Görüş Bildir

etiket Yassıada'da Darbeye Tepki Gösteren Bahçeli'ye Sosyal Medyadan Türkeş Hatırlatması

Anasayfa > Gündem

27 Mayıs 1960 darbesinin yıl dönümünde yargılamaların yapıldığı Yassıada, 'Demokrasi ve Özgürlükler' adası olarak açıldı. Açılışa Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte MHP Genel Başkanı Bahçeli de katıldı. Bahçeli törende darbelere tepki gösterdi. Bunun üzerine sosyal medyada MHP'nin kurucu ismi Alparslan Türkeş'in 27 Mayıs'ı gerçekleştirenler arasında bulunduğu hatırlatıldı. 

Eski başbakanlardan Adnan Menderes ve arkadaşlarının idamıyla sonuçlanan yargılamaların yapıldığı Yassıada, darbenin 60. yıldönümünde Demokrasi ve Özgürlükler Adası olarak açıldı. Açılışı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli birlikte yaptı.

Törende konuşan MHP Genel Başkanı Bahçeli, darbeyi eleştirdi. Her darbenin, her muhtıranın, her demokrasi dışı arayışın iç ve dış lobilerinin, karanlık kulis bekçilerinin var olduğunu belirten Bahçeli, 'Darbe yanlış bir karardır ve zulümdür. Darbelerin çizeceği bir gelecek rotası, belirleyeceği bir yol haritası, milletimizin hakkını, hukukunu ve haysiyetini savunacak bir tasavvur ve tahayyül ufku kesinlikle olamayacaktır. Nitekim acı verici tecrübelerle bu durum teyit ve tevsik edilmiştir' dedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan törendeki konuşmasında MHP'nin kurucu lideri Alparlasan Türkeş'e de yer verdi. Erdoğan, 'Bu vesileyle sürgüne gönderildiği Hindistan'dan idam kararlarının hukuki ve meşru olmadığını, insanlık duygularıyla uyuşmadığını belirterek trajediyi engellemek için çırpınan merhum Alparslan Türkeşi de rahmetle yad ediyoruz' açıklamasında bulundu. 

Darbe bildirisini okuyan Türkeş'ti 

MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin Yassıada'daki törene katılarak verdiği mesajlar ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'rahmetle yad ettiğini' söylemesinin ardından, sosyal medyada MHP'nin kurucu lideri Alparslan Türkeş'in 27 Mayıs darbesindeki rolü hatırlatıldı. O dönemde Albay olan ve darbeyi gerçekleştiren Milli Birlik Komitesi içinde yer alan Türkeş, aynı zamanda radyodan darbe bildirisini okuyan isimdi.

Sosyal medyada yapılan yorumlardan bazıları şöyle 📌

Sosyal medyada yapılan yorumlardan bazıları şöyle 📌
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
637
79
57
51
24
19
12
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
truthorwhatever

Ülkücü dediğin nedir ki zaten? Devletin tasmalı mafyası. Antidemokrasi, gericilik, ırkçılık, suç çetesi... Hepsi var bunlarda.

Ulaş C. Çakmak

Bir Türkçü olarak Ülkücleri yöntemleri nedeniyle sıklıkla eleştiririm. Ancak onlara Anti-Demokrat, mafya, şiddete eğilimli diyipte, yetmiş-seksenli yıllarda... Devamını Gör

Bozkurt

Bir tarafta siyasi propaganda için kendi kurguladığı tarih ile çelişen İslamcı ideoloji, diğer tarafta kendi tarihinden bile haberi olmayan sözde bir milliye... Devamını Gör

Resho

Adam türk siyasi tarihinin en büyük trolü. Hızını alamayıp kendi partisini bile trollüyor. O kadar yani...