Görüş Bildir
Haberler
Yemen'de 2 Haftalık Bilanço: 519 Ölü

Yemen'de 2 Haftalık Bilanço: 519 Ölü

ATKN
03.04.2015 - 11:31 Son Güncelleme: 03.04.2015 - 14:50

Muhammed Azakir/Reuters

İçeriğin Devamı Aşağıda

BM, Yemen’de Husilere yönelik ‘Kararlılık Fırtınası’ operasyonu başlatan Suudi Arabistan’ın sivilleri korumadığına yönelik eleştirileri destekleyecek bir açıklama geldi. 2 haftadır süren çatışmalardan dolayı on binlerce vatandaşın terk etmeye çalıştığı ülkede, aralarında sivil ve çocukların da bulunduğu 519 kişi hayatını kaybetti.

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Valerie Amos, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun 2 hafta önce bugün Yemen’de hava operasyonuna başlamasından beri 519 kişinin öldüğünü, 1700 kişinin de yaralandığını açıkladı. Özellikle sivillerin çapraz ateşte kaldığını vurgulayan Amos, durumun operasyon başladıktan sonra daha da kötüleştiğinin altını çizdi:

“Taraflar özellikle nüfusun yoğun olduğu yerlerdeki hastane, okul, göçmen- mülteci kampı ve altyapıları hedef almamaya ve askeri amaçlarla kullanmamaya özen göstermeli.”  

'ÇOCUKLAR ASKER OLARAK KULLANILIYOR'

Ölen 519 kişinin en az 90’ının da çocuk olduğunu belirten Amos, bazı gençlerin de 'çocuk asker' olarak kullanıldığına dikkat çekti.

Sputnik Türkiye

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
emrah hacıoğlu

Nerdesin akit? Yanıbaşında müslüman müslümanı katlediyor, senin dış işleri bakanın iranın nükleer anlaşmasını "GÖT KORKUSUNDAN" olumlu bulduğunu söylüyor

TOLSTOY

evet onedio'ya da bu yakışırdı. esed'in kimyasal katliamlarını dahi haber yapmayan onedio bir anda yemen'deki sivil kayıplar için endişe duymaya başlamış.. y... Devamını Gör