukat bir taşla iki kuş vuruyor.Manyak soruları yanıtlamak için dekolte giysilerle kendini de meşhur ediyor!Acaba kendisi hakkında da dava açılabilir mi?... Devamını Gör

NK

Mustafa bey merhaba, bu içerikteki onlarca fotoğraf içinden “dekolte” olan bir tanesine örnek verebilir misiniz? Siz bence orasını burasını göstermeden, TikT... Devamını Gör

Mert Babas

Yeni dünya