Görüş Bildir

Yasin Börü Davasında 4 Tahliye

Haberler
> Yasin Börü Davasında 4 Tahliye

Diyarbakır’da 6-7 Ekim tarihlerinde çıkan olaylarda Yasin Börü ve 3 kişinin öldürülmesi ile ilgili 21’ı tutuklu 34 kişinin hakkında açılan davanın ikinci duruşması sona erdi. Mahkeme 4 sanığın tahliyesine karar verdi. 

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen dava gizli tanıkların dinlenecek olması nedeniyle Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi duruşma salonunda yapılıyor. Davanın ikinci duruşmasında tutuklu sanıklar, sanık avukatları, müşteki avukatları ve izleyiciler katıldı. 

Avukatlar salonu terk etti

Müşteki avukatlarından Selçuk Karsöz, mevcut fiziki ortamın yargılama yapılmayacağını ileri sürerek fiziki ortamın düzeltilmesini istedi. Avukat Karsöz, aksi taktide duruşma salonunu terk edeceklerini söyledi. Savcı Umut Sadak, Gizli tanık dinleme imkânının sadece Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi salonunda olduğu gerekçesi ile talebin reddini istedi. 

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi, gizli tanık dinleme imkânının sadece 12. Ağır Ceza Mahkemesi salonunda bulunduğu ve çevrede bu imkana sahip başka salon olmadığı gerekçesi ile talebi reddetti. Ardından müşteki avukatları ve yakınları salonu terk etti. 

Reddi hakim talebi de reddedildi

Davanın öğleden sonraki bölümünde ise müşteki avukatları bu kez reddi hakim talebinde bulundu. Avukatların bu talebi de mahkeme tarafından reddedildi. Mahkeme ardından gizli tanıkların beyanlarını aldı. Gizli tanık beyanlarının ardından avukatların taleplerini alan mahkeme ara kararlarını açıkladı. 

4 kişi tahliye edildi

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklu sanıklar Abdulvahap Turan, Cihan Yıldız, Hasan Aldemir ve Rıdvan Baş'ın tahliyesine karar verdi.

Ne olmuştu?

Ne olmuştu?

Diyarbakır'da, 6-7 Ekim 2014'te Kobani için gerçekleştirilen gösterilerde kurban eti dağıtan Yasin Börü, Ahmet Dakak, Riyat Güneş ve Hasan Gökguz vahşice katledilmişlerdi.

Soruşturmanın ardından 34 kişi hakkında 'canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme ve devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozdukları' iddiasıyla beşer kez ağırlaştırılmış müebbet istemi ile iddianame hazırlanmıştı. 

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianame güvenlik gerekçesi ile Ankara’ya gönderilmişti.

AA ve CHA

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
bulbasaur

katledilen çocuklar solcu olmayınca duyarcılar ortalarda görünmüyor. Bu çocuğun yaşları aynı olan Berkinden ne farkı var? Çocuklar ölmesin diyorsan ideolojin... Devamını Gör

haylaz adam

bi bitmediniz lanet olasıcalar bi bitmediniz.. hadi çıksana sokağa. isyan etsene. haykırsana. tepkini göstersene. sen çık sokağa arkandan solcularda gelir em... Devamını Gör

delimsa

berkin in kaşlarından kuş yapanlar yasinler için neden sus pus ekmek almaya giden çocukta et dağıtmaya giden çocuk değilmi adeletini s.yim dünya.

ümmü şahin

yaktın içimizi yasin! gün olur onların da içi yanar elbet..