Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yeni Dünya Sahnesinde Dijital Dönüşüm

0PAYLAŞIM

Yeni dünya sahnesinde dijital dönüşüme hazır mıyız? Bizi neler bekliyor, gelin beraber inceleyelim.

1. Dijital Vatandaşlık Nedir?

Yaş, cinsiyet, ırk, din ve sahip olduğunuz cihaz türü gözetilmeksizin İnternet üzerinde çevrim içi bulunuyorsanız, evet siz de bir nevi dijital vatandaşsınız.

2. Paraya Dokunma Devri Kapanıyor mu?

Yeni dünya düzeninin ekonomik sistemi değiştireceği aşikar. Platformlar arası sanal para aktarımı ile dijital ticaret zinciri gelişirken e-ithalat, e- ihracat süreçleri çevrim içi ilerleyecek ve paraya dokunma dönemi bitecek. Yok ben paraya dokunup enerji alıyorum, yok illa hissetmem gerek devri sona eriyor, efenim.

3. Dijital Demokrasi mi Geliyor?

Küreselleşen dünyadan dijitalleşen dünyaya geçişimizde sınırlar ortadan kalksa da dijital vatandaşlıkta hak ve yükümlülükler kim tarafından belirlenecek? Dijital vatandaşlık süreci mi dijital demokrasileri belirleyecek? Peki siz bu noktada hangi ülkeyi seçeceksiniz? Yoksa çoktan seçtiniz mi?

4. Dijitalde Sınır Var mı Yok mu?

Veee.. En mühim maddeye geldik. Küresel sınırlar yok tamam, ama bir tık uzağımızdaki sosyal sürecin farkına varıp özellikle para transferini kontrollü sürdürmeliyiz. Bu süreçte sistem tam olarak oturmasa da işleyiş devam ediyor. Mazallah sınırsızlık kişisel piyasamızın sonunu getirebilir.

5. Yine mi Temizlik Hem de Dijital. Oldu, Teşekkürler.

Sosyal platformlarda ne kadar çevrim içiyiz? Kaç tane e-mail adresimiz var? Hiçbir e-mail adresi veya sosyal platform bizi sınırlandırmıyor farkındaysanız, hesaplayamadığımız bilmem kaç milyon olasılıkta üye olabiliyoruz. E-ticaret siteleri, kariyer siteleri, sosyal siteler. Bu platformlarda güvenliğimizin ne kadar takibindeydik? E şimdi birde dijital demokrasiler, vatandaşlıklar, eğitimler... Dijital dönüşüm öncesi dijital erişim güvenliğinden emin olmak istiyorsak, temizlik şart.

6. Dijital Hukuk Sürecini Kim Yönetecek?

Bu kadar hak, erişim, vatandaşlık süreçlerinden bahsediyoruz. İlla ki bir hukuk sistemi var olacak. Evet sınırsızlaşmayı istiyoruz; ırk, din, cinsiyet ayrımı son bulsun istiyoruz. Haklıyız, hem de sonuna kadar! Fakaaat, her zaman genel-geçer sistemler var olur. Şu anda sistemi var etmek bizim elimizde, çalışın dostlarım. Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için!

7. Bonus: İlk Dijital Vatandaşlığı Hangi Ülke Sağladı?

E- Vatandaşlık ilk olarak Estonya tarafından teknoloji odaklı şirketleri ve start-up'ları desteklemek amacıyla kuruldu. İnsanlar, farklı bir ülkede yaşasa bile, Estonya'dan "dijital oturum" alabiliyor ve ülkeye adım bile atmadan şirket kurabiliyor. Bu durum Estonya devleti için yararlı, çünkü her girişim devlete vergi ödüyor. An itibari ile Estonya'nın 22 bin dijital vatandaşı var.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-41066338

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir