Görüş Bildir
Haberler
Yeni Görüntüler Berkin Elvan'ı Kimin Vurduğunu Ortaya Çıkarabilir

Yeni Görüntüler Berkin Elvan'ı Kimin Vurduğunu Ortaya Çıkarabilir

Onedio Medya
05.02.2016 - 16:39

Berkin Elvan'ın ölümüne ilişkin soruşturmada TOMA kamerası görüntülerini inceleyen jandarma, ilginç bir detaya ulaştı. Elvan'ı öldüren gaz fişeğini ateşleyen polisi tespit etmeye çalışan savcılık, şimdi Jandarma Kriminal Laboratuvarı'nın ulaştığı o detayın peşinde.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

CNN Türk'te yer alan habere göreİstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen Berkin Elvan'ın ölümüne ilişkin soruşturmada, İstanbul Jandarma Kriminal Laboratuvarı'nın çözümlediği Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı'nın (TOMA) kamerasının görüntüsünde Berkin Elvan'ın vurulduğu sokakta, başka bir mağdurun da polislerce atıldığı belirtilen gaz fişeğinin etkisiyle yere düşüp yaralandığı ortaya çıktı.

Gezi Parkı odaklı olaylarda 16 Haziran 2013'te yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede 269 gün sonra 11 Mart 2014'te hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın yaralandığı olayla ilgili, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosu tarafından yürütülen soruşturmada, Elvan'ın hangi gaz silahından çıkan fişekle yaralandığı ve bu gaz silahını kimin kullandığını ortaya çıkaracak önemli bir veriye ulaşıldı.

Savcılığın, daha önce Ulusal Kriminal Büro'ya yaptırdığı, olay yerindeki polislerin kullandığı ve Elvan'ın vurulduğu sokağın başındaki TOMA'ya monte edilmiş kamera görüntü analizini, bu kez İstanbul Jandarma Kriminal Laboratuvarı'na incelettiği öğrenildi.

Görüntüler üzerinde bir süre çalışan laboratuvar görevlileri, daha önce görülmeyen bir ayrıntıya dikkati çektikleri analiz sonuçlarını soruşturma savcılığına yaklaşık 10 gün önce teslim etti.

Bir başka kişi de gaz fişeğinin etkisiyle yere düşmüş

Bir başka kişi de gaz fişeğinin etkisiyle yere düşmüş

Arşiv

Jandarma görevlilerinin, bizzat gelip savcıya teslim ettiği görüntü analiziyle ilgili ayrıca soruşturma savcısına bilgi verdikleri ve bu görüntüleri izlettikleri kaydedildi. 

Söz konusu kayıtlarda, Elvan'ın vurulduğu sokakta, karşı tarafta başka bir kişinin de aynı anda olmamakla beraber kısa süre içinde kendisine gelen bir gaz fişeğinin etkisiyle yere düştüğünün görüldüğü belirtildi. Görüntüye yansıyan ve yüzü net görünmeyen bu kişinin, düştükten sonra hafif yaralanmanın etkisiyle kalkıp olay yerinden ayrıldığının tahmin edildiği dile getirildi.

2 polisten hangisinin, Berkin Elvan'ın ölümüne sebep olan gaz bombası fişeğini attığını ortaya çıkabilir

2 polisten hangisinin, Berkin Elvan'ın ölümüne sebep olan gaz bombası fişeğini attığını ortaya çıkabilir

Arşiv

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Savcılığa ulaştırılan bu yeni görüntü sayesinde gaz fişeğinin etkisiyle düştüğü görülen diğer mağdurun teşhis edilmesi durumunda, şüphelerin yoğunlaştığı 2 polisten hangisinin, Berkin Elvan'ın ölümüne sebep olan gaz bombası fişeğini attığını ortaya çıkarabileceği düşünülüyor. Soruşturma savcılığının, görüntülerde yere düştüğü görülen kişinin ortaya çıkması için araştırmalarını genişleteceği ve tanık olarak bilgisine başvurduğu kişileri yeniden bu mağdurla ilgili bilgi almak üzere savcılığa çağıracağı öğrenildi.

 Bu arada, soruşturma sürecinde tanık olarak dinlenilen bir kişinin savcılığa, 'olaylar sırasında dizinden hafif şekilde yaralandığı' beyanında bulunduğu da belirtilirken, görüntülerde düştüğü görülen mağdurun, beyanda bulunan tanıkla aynı kişi olabileceği tahmini üzerinde durulduğu ifade edildi.

Daha önce tanık olarak dinlenilen bu kişinin de savcılığa yeniden çağrılacağı aktarıldı.

Soruşturma süreci: Neler yaşandı?

Soruşturma süreci: Neler yaşandı?

Gezi Parkı eylemleri sırasında Berkin Elvan'ın Okmeydanı'nda polisin gaz bombası fişeğiyle 16 Haziran 2013'te başından vurulması ve tedavi gördüğü hastanede 269 gün sonra 11 Mart 2014'te hayatını kaybetmesiyle ilgili, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturma dosyası ilk olarak dönemin Memur Suçları Bürosu savcılarından Adnan Çimen'e verilirken, savcıların yer değişiklikleri nedeniyle dosya sırasıyla bu bürodaki savcılar Abdullah Yıldırım, Seyfettin Atıcı ve Faruk Bildirici'nin sorumluluğuna verildi. 

Dosyanın son olarak devredildiği savcı Bildirici, o dönem olay yerinde görev yapan İstanbul Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğüne bağlı birçok polis memurunun ifadesini aldı. Olay yerine yakın özel poliklinikte çalışan bir diş hekimi ile asistanının tanık olarak ifadesine 20 Mart 2014'te başvuran savcı Bildirici, Elvan'ın annesi Gülsüm ve babası Sami Elvan'ı da 26 Mart 2014'de dinledi.

Görüntü analizinin yapıldığı Ulusal Kriminal Büro raporu dosyada

Elvan'ın ölümüne ilişkin Adli Tıp Kurumu otopsi raporu savcılığa 21 Nisan 2014'te ulaştı. Raporda, 'Otopside tanımlanan bulgulara ek olarak beyine yapılan koronal kesitlerde ventrikül sistemi genişlemiş olup, frontalden oksipital bölgeye dek parankim içi küçük çaplı kanamalar görüldüğü, kanama alanları çerçevesinde beyin kıvamı yumuşamış olarak izlendiği, beyincik ve beyin sapına yapılan kesitlerde doku kıvamında belirgin yumuşama ve kolay parçalanabilir görünüm izlenmiştir' ifadesine yer verildi. Soruşturma savcısı Bildirici'nin talebi üzerine, olay yerinde polislerin kullandığı ve Elvan'ın vurulduğu sokağın başındaki TOMA'ya monte edilmiş kamera görüntüleri, Ulusal Kriminal Büro görevlisi bilirkişisi tarafından incelendi ve analiz raporu 6 Mayıs 2014'te dosyaya sunuldu.

Soruşturma savcısı öldürüldü

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Faruk Bildirici'nin, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) kararıyla Haziran 2014'te Antalya'ya hakim olarak atanması üzerine dosya, savcı Mehmet Selim Kiraz'a devredildi. Kiraz, DHKP-C üyelerince Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ndeki odasında 31 Mart 2015'te rehin alındı. Savcı Kiraz, düzenlenen operasyonun ardından ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Savcı Kiraz'ın öldürülmesinin ardından Berkin Elvan'ın ölümüne ilişkin soruşturma dosyası İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosu savcılarından İsa Dalgıç'a devredildi.

CNN Türk

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Earthless

kimin umurunda ekmek alma yalanını uydurdular polisi suçladılar, polise taş atarken geberdi işte

Burak Kurtoğlu

Şimdi bu çocuk dediğiniz vatan haini elindeki taşı atsa ve attığı taşla bir polis ölse ne diyecektiniz. Evet yanlış sistemlerin içinde yanlış eğitimlerle bu ... Devamını Gör

Hard Gamer

Senin mantığına göre Türkmenler, Esad'a yani Suriye devletine karşı isyan ediyor Putin ve Esat da Türkmenlerin ananlarının amına sokuyor doğru mudur?

Gö Ker

polise taş atarsan ölür gidersin öyle işte devlete karşı gelen kafasına mermiyi yer ...