Görüş Bildir
Haberler
Yemen'e Hava Saldırıları Sürüyor

Yemen'e Hava Saldırıları Sürüyor

FreiGeist
30.03.2015 - 12:23
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Yemen'de Suudi Arabistan öncülüğünde başlatılan 'Kararlılık Fırtınası' operasyonunda hava saldırıları devam ediyor. Uçaklar gece boyunca başkent Sana'daki Husi hedeflerini vurdu.

Reuters haber ajansına konuşan bir bölge sakini Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin başkent Sana'daki cumhurbaşkanlığı sarayı yakınlarını bombaladığını söyledi.

Diğer bölge sakinleri ise hava saldırılarının ayrıca kente bakan Nugum dağında bulunan silah depolarını hedef aldığını belirtti.

Yemenli bir diplomat ise gece gerçekleşen hava saldırıları için 'Cehennemden bir geceydi' ifadelerini kullandı.

Husiler saldırılara uçaksavar roketatarlarla karşılık verdi.

Pazar günü açıklama yapan Sağlık Bakanlığı yetkililerine göre, hafta sonu gerçekleşen hava saldırılarında 35 kişi öldü, 88 kişi de yaralandı.

'Husilere baskı artacak'

Suudi Arabistan öncülüğünde Yemen'e başlatılan 'Kararlılık Fırtınası' Operasyonu Sözcüsü Tuğgeneral Asiri, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'daki hava üssünde düzenlediği basın toplantısında, koalisyon güçlerinin Yemen topraklarını havadan kontrol altına aldığını, Aden yakınlarında sürekli devriye uçuşları yaptığını söylemişti.

Husilerin, Aden çevresindeki her hareketlenmesinin uçakların hedefinde olacağını ve gelecek günlerde baskınların artacağını dile getiren Asiri, 'Gelecek günlerde Husi milis toplulukları için güvenli hiçbir yer kalmayacak' dedi.

Yemen-Suudi Arabistan sınırındaki sivillerin durumuna dair Asiri, 'Şu an Suudi Arabistan sınırında durum güvenli. Bölge halkını korumak için bir plan var. Olayların gelişimine göre bölgenin boşaltılması gerekir mi gerekmez mi değerlendirilecektir' dedi.

Operasyon beşinci gününde

Siyasi krizin yaşandığı Yemen'de Husilerin başkent Sana'nın yanı sıra bazı kentleri ele geçirmesi sonrasında Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, Aden'i 'geçici merkez' ilan etmiş ve bazı ülkeler de diplomatik temsilciliklerini burada sürdüreceği yönündeki açıklamalarda bulunmuştu.

Bu gelişmelerden sonra Husilerin, Aden'e doğru harekete geçip, kentteki bazı stratejik noktaların denetimini ele geçirmesi üzerine Hadi yönetiminin üst düzey yetkililerinin Arap Birliği ve uluslararası topluma, acil askeri müdahale çağrısının ardından Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, Husilere yönelik hava harekatı başlatmıştı.

Operasyona, Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden oluşan Körfez ülkelerinin yanı sıra Fas, Sudan, Ürdün ve Mısır da katılıyor.

Kaynak: Al Jazeera ve Reuters

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam