Yeni Bir Kızıl Ajan Vakası! ABD'de Tutuklanan Marina Butina Hakkında 'İş Karşılığı Seks Teklifi' İddiası

 > -

Geçtiğimiz günlerde ABD'de herkesi şoka uğratan bir olay yaşandı. Pazar günü Washington'da ajanlık iddiasıyla gözaltına alınan Maria Butina adlı bir şahsın "lobi faaliyetleri yürüten bir grupta işe girme karşılığında seks teklif ettiği" söylendi. Olay hakkındaki tüm detaylar için aşağı kaydırın...

Kaynak: https://www.bbc.com/turkce/haberler-duny...

Maria Butina'nın mahkemeye gelmeme ve kaçma riski göze alınamadığından dolayı hakim tutuklanma kararı verdi.

29 yaşındaki Rus ajanının avukatı ise müvekkilinin birkaç aydır ABD hükümetiyle iş birliği içerisinde  olduğunu söylüyor. ABD'li yetkililerden ise bu konuda herhangi bir açıklama gelmedi. Fakat kafa karıştıran başka bir nokta ise Butina'nın sosyal medya hesaplarında karşımıza çıkıyor.

ABD'nin en büyük silah lobisi olan Ulusal Silah Birliği (NRA) etkinliklerinde çekilmiş fotoğraflarını sosyal medya hesabında paylaşmış.

Butina şu anda yabancı ülke ajanı olarak kayıt dışı faaliyetlerde bulunmak ve ABD hükümetine karşı komplo kurmak suçlarıyla yargılanıyor. 

Rusya Dışişleri Bakanlığı da çarşamba günü Butina'nın gözaltına alınmasından sonra, "ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in zirve görüşmesinden çıkacak olumlu sonuçları baltalama amacının" olduğunu söyledi.

Dava dosyasında kadının, 56 yaşında Amerika vatandaşı biriyle birlikte yaşadığı söyleniyor.

Dosyada "ABD'li 1. şahıs" olarak adı geçen kişiyle Butina'nın "özel" bir ilişki içerisinde olduğu; fakat bu ilişkinin, 'onun ABD ile kuvvetli bir bağı olduğunu temsil edemeyeceği' ifade ediliyor. Çünkü iddialara göre Butina bu ilişkiyi de işinin bir parçası olarak görüyor.

Sosyal medya hesaplarında Butina, Güney Dakota merkezli muhafazakâr siyaset aktivisti Paul Erickson ile görülüyor.

"ABD'li 1. şahıs" olarak geçen kişinin, 56 yaşındaki Erickson olabileceği düşünülüyor. FBI'ın ele geçirdiği belgelere göre Butina'nın, Amerikalı bu kişiyle yaşamaktan "hoşlanmadığı" dile getirildi.

Savcılar da Butina tarafından bu ilişkinin hiç ciddiye alınmadığını çünkü onun "lobi grubundan başka bir kişiye iş karşılığı seks teklif ettiğini" söyledi.

Adalet Bakanlığı Butina'nın, dava dosyasında adı geçmeyen  üst düzey bir Rus yetkilisinin altında ve emrinde çalıştığını iddia etti. Bu Rus yetkilisi Butina'yı internet üzerinden mesajlaşmalarla denetliyor ve direktifler veriyordu.

"Şimdi her şey sessiz ve dikkatli olmak zorunda..."

Twitter üzerindeki mesajları gözden geçirilen Rus kadının ABD'nin 2016 başkanlık seçimlerinden bir ay önce bu yetkiliyle mesajlaşarak: "Şimdi her şey sessiz ve dikkatli olmak zorunda..." dediği de iddialar arasında. Oylama gecesi de Butina Rus yetkiliye mesaj atıp, "Uyuyacağım. Burada saat sabahın 3'ü. Diğer talimatlarınız için hazırım." dediği görülüyor. Adalet Bakanlığı'nın diğer bir iddiasına göre Rus ajanın ABD'nin "arka kapı diplomasisi"ne sızmaya çalıştığı ve "karar verici araçlarına girmeye çalıştığı" yönünde.

Başkanlık seçimleri kampanyası sürecinde, kendisi ve Rus yetkilinin, Trump ile Putin arasında bir toplantıya aracılık etmek istediği fakat başarısız oldukları iddia ediliyor.

Temmuz 2015'te o sıralar aday olan Trump ile görüşerek Rusya ile ilgili görüşlerini sorduğunu, bir sonraki yıl ise oğlu Donald Trump Jr. ile NRA toplantısında görüştüğü söyleniyor.

Peki aslında Maria Butina kim?

Amerika'ya 2016'da öğrenci vizesiyle girerek Washington'daki Amerikan
Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler Master'ını tamamlıyor. Onu tanıyanların söylediğine göre oldukça sosyal biri, muhafazakar kesim tarafındansa hayatı oldukça ilginç bulunuyor.

2015 yılında katıldığı bir Amerikan radyo programında ilginç bir şekilde Sibirya'da büyüdüğünü ve babasından avcılık öğrendiğini anlatan Maria Butina daha sonra bir mobilya zincirinin sahibi olarak çalıştıktan sonra Moskova'ya taşındı, ayrıca burada silahlanma hakkını savunan özel Silah Taşıma Hakkı adlı bir grup kurdu.

Butina'yı yönlendiren Rus yetkilisinin ise Alexander Torshin adında Putin'in partisinden eski bir senatör olduğu düşünülüyor.

O dönem aynı zaman Torshin Rusya Merkez Bankası'da yönetici yardımcısıydı. Nisan ayındaysa ABD Hazine Bakanlığı'nın yaptırım listesinde adı geçiyordu. Son birkaç yıldır Torshin, Butina'nın sosyal medya paylaşımlarında da yer alıyordu. Vize başvuruları sırasında da Maria Butina Torshin'in daha önce asistanlığını yaptığını belirtti.

Beyaz Saray sözcüsü, "Bu olaya bakıyoruz ama uzun bir süreç." diye konuştu.

Son olarak, ABD medyasına konuşan kaynaklar, Torshin'e yönelik bir suçlama bulunmamasının, Butina'nın Torshin'e ve diğer Rus yetkililere karşı işbirliğini güvence altına almaya çalıştığının bir işareti olduğunu söylüyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir